Hitler oli siinä mielessä fiksu , et hän ei Jumalaa ja kirkkoa noteerannut .

Hitler sai ihan muilla keinoilla vihaa ja sekasortoa hyvin aikaiseksi .
5113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos olisit ollut hereillä koulussa historian tunneilla. (ja äidinkielen...) tietäisit kyllä millaiset välit Hitlerillä ja Saksan kristityillä/kirkolla oikeasti oli.

Äänestä
  • Hitler otti Lutherilta antisemismin.
    Hitler oli roomalaiskatolilainen, kastettu tuohon uskonnollispoliittiseen laitokseen pikkulapsena Itävallassa. Hänestä tuli ehtoollisella kävijä ja alttaripoika nuoruudessaan, ja hänet konfirmoitiin "Kristuksen sotilaaksi" tuossa kirkossa. Sen pahimmat opit jäivät häneen lähtemättömästi. Hänet oli syvästi perehdytetty liturgiaan, johon kuuluivat sanat "petollinen juutalainen". Tätä vihantäyteistä sanontaa ei poistettu ennen kuin vuonna 1961.
    Hitlerin aikana juutalaisviha oli normaalia. Sitä lietsoivat kovasti Saksan kaksi suurinta uskontoa: katolisismi ja luterilaisuus. Hän ihaili valtavasti Martti Lutheria, joka vihasi juutalaisia avoimesti. Hän tuomitsi katolisen kirkon sen tekopyhyydestä ja lahjonnasta, mutta kannatti paavien satoja vuosia kestänyttä juutalaisvainoa. Luther sanoi: "Juutalaiset ansaitsevat tulla hirtetyiksi seitsemän kertaa korkeammalle kuin tavalliset varkaat," ja: "Meidän pitäisi kostaa juutalaisille ja tappaa heidät." "Jumalattomiksi kurjimuksiksi" hän kutsuu juutalaisia laajalti tunnetussa teoksessaan Pöytäpuhe.

    Äänestä

Hitler muuten otti mussolinin kehittämän fasismin opit omiin käyttöihin Saksassa, kehitti siihen perustuen natsiaateen.

Äänestä

Ilmeisesti tavaustaidoton koulupudokas natsipoju on jättänyt historiankirjat lukematta, sillä aatu vainaa muuten perusti kristillisen "Saksan evankelisen kirkon" joka tuki kannatti natsien antisemitistisiä, rasistisismia, jne,,,

Äänestä

Hitler oli hieno mies. Sääli ettei hän onnistunut juutalaisten ja venäläisten eliminoimisessa. No hyvä yritys kuitenkin. Pisteet siitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hitler sai ihan muilla keinoilla vihaa ja sekasortoa hyvin aikaiseksi .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu