Kertoo uudessa videossa. Mitä voi enää tehdä. Euroopan ihmistuomioidtuin voi päättää mitä vain sanoo Päivin asianajaja.
Räsänen: minut tuomittiin väätin
Anonyymi-ap
41350
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Vankilat ovat täynnä väärin tuomittuja ja syyttömiä, joten päkän ajattelu ei siltä osin ole yllättävää.
Pitäisi kuitenkin pienempää ääntä, koska riski Haagissa käytävästä istunnosta kasvaa jokaikinen päivä kunnes päkä nöyrtyy, pyytää anteeksi niiltä joita vastaan on rikkonut ja hyväksyy syyllisyytensä.
Paatunut rikollinen ei näe koskaan vikaa itsessään, aina vain muissa.
Tuolla perusteella kaikki ovat syyttömiä. Kun vain sanoo.
Jakava tuomio tuli mahdollisimman tiukalla äänestystuloksella, 3-2 ja äänestämättä jättänyt esittelijätuomari oli myös vapauttavalla kannalla.
3/12 tuomareista päätöksellä ratkaistiin asia, jossa poliisi ei nähnyt rikosta.
Olisi voinut olla 3-2 äänestystulos Räsäsen hyväksi yhtä hyvin, jos joku toinen tuomari olisi tuurannut toista tuomaria esimerkiksi.
Lakeja tulee tietysti korjata, kun niissä ilmenee puutteita, joita lainsäätäjät eivät lakia säätäessään tarkoittaneet. Lakien tulee olla täsmällisiä, ei niin tulkinnanvaraisia.
Korkeiden oikeuden 3 tuomaria eivät ole mitään erehtymättömiä jumalia.
Väärin syytetyksi itsensä kokeva saa puolustaa oikeuksiaan ja niin kannattaa tehdä, jo yhteiseksikin hyväksi, tärkeiden perusoikeuksien puolustamiseksi.
Räsänen sai tuomion vain pamfletin jaosta v. 2019 eteenpäin, jonka teki VAIN puolustaakseen syyttäjän vääriä väitteitä vastaan, joista kahden oikeusasteen tuomarit jo totesivat ettei niitä teksteistä löytynyt, kaikesta ei tullut tuomiota, josta syyttäjä yritti syyttää.
Hän ei jakanut pamflettia somessa sen itsensä vuoksi, vaan informaatoksi syyttäjän väitteitä vastaan. Itse alkuperäinen pamfletti ei ole laiton, vain sen jakaminen näkyvämmin verkossa vuodesta -2019. Siitä nettijulkaisusta (pdf) tuli piilottaa määrätyt kohdat piiloon.
Päätöksen ratkaisseet tuomarit eivät antaneet painoarvoa kontekstille, syylle jakaa pamflettia, eikä sitäkään huomioitu, että Räsänen oli ilmaissut, että pamfletissa on vanhentunutta tutkimustietoa ja olevansa avoin uusille tutkimuksille. Valtakunnansyyttäjä (alkuper.) odotti että pamflettia olisi korjattu/sensuroitu v. 2019 niiltä osin. Hän odotti laajemminkin tekstin sensurointia, mutta kaikki ei menestynyt oikeudessa.
Alkuperäisestä pamfletista ei olisi onnistunut syyttää. Vain koska Räsänen jakoi sitä puolustuksekseen syyttäjän väitteitä vastaan v. 2019, tuomio tuli.
Miksi siis valtakunnansyyttäjä laintuntijana käsitteli koko vanhaa pamflettia..siksi että pyrki saamaan Räsäsen ansaan, tekemään virheen, jotta siitä onnistuisi syyttää?
Ristuspuolueen touhut on yhtä tyhjän kanssa.
Kiihottaminen kansanryhmää kohtaan ei ole koskaan ollut mikään läpihuutojuttu.
Raamatulla niitä juutalaisiakin lyötiin.
Jos Päivi tuomittiin väärin, niin samalla tuomittiin kristikunnan valtavirta, katolisuus ja ortodoksisuus väärin, koska pohjimmiltaan kaikkien taustalla vaikuttaa samat kristinuskon käsitykset.
Uskovaiset tuomitsevat itsensä paratiisiin jo eläessään.
Ihan varmuuden vuoksi.
Ai kristinuskossa homoseksuaaliset ovat sairaita .
Oma luonteesi tulee tuossa esiin eikä se tieteen perusteella ole mitään kaunista ja hyvää. Katolisten suomeksi käännetystä voimassa olevasta Raamattuun perustuvasta katekismuksesta voidaan lukea seuraavaa:
"SIVEYS JA HOMOSEKSUAALISUUS
2357. Homoseksuaalisuus tarkoittaa suhteita niiden miesten tai naisten välillä, jotka kokevat seksuaalista vetovoimaa yksinomaan tai ensisijassa sa-
102 vrt. 1 Kor. 6:15–20.568 Toinen luku
maa sukupuolta olevia henkilöitä kohtaan. Sitä esiintyy eri aikoina ja eri
kulttuureissa hyvin vaihtelevissa muodoissa. Sen psyykkinen alkuperä on
edelleen suureksi osaksi selvittämättä. Nojautuen Raamattuun, joka esittää
homoseksuaaliset suhteet vakavasti vääristyneiksi,103 kirkon traditio on aina
julistanut, ”että homoseksuaaliset teot ovat sisäiseltä olemukseltaan väärin
suuntautuneita”.104 Ne ovat luonnollisen lain vastaisia. Ne sulkevat sukupuoliaktista pois elämän lahjan. Ne eivät ole lähtöisin oikeasta tunne-elämän
ja seksuaalisuuden keskinäisestä täydentävyydestä. Niitä ei voida hyväksyä
missään tapauksessa."
Raamattu esittää aina sen mitä tuhansia vuosia sitten ihmiset ovat kirjoittaneet. Eivät kirjoittaneet mitään nykyajasta. Tuossakin tulee esiin vakava tuomitseminen, vaikka Raamatussa ei homoja olekaan.
Miten niin ei kertonut. Jeesus puolusti myös erilaisuutta, sai uskoon rahanahneet tullimiehet siinä kuin rikollisetkin. Ei tuominnut huonoa naista kaivolla. Miksi olisi tuominnut homoakaan. Sellaista ominaisuutta kai ei silloin kukaan itsessään ymmärtänyt, saati sitten kertonut muille. Jeesus sanoi: Tule sellaisena kuin olet.
Mitä olisit toivonut että olisi homoista kirjoittanut nykyaikaan, kun en ihan ymmärtänyt?
Onko edes tarkoitettu homoa siinä lauseessa että avioliitto on naisen ja miehen välinen suhde. Ehkä on vain siksi että he keskenään pystyvät jatkamaan sukua. Ehkä tuo lause on vääristelty tänä päivänä.
Kukkaruukusta kirvesvarteen. Hesarissa oli kysymys: moniko mies Suomessa on on adoptoinut yksin lapsen. Sitten oli vaihtoehdot 4, 3 ja 1. Tiedät varmaan vastauksen, en viitsi nimeä tänne laittaa.
Edelleen ollaan siinä mitä kukin oli kirjoittanut ja ajatellut. Nykyään homot ovat avioliitossa, joten jos tehtäisiin uusi Raamattu, niin siinä kerrottaisiin nykyajasta.
Ei ne ole käsityksiä vaan Jumalan omaa sanaa ja sen mukaan ihmiset tuomitaan vaikka koko maailmna oikeuslaitokset olisi eri mieltä. Sen näytte kun oma kuolema koittaa ja maailman loppu. Siitä on turha väitellä koska Kaikkivaltias on koko maapallon yläpuolella ja toteuttaa oman ilmoituksensa kuitenkin.
Tai että mitä ne muinaiset ihmiset ovat kirjoittaneet. Sen mukaan ei kai voi ketään tuomita.
Räsänen ei ole ainakaan nimitellyt noin.
Kyllä ainakin 10 vuotta.
Ei ole. Et pysty todistamaan valheitasi tosiksi, vaan vääristelet Räsäsen lausuntoja totuttuun tyyliisi. Pamfletissaankin kirjoitti ettei homous ole hoidettavaan sairauteen tai mielenteveydenhäiriöön rinnastettava asia.
Päivin puheet ja kirjoitukset ovat olleet ihan julkisia. Sen kymmenen vuotta.
Että homoseksuaaliset ovat rikkinäisiä ja kaikkea muuta älytöntä. Eikä sitä ole kuriin saatu.
Missä Päivin video? Onko näyttöä että Euroopan tuomio-istuin voi päättää mitä vain? Mitä semmoisella sitten tehdään?
Kiihottaminen kansanryhmää kohtaan on tietenkin vakava asia jos sitä joudutaa pohtimaan Euroopan tai maailman mittasuhteissa.
Ei tietenkään olisi hyvää mainetta Suomelle joutua sitä pohtimaan ja vielä ihmisen, joka on päättävissä elimissä tasolla.
Se ei anna kovin sivistynyttä kuvaa meistä, vaan jotkut saattaa ajatella että olemme jotain sivistymättömiä moukkia, jotka kannattavat kansakuntien tappamista sekä sotimista seurauksista välittämättä.
Päivi sai täysin oikean tuomion tai ehkä liian lievän.
Oli maailman pienin rangaistus.
Vai perään sinua siellä laitetaan.
Kerääkö Kansanlähetys Päiville kolehtia sakkojen maksamiseksi? Kesän Kansanlähetyspäivät sopisivat hyvin ajankohdaksi. Niissä porukoissahan yllytetään jatkuvasti rikokseen.
Päivi on ollut äänekkäin. Muut yrittävät piiloutua julkisuudelta.
Päivi voisi koittaa ymmärtää, että sekulaarissa yhteikunnassa ei raamattu ole enää lakikirja. Se on vain elämänohje muiden joukossa, mutta ei oikeuta rikoksia tekemään.
Jos raamattu olisi yhä laki, niin me eläisimme teokratiassa (mitä kai KD lopulta haluaa - eräänlaista kristittyä irania tänne pohjolaan.)
No tässä viitattaan varmaan tähän Ukkolan haastatteluun, jossa Räsänen vakuuttaa syyttömyyttään ynnä kieltäytyy pyytämästä anteeksi homoilta. Samalla hän kertoo saaneensa tukea psykologeilta, lääkäreiltä ja psykiatreilta tukea.
Yhtäkään nimeä hän ei mainitsi. Ei kukaan kyseiseen ammattiryhmään kuuluvista ole tietääkseni rientännyt Räsäsen tueksi. Päinvastoin. Psykiatrian erikoilääkäri Teemu Kärnää sanoo suoraan että Räsänen on väärässä.
Hän on useasti vakuuttanut että hänellä on homo-ystäviä, joita ei kukaan kuitenkaan tunne. Nyt Räsännen heittää saman väitteen tuesta eikä meillä ole kuin hänen sanansa asiasta. Ainoa taho, jolta hän on KD:n ulkopuolelta saanut tukea on Orban ja sitä ei kyllä voi pitkälle noteerata.
https://www.youtube.com/watch?v=QRWzo0WKebE
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/fc31b424-167b-4687-b92b-07ebeec4bc62
Tyypillinen valehtelija.
Heittävät lonkalta mitä tahansa huttua.
Sellainen vaIehtelija oIet.
Ja se toinen Iihava siellä.
🤓
Vai sellainen valehtelija sinä olet.
Miksi Räsänen ei vaan siunaa vainoajiaan vaan valittaa jokaisessa mediassa kohtaloaan ollakseen parrasvaloissa. Käskeehän uskovaiset muitakin vainottuja vaan siunaamaan vainoajiaan ja köyhiä vaan tyytymään kohtaloonsa.
No sillä lailla saa ilmaista media-tilaa ja näin voi kerätä ääniä, kun muuten voi tipahtaa pois eduskunnasta. Nimittäin 1800 eurolla ei saa kovin kummosta vaalimainosta iltapäivälehteen saati sitten töllöön...
NAISET TARVITSEVAT TRAGEDIAA, TEATTERIA, ISOJA TUNTEITA kun vähempi ei riitä
>>Pitäisi kuitenkin pienempää ääntä, koska riski Haagissa käytävästä istunnosta kasvaa jokaikinen päivä kunnes päkä nöyrtyy, pyytää anteeksi niiltä joita vastaan on rikkonut ja hyväksyy syyllisyytensä.>>
he-ma päätyy Nürnbergiin tuomittavaksi.
😊😊😊😊😊
Euroopan ihmistuomioistui ei ota tapausta edes käsittelyyn.
Paholaisella on kiire varastaa, tappaa ja tuhota. Homoilu tuhoaa yksilön, perheen ja yhteiskunnan.
Ehdotankin, että Päivi Räsänen ottaisi esille seuraavaksi Jeesuksen nimeen käydyt uskonsodat, noitaroviot, inkvisiitiokidutukset, päiden katkomiset giljotiinein, jalkapuut ja häpeäpaalut, koska kirkon ote on lipeämässä Jeesuksen uudella tulemisella, eikä uskovaisilla olekaan enää uhria pahojen tekojensa puolesta.
Voitaisiin - ottaa huomioon 2000 vuoden väkimäärän kasvu, kun kirkon määräyksellä ristiinnaulitaan uudet sata hurkasta, uskovaa suomalaisjeesusta kaikkien maailman ihmisten puolesta, heidän syntiensä anteeksi saamiseksi.
Uskovaisten jalo uhrautuvuus on maailmankuulua, varsinkin suomalaisten osalta.
Kuten olemme huomanneet - maailman oikeusjärjestys on kadonnut, mitä tahansa voi tehdä! Presidentti Trump, tietäen suomalaisten uhrautuvuuden, voisi määrätä Suomen ystäväpresidenttinsä kautta hallituksen virallisesti valitsemaan nämä uudet uhrit.
Jonkinlaiset kriteerit olisi luotava - Jumalallehan kelpaa vain täysin viaton uhrilammas, kuten VT:sta tiedämme, erittäin hyviä pointteja ovat menneisyydessä olleet esimerkiksi viattomuus, moraalin ja etiikan opettaminen tai kaupankäynnin vastustaminen.
Tarkoitatko Anonyymi00025 seksuaalisen suuntautumisesi aiheuttaneen kiireen varastaa, tappaa ja tuhota, tuhonneen sinut yksilönä, perheesi sekä yhteiskunnallisen asemasi?