Luuleeko Laasonen että rahapulassa oleva työtön nukkuu? Kyllä on kokoomuksen tajunta Suomen kansalaisten tilanteesta jostain ek:n Häkämiehen päästä tuhnautettu aivopieru. Tosiasia on että valvotaan ja murehditaan tulevaa toimeentuloa, laskujen maksua ja etsitään työpaikkaa. Holkeri hommas Suomen lamaan ja käski köyhien syödä silakkaa, sitä sammaa alamäkeä on jatkunut siitä lähtien ja yllätys yllätys melkein joka hallituksessa kokoomus mukana. Kokoomus- tulevaisuuden tuho.
Laasoskalle..
6
122
Vastaukset
- Anonyymi00001
Yritystuet pois
Niin alkaa yritykset työllistää.
Ilmsisrshanjako talkoot seis ja joskus voisi yritystuet jakaa vaikka vaihteeksi pslkansasjillekkinEt liene oikein koskaan ottanut selvää millä perusteilla yritystukia jaetaan. Niitähän ei jaeta konkurssin estoon vaan tuotannon kehittämisen ja ylläpitoon. Tässä kohden minun täytyy myöntää se, etten ymmärrä tukia jollekin raviradalle! Muutoin niillä on työllisyyttä ylläpitävä tehtävä ja sinun käsityksesi on pelkkä sosialistisen kateuden aikaansaaman ymmärtämättömyyden tulos!
- Anonyymi00002
Hallituksen leikkaukset kurjistavat taloutta niin paljon, että ilman niitä tilanne olisi parempi – VM kiistää
Taloustutkijoiden laskelmien mukaan edes velkaantuminen ei lopu, vaikka Suomi leikkaa rajusti. Ministeriö pitää laskelmia yksioikoisina.
Hallituksen puoliväliriihessä paljastui, ettei velanotto ole lähivuosina taittumassa mittavista leikkaustoimista huolimatta.
Mutta tässä ei ole vielä kaikki, väittää Uuden talousajattelun keskuksen UTAK:n tuore raportti.
Sen mukaan hallituksen sopeutustoimet eivät laisinkaan pure velkaantumiseen, vaan peräti lisäävät sitä. Lisäksi sopeutuksella on raportin mukaan talouskasvua selvästi kuristava vaikutus.
Vähälle huomiolle jäänyt raportti julkaistiin kehysriihen alla juuri ennen pääsiäistä.🤶🧑🎄🤶🧑🎄☹️🧑🎄🤶🏠🏚️
Menkää kulttuuri töihin
Siivoomaan pääsee aina
Sub purra. Urpo Ja satanenSuomen kansa on jakautunut. kahtia rikkaisiin miljomääreihin ja pienituloisiin työläisiin jotka käyvät pakosta töissä joka päivä elääkseen
Ja nihin jotka ei ymmärrä että eivät olekkaan miljonäärejä. Vaan töissä miljonääreille - Anonyymi00003
🐻🐻🕍🏡💋🛕
Seksibisnekseen tulee nyt uusia tekijöitä: nuoria aikuisia, joilta loppuvat rahat
Liikkuva prostituutio on lisääntynyt taloudellisten vaikeuksien vuoksi eri puolilla Eurooppaa. Suomessa alalle tullaan yhä useammin rahan takia.
Erilaisia kondomeja on ripustettuna Pro-tukipisteen seinälle.
Avaa kuvien katselu
Pro-tukipiste on seksityöalan sote-järjestö, jonka ytimessä on muiden palvelujen lisäksi etsivä työ. Järjestön asiakastilojen seinällä esitellään suojavälineitä. Kuva: Clarissa Jäärni / Yle
Clarissa Jäärni
9.9. 5:05
Kuuntele juttu5:23
Seksityöntekijöiden määrä on kasvanut heikentyneen taloudellisen tilanteen vuoksi.
Näin arvioi alan sosiaali- ja terveysjärjestö Pro-tukipiste. Sen mukaan yhä useammin alalle tulevan motivaationa toimii raha. Pro-tukipisteestä kerrotaan, että monet uudet alalle tulijat ovat nuoria aikuisia, jotka harkitsevat seksityötä toimeentulon parantamiseksi.
– Meidän palveluihimme tulee koko ajan uusia - Anonyymi00004
Orpo: "Mutta kun se edellinen hallitus", lupas paljon mitään ei ole pitänyt.
Purra: "Menkää töihin menkää töihin", työpaikkoja piti tulla tuli konkursseja ja lisää työttömiä. Itsemurhatilastoissa nousu.
Holkeri: "Syökää silakkaa", Silakan kilohinta nousi. Lama syveni. - Anonyymi00006
Hallitus on sekaisin päästään. Ei nuo puheet ole terveen ja tasapainoisen ihmisen puheita mitä ne suustaan laskettelee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153329
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061577Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251075Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789