Miksi viranomaiset valehtelevat drooneista meille suomalaisille

Anonyymi-ap

Nuo pienet droonit, joita Suomesta on löytynyt, niiden lentomatka on vain korkeintaan 750 km suorinta reittiä ja Ukrainasta ei voi suorinta reittiä edes lähettää drooneja Suomenlahden iskuihin. Matka Suomeen on 1300 km vähintään ja Kouvolan taakse matka olisi vähintään jo 1400 km tai enemmänkin.

Tämä tieto on Ukrainan droonijoukoilta saatu tieto.

Ne ovat siis Venäjältä lähetettyjä drooneja ja tarkoituksella ohjattu toistaiseksi asutuksen ulkopuolelle. Olemme siis jo Venäjän hyökkäyksen kohteena ja on vain ajan kysymys, koska Venäjä ohjaa niitä droonejaan asutuskeskuksiin, koska Suomen viranomaiset ovat hiljaa kuin kusi sukassa, eivätkä uskalla paljastaa totuutta meille suomalaisille.

Miksi totuus salataan?

Ukraina käyttää Suomenlahden Venäjän iskuihin isoja drooneja, joilla lentomatka yltää Venäjän Suomenlahden kohteisiin asti. Noita pieniä ei voi siihen käyttää.

Yhtäkään Ukrainasta lähetettyä droonia ei siis voi olla Suomesta löytynyt, koska viranomaiset ovat ilmoittaneet, että ne droonit ovat niitä pienempiä, joiden lentomatka tosiaan on vain 750 km.

Suomen viranomaiset varmasti nyt tietävät tämän myös, mutta eivät uskalla meille totuutta kertoa.

Olemme siis jo Venäjän drooni hyökkäyksen kohteena ja mitä kauemmin Suomen virnaomaiset salaavat tätä, sitä varmemmin Venäjä uskaltaa lähettää seuraavia drooneja asutuskeskuksiin tekemään oikeasti tuhoa täällä.

Suomen viranomaisten pitäisi ilmoittaa Venäjälle, että tämä ei käy! Suomen pitäisi kiireesti ilmoitta Natolle asiasta, jota Venäjälle saadaan kunnon ukaasit ja uhkaukset perille!

13

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Siksihän meille ensin kerrottiin droonimalli, jolla olisi kantomatkaa Ukrainasta Suomeen asti.

      Mutta se olisi siis viranomaisilta harkittu valhe!

      Mutta miksi?

    • Anonyymi00002

      En jaksanut lukea koko tekstiä. Lyhyt vastaus on se ettei teidän tarvitse kaikkea tietää. Tieto lisää tuskaa.

    • Anonyymi00003

      Hehe . Ukrainalaiset ja venäläiset terroristit toimivat Venäjällä ja lähettävät droonei tuhoamaan Venäjän satamii ja muita kohteita .

    • Anonyymi00004

      Pitää pelotella.

    • Anonyymi00005

      "Miksi totuus salataan?"

      Minä tiedän. Kaikkea ei kerrota tavalliselle kansalle, jotta kansa pysyy rauhallisena. Tämän voi jokainen itsekin päätellä, mutta olen kuullut asian myös "eräällä turvallisuuden alalla" työskentelevältä. Välttämättä ei suoraan valehdella, mutta annetaan harhaan johtavaa tietoa.

      Huomasitteko Ylen uutiset drooneista? Yleisradio ei aluksi maininnut sanallakaan, että tuo pieni lennokki voi kuljettaa räjähteitä. Asiasta alettiin puhua vasta parin päivän kuluttua.

    • Anonyymi00009

      Suomi yllätettiin housut kintuissa, kirjoitti jopa maan päälehti. Droonien löytymisen jälkeen tuli lukuisia uutisia kuinka kiireenvilkkaa yritetään kehittää droonien torjuntaa ja havaitsemista. Suomeen tippuneissa drooneissa on jotain outoa, siitä olen aloittajan kanssa samaa mieltä.

    • Anonyymi00010

      Kketjun aloittaneelle, Moskovan Viestintään uskovaiselle trollille tiedoksi. Ukrainan armeijalla on käytössään jo nyt yli 100 erilaista droonimallia, ja uusia kehitetään koko ajan.

      Mukana on myös tuollaisia kevytrakenteisia Venäjän ilmatorjunnan harhautukseen tarkoitettuja drooneja. Ne lentävät vaivatta 1300 km matkan.

      Tätä droonimallia käytetään erityisesti iskuissa Pietarin ympäristössä olevien Venäjän öljynjalostamojen tuhoamiseen.

    • Anonyymi00011

      Ai kauhee ja hirveetä! Venäjä hyökkäsi Kouvolalaiseen metsään ja pari puuta on kaatunut? Kyllä nyt on niin järkkyä että!

      • Anonyymi00012

        Kannattaa Venäjän lähettää ensi kerralla vähän tehokkaampia ja uudenaikaisempia drooneja. Nuohan oli ihan leikkikaluja, mitä nyt tuli.


    • Anonyymi00013

      Ukrainan armeijan droonijoukkueesta olen saantu tarkat tiedot, joten aloittajalle ei kannata siltä osin paskaa puhua.

      Nuo Suomeen tulleet droonit ovat Venäjän karjalan puolustusalueen ampumia ja nyt kun Suomi on syyttänyt niistä Ukrainaa, on Venäjän helppo ohjata niitä ihan oikeisiin kaupunkikohteisiin tekemään tuhoa. Suomi lähettää nootteja Ukrainaan.

      Suomi ei uskalla kertoa, että nuo on lähetetty Venäjältä. Suomen viranomaiset pelkäävät, että Putin suuttuu, jos Venäjälle noottia alkaa lähettelemään.

    • Anonyymi00014

      Kyllä sieltä tulee niitä kaupunkilaisillekin näytteeksi.

    • Anonyymi00015

      No kun ovat ensin lentäneet venäjän ilmatilan läpi eikä ole pudotettu niin ei ole ihme ettei suomenkaan järjestelmät ole niitä kunnolla huomanneet. Venäjä sentään on sodassa ja uyrittää huomata ne.

    • Anonyymi00016

      Meitä ukrainalaisia on turha syyttää Venäjän trolleiksi.

      Onko nuo jotkut kirjoittajat ihan salaliittojen harhoissa.

      Tottakai me ukrainalaiset tiedämme, mitä Ukrainassa tapahtuu, kun meidän miehemme ovat siellä rintamalla.

      Venäjänä öljysatmiin tarvitaan isoja ja tehokkaita drooneja, jotka kykenevät kantamaan kovia latinkia TNT:tä. Ei niihin pieniä drooneja lähetetä.

      Kyllä Suomeen tulleet ovat niitä pieniä Venäjän drooneja, joilla Venäjä testaa Suomen kykyä ampua alas drooneja. Ei näy olevan Suomessa kykyjä.

      Kyllä Venäjä voi siis rauhassa ohjata jatkossa ne kaupunkeihin.

      Suomessa ei ole edes ilmahälytysjärjestlemää toiminnassa, jotta ihmiset tietäisivät minne mennä suojaan drooneilta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3307
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2681
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      208
      2212
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1698
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1509
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1461
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1201
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe