Taitaa tulla ahdasta kesällä ,Kärkkäinenki aukee ja parkki on puolillaan asuntovaunun kotteroita,kuka luvannut ne tuoda tukkeeksi???
Idean parkki
Anonyymi-ap
63957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Mitä vouhotat, kyllä parkkipaikkoja riittää.
Kärkkäinen ei sen kummemmin vie parkkipaikkoja kun ennenkään.
Katsoisit kunnolla missä kaikkealla Ideaparkilla on parkkitilaa ja vouhottaisit sitten vasta.
Mutta, täytynee sanoa, että tuollaisia ihmisiä mahtuu sataan muutamia ja jokunen jää vielä rannallekin : )
Rannalle jäänyt on kyllä samaa mieltä aloittajan kanssa,lauantaina autot kierteli parkkia ympäri odottaen vapautuvaa ruutua,ja kun kokoomateiden autot matelivat jonossa niin oli mettäkylääsillä vaikeuksia päästä ulos.
Tuskin siihen sinun lupaasi on tarvittu/ tarvinnut kysyä.
Oli kyllähuono homma tuoda tuo as.automyynti parkkipaikalle. Kymmeniä valkoisia pahviautoja parkissa ja kun tietää että caravaanarit on kadonnut kartalta jo vuosia sitten. Rinta joupin pihassa ei ole 3 vuoteen vaihtunut yhtään pirssiä(asuntoautoa). Lähellä seuranneena tiedän .
Jollaki aikaa seurata🤣. Paras paikka Caravan yrittäjälle vs Jr🤔
Kaikkea sinäkin jaksat kytätä. Mitä jos hommaisit oikeaa tekemistä?
Kun ei kauppa käy, ei kannata bisnes. Ota siitä sitte selvä… kyylä! Seuraan seuraavatkin 3 vuotta kun katoaa r-j asuntoautomyynti kartalta. 🤪🤪😎😎
Kyllä se kauppa käy, älä murehdi. Jos aikaa on niin stalkkaa ennemmin niitä inva pysäköinti paikkoja. Eli onko lupaa vai ei useimmiten ei, eli heti hälytys jokaiselle valvonta vastuussa olevalle.
Valvontavastuu on yhdyssana! 😂😂😂
Pistä siihen autokaupan paikalle Siskon grilli! Ala myymään asuntoauton näkösiä hamppareita, majoneesilla kuorrutettu. Ehkä saat enemmän myyntiä kuin RintaJuoppi asuntoautoja… ehkä et ole asiantuntija ollenkaan yrityselämässä.
Rytonksia...
Samoin Ideapark : D
Kääk procaravan ei tiedä, että kauppa ei käy. Harmittaako, kun ei ole omaa autoa? Vois RJ antaa ilmaseksi käyttöön välillä, jos vartioit heidän pihaansa??
Keskisellä parkkipaikkoja riittää.
Varsinkin sen jälkeen kun Kärkkäinen avaa 😄
Jos etuoveen haluat päästä lapualaisella nissanillas niin kyllä varmaan saat hetken aikaa kiertää lenkkiä ja kytätä vapautuvaa paikkaa. Niille joilla on terveet jalat ja asenne niin voi parkkeeratta parisen kymmentä metriä kauemmaks :D
R jouppi ei ole myynyt kuin 3 asuntoautoa viimesen vuoden aikana, selviää tilastoista.
Rintajoupis on huutava pula käytetyystä autoosta
No aloittaja olikin tällä kertaa oikeassa vaikka pyörällisten tyroxilaatikkojen myyjä muuta väittää,Kärkkäisen avauduttua joudutaan ottamaan etäparkki Amiksen pihalle ja väliä ajamaan linja-auto,miksei niitä kotteroida voitaisi myydä siellä vanhan Cittarin pihas??? Ei tarttis asiakkaiden kävellä kilsoja kaupoolle .
No ideparkis pyörii kato niitä potentiaalisia ostajia, ja renkaapotkijoita riittää, kädet selän takana kalevit pyörii tyroksikärrien ympärillä. On se parempi, kuin kärrit jossain missä ei ristin sielua.
No, sitten vinkuminen parkkipaikoista loppuu kun kärkkäinen avaa ovensa eikä laiskat jaksa kävellä kun koslaa ei saa parkkeerattua oven eteen. Autolle voi löytyä paikka Suupohjantien puolelta pyörätieltä tai tien varrelta. Ja kun laiskat pohjaliset ei jaksa kävellä niin tiet tukitaan niin, ettei edes hälytysajoneuvot pääse ohi.
Kyllä katehet jaksaa haukkua Matkailuautoja ittellä ei vissihin oo varaa ostaa hienoja peliä
Matkailukotterot ovat persaukisten, nuukien ja saitojen touhuja, kun ei ole varaa yöpyä hotelleissa puhtaissa lakanoissa, ostaa mökkiä tai venettä eikä ulkomaanmatkoihinkaan oikein raha riitä. Pääasiassa persujen ja kepuliinien juttuja. Persuilla tosin puutteellinen kielitaitokin sulkee ulkomaanmatkat pois.
Hikikopeilla körötellään pitkin teitä ajaen alinopeutta ihmisten konteissa. Lidlistä haetaan eväät ja yövytään puskaparkeissa. Jäljelle jätetään roskat ja ulosteet muitten siivottaviksi. Loisia ovat.
Shuttle bussikuljetus Sedun pihalta tuloillaan ainakin Kärkkäisen avaijaisaispäivien ajaksi. Sieltä kyllä käveeekin .
Pohjoisesta päin tulevat voivat jättää autonsa vaikka prisman pihaan. Sieltä ei ole enää pitkä matka kävellä.
Kärkkäisellä on ainakin arvot kohdallaan.
Kyllä . Koti,uskonto ja isänmaa
Torstaina etäkuljetus Amikselta ku Kärkkäinen aukee.aika älytöntä ku pellolle tehty jotta olis tilaa,miksei ne kotterot oo siellä Amiksen pihalla tai Prunttimäen tyhjillä kentillä,siinä kans yx älytön investointi.
EI vaikuta, kun jotain tarvitsee SE on IHAN sama mistä ostaa, kunhan löytyyy.
Eikö Koulussa enää opeta yhdyssanoja?
Ei. Koska sillä ei ole mitään merkitystä.
Vai luuletko että sinunkin elämääsi vaikuttaa negatiivisesti se ,että kirjoitit koulussa isolla alkukirjaimella,vaikka se kirjoitetaan pienellä..
Opetetaan mutku pojat ei opi
Nämä kommentoijat ei ole 2000-luvun koululaisia.
piänet on vaivat, onneksi ei tartte käyrä koko lafkas.
No onhan tuos burgerkingin päädys parkkipaikat jokapäivä suureksi osaksi tyhjillään. Siinä on kärkkäisen asiakkaille tyhjiä ruutuja vaikka kuinka paljon. Avajaisviikko nyt voi olla ruuhkainen, mutta tilanne normalisoituu sen jälkeen, ei siellä kärkkäisellä nyt alvariinsa kuljeta.
Kyllä silti ennemmin jättäisin Prisman parkkipaikalle.
Sehän on ihan väärällä puolella kylää
Moni käy myös ruokaostoksilla samalla reissulla,vähä turhan etäällä parkki grillillä.
Ne tyroxikärryt olis saanu laittaa kaupungin puoleiseen päätyyn,sielä grillillä käy ku jokunen hassu
Tekiköhän eepee nyt ison virheen, kun alkoi satsata Prisman laajennukseen hyllykalliollla, joka on nyt aivan väärässä päässä kaupunkia, jos ajatellaan miten ideaparkin ympäristö nyt laajenee ja laajenee, ja kaikki ihmisvirta keskittyy nyt ideaparkin ympäristöön, kärkkäisen ja motonetin myötä.
Se voi aikaansaada ketjureaktion, jossa tuonne hyllykallio-päivölä suuntaan ei jää enää paljoa mitään, kun kaikki liikkeet halajaa ideaparkin kuhinaan. Miettii, että olisiko ollut sittenkin järkevämpää tehdä toinen Prisma tuonne ideaparkin pelloille, kuin laajentaa nykyistä, joka on tulevaisuudessa aivan väärässä paikassa.
Ei tarvinnu odottaa Kärkkäisen avausta,nyt jo piha täysin tukos,komia kevätlauantai ja väki heränny näköjään talviunilta,odottakaas kun alkaa kesälomat niin Vaasalaasekki yrittää päästä sinne.Jokuko oikeasti jättääs auton grillille ku menöö Cittariin viikko-ostoksille,onnea sulle.
Johan kirjoitin,Minimanis esim.saat auton liki ovea ja hinnatkin halvemmat,ei ole tarvetta mennä Ideaan stressaamaan
Mikseiköhän tuonne tehty jo alunalkaenkin -1 kerrosta eli kellariparkkista, josta olis päässyt hissillä ja rullaportailla ylös kauppakäytäville. Tuollainen maanpäällinen iso parkkialue on semmoista hukkatilaa ettei huonompaa voi olla, ja kävelymatka on helposti pitkä, räntää sataa tai aurinko paahtaa, jäätelöt ehtii sulaa kauppakassissa. Olis niin paljon parempi, jos olis pääparkkipaikkana olis koko rakennuksen kokoinen kellariparkkis, ja tuo ulkoparkkis sitten sellainen lisäparkkis korkeintaan. Miksei tällaista huomioitu suunnitteluvaihees, vaan rakennettiin vain pelkkä junttiparkkipaikka taivasalle. Vaasalaisetkin on mananneet kun ei ole kellariparkkista, vaan pelkkä laaja junttiparkkis.
Ehkä sitä varten, että seinäjokisissa parkkihalleissa on niin huono käyttöaste. Olishan tässä ollut kymmeniä vuosia aikaa opetella ajamaan esim. Torikeskuksen- tai Eps-torin parkkiin, mutta ei vain kiinnosta.
No tietenkin on keskustassa huono käyttöaste, kun ei siellä ole liikkeitä eikä asiakkaita. Kyllä varmasti ideaparkin kellariparkis olis kova käyttöaste, kun se lyhentäisi kävelyaskelia ja helpottaisi asiointia.
Vanha autokanta, autoissa ei minkäänlaisia kameroita
Joo maan alle parkkipaikka ja maksulliseksi 😂
Sitten ihmetellään kun ei ole ihmisiä ja firmat lähtee hyllykalliolle 😄
Ihmiset lähtee muualle jos tulee kellariparkki ja parkkimaksu.
Savikkoon paha rakentaa kellareita, siis tyyristä aivan. Rehupiikles vois tehdä biisun; sukarin savikkoon, sukarin savikkoon, me maalaasjuntit kaivettihin, ja kaivettihin, ei vain pohojaa löytyny, piti panna maan päällä! 🤪🌈
Nykyään pystyy vaikka suonsilmäkkeeseen rakentaa kellarin, vesirakenteet on nykyään aivan eri mitä 70-luvulla.
Olis kyllä tosiaan ollu järkevää mutta varmaan on laskettu mitä maksaa,olis jouduttu myös parkkipaikan kansi eli lattia paaluttamaan ja valamaan niiden päälle kannakepilarit sekä kantava n.20cm laatta. Olihan siellä heti alkuun viemäreidenkin kanssa ongelmia kun ei savimaa kanna ja liian harvaan kannakoitu.
Pääsispä julkisilla Ideaparkkiin. Matalalattiabusseja eteläpohjalaisille jokka on elämänsä kävelly vaan taasella. Isovattaasellekin helpompi ja pääsis oven etehen.
Joo tottakai kannattaa julkinen liikenne ottaa käyttöön ideaparkin ja keskustan välille niin pääsee ne 3 ihmistä ostoksille jotka ei autoa omista.
Maksullinen parkkihalli niin sitten on tilaa kun ei kukaan enää tule sen jälkeen ideaparkkiin.
Kyllä näin tulee tilaa. Keskustakin saatiin hiljaiseksi kun maksulliset parkkihallit tuli
Älkää valittako, 67 varrella on tilaa ja lyhyt matka kävellä eikä kengätkään kastu kun ojat on vielä kuivia.
Prisman parkkipaikalta on lyhyt kävellä
Ne asuntovaunut nyt äkkiä helevettihin siitä.
Täytyy maksaa kovaa vuokraa että pääsee Seinäjoen ehdottomaan puuronsilmään tuomaan kopperoitaan,no myönnän että kadehdin nuota komeimpia autoja,heh.
Vuoden paskapaperit ja kaffeet haettihin,väijy kyttäs ettei samat hae monesti,eri jonoon ja takinkääntö niin ei Herlokki hoksannut mitää.
Oliko itte häjyhäl i serlokkina ovella laskemas ja piirtämäs naamakuvia? 😂😂😂🙏
Mikä ihime tua lestakauppa oikeen on samaa tavaraa kun muiskin kaupoos ja sama hinta
Lama on aika syvällä ja ideaparkin lisäksi seinäjoella tehdään muitakin kauppoja lisää onkohan ostovoimaa tarpeeksi? kysyn vaan? ehkä pitäs investoida johonkin muuhun
ainut mitä muuta tiedän täällä on se aloitettu datakeskus ja tietty niitäkin tulee pitkin ja poikin.. lähin kai vaasaan aloitettu nyt lopuksi uudelleen plus joku? akku varasto mikä nyt onkin