👁️. 🌑. 🐦
Esim. vastasyntyneet helluntaivauvat jotka siunataan helluntaiseurakunnan jäseniksi ilman uudestisyntymistä.
✝️
"Luopuneita ovat jumalattomat äidin kohdusta asti, eksyneitä valhettelijat hamasta äidin helmasta.
Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt."
✝️
Esim. vastasyntyneet helluntaivauvat jotka siunataan helluntaiseurakunnan jäseniksi ilman uudestisyntymistä.
✝️
"Luopuneita ovat jumalattomat äidin kohdusta asti, eksyneitä valhettelijat hamasta äidin helmasta.
Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt."
✝️
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mies se huseeraa siittäen synnissä. Äiti vain ei viitsi sanoa että lopeta jo.
Helluntaiseurakunnan jäseneksi pääsee vasta uudestisyntyneenä kristillisen upotuskasteen kautta.
ihminen, joka kirjoittanut että äiti on minut siittänyt, ei ole ollut biologian tunnilla kuulemassa että äiti ei siihen yksin kykene, vaan kyllä isän tai jonkun muun miehen tulee vähäksi aikaa huseerata äidin kanssa ja äidin olla niin kiltti että mies pääsee lopullisen päämäärään. Sitten vasta on edes mahdollisuus siittämiseen ja sen voi joutua vielä uusimaan useamman kerran.
Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on laittomien hallussa ja alusta laittomuuksiin.
Helluntaiseurakunnassa on vauvat pakotettuina jäseninä kaunistamassa jäsentilastoja.
Lahkolainen harhaoppi on se että vauvat ovat synnittöminä syntyneet kuin Jeesus.
Eivät hulluntaivauvat ole uudestisyntyneitä eikä synnittömiä. Raamattu ei sano että vauvat ovat synnittömiä.
Päinvastoin todistaa selvästi, että kaikki syntyvät perisyntisinä perisyntiseen , mutta lunastettuun maailmaamme ja tarvitsevat kasteen heti ja opetuksen uskomaan Jeesuksen sovitustyöhön puolestamme.
Jos ei ole lapsena jo kastettu, kastetaan tietenkin uskovana aikuisena. uudelleen kaste on väärin. Kaste on yksi (oikein toimitettuna) ja se riittää. Uusimisensa voi saada anteeksi, mutta ensimmäinen kaste on riittävä ja pätevä.
Sivistyneessä maassa, jossa kiihottaminen kansaryhmään vastaan on kielletty ja laki takaa myös uskonnonvapauden, helluntailaiset ja muut Jeesukseen uskovat kokevat Suomen suurimmalla keskutelualustalla pilkkaa ja panettelua ja uhkaa ja henkistä väkivaltaa luterilaisten taholta.
Suomi 24 on alusta rikoksiin!
Lapsikaste perustuu valheeseen.
Perisynti onluterilaisenb kirkon harhaoppi, jota et löydä Sanasta.
"jokaisen on kuoltava oman syntivelkansa tähden"
"Älköön isiä rangaistako kuolemalla lasten tähden älköönkä lapsia isien tähden; kukin rangaistakoon kuolemalla oman syntinsä tähden".
Perisynti harhaa tarvitaan oikeuttamaan toinen harha: vauvojen vedellä valuttelu. Kirkko tarvitsee kumpaakin harhansa saadakseen jäseniä ja valtaa ja mammonaa.
Sana puhuu luopiokirkosta: Niin paljon kuin hän on itselleen kunniaa ja hekumaa hankkinut, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. Koska hän sanoo sydämessään: 'Minä istun kuningattarena enkä ole leski enkä ole surua näkevä',
Luterilaisten oppi perisynnistä on Jumalan pilkkaa: Älkää eksykö, Jumala ei salli itseänsä pilkata; sillä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää.
Jumala on oikeudenmukainen ja pyhä, niin ettei ketään rangaista toisen synneistä, vaan itse kukin saa palkan omien tekojen mukaisesti.
Sen sijaan luterilaiset puhuvat toiselta peritystä synnistä ja perityn synnin rangaistuksesta ja perityn synnin poistamisesta.
Luterilaisuus on Jumalan pilkkaa. jokaisen on kuoltava oman syntivelkansa tähden. Jokaiselta ihmiseltä, joka syö raakoja rypäleitä, heltyvät hänen omat hampaansa.
Mikä teillä on, kun te lausutte tätä pilkkalausetta Israelin maasta: 'Isät söivät raakoja rypäleitä, lasten hampaat heltyivät'
kaikkien meidän pitää ilmestymän Kristuksen tuomioistuimen eteen, että kukin saisi sen mukaan, kuin hän ruumiissa ollessaan on tehnyt, joko hyvää tai pahaa.
Ketään ei tuomita Aadamin tai isänisän syntien tähden, VAAN OMIEN SYNTIEN vuoksi.
"kuin hän ruumiissa ollessaan on tehnyt"
Eivätkö luterilaiset osaa lukea selvää suomen kielen tekstiä? Hänen, "joka antaa kullekin hänen tekojensa mukaan":
niille, jotka hyvässä työssä kestävinä etsivät kirkkautta ja kunniaa ja katoamattomuutta, iankaikkisen elämän,
mutta niiden osaksi, jotka ovat itsekkäitä eivätkä tottele totuutta, vaan tottelevat vääryyttä, tulee viha ja kiivastus.
Luterilaiset eivät lue Raamattua, vaan pappien tunnuskirjoista saamia selityksiä.
Väärä herra, väärä usko, väärä kaste.
Luther on väärä Herra.
"Luopuneita ovat jumalattomat äidin kohdusta asti, eksyneitä valhettelijat hamasta äidin helmasta.
Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt"!
Tuo koskee vain luterilaisia. Tilanne Suomessakin todistaa sen!