Ukraina on osoittanut kiistattomasti, että droonit ovat tulleet sotaan jäädäkseen. Mitäpä jos Eurooppa rakentaisi puolustusteollisuuden uudestaan Ukrainan opeille? Sen sijaan, että yritämme kopioida amerikkaisia high-tech aseita, voisimme kopioida Ukrainan menestyksekkäitä aseita.
Ehkä 10v kuluttua emme tarvitsisi enää USA:n tukea juuri mihinkään.
Ehkä 10v kuluttua emme tarvitsisi enää USA:n tukea juuri mihinkään.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomen kannattaisi varmaan perua se F-35 hävittäjä tilaus (moni on sitä mieltä)
Venäläiset alkoi jokinaika sitten kehittää suihkumoottoreilla varustettuja droneja. Viime vuonna uutisoitiin sellaisen liikkuvan 300 - 370 km/h nopeutta 1000 km rangella, ja nyt tänävuonna suihkudronin lentonopeudeksi sanottiin 600 km/h.
Puhut siis ohjuksista.
Ei, vaan suihkumoottori drone, ks. AI-yhteenveto..
Suihkumoottorilla varustetut dronet (UAV) ovat pitkän kantaman ja suuren nopeuden miehittämättömiä ilma-aluksia, joita käytetään erityisesti sotilaskäytössä, kuten Venäjän Geran-3- ja Ukrainan kehittämissä lennokeissa. Ne saavuttavat jopa 600–700 km/h nopeuden ja pystyvät kantamaan merkittävän räjähdelastin.
Eihän Euroopan maat tule käymään tuollaista vanhanaikaista toisen maailmansodan aikaista sotaa jota venäjä käy ja Ukrainan on pakko käydä koska sillä ei ole kalustoa muuhun .
Modernit armeijat ottavat ilmaherruuden välittömästi ja iskevät muutamissa viikoissa vihollisen toimintakyvyttömäksi .
Ukrainan sota antaa ihan väärän kuvan miten nykysotaa käydään siksi F-35 ovat ehdottoman tärkeitä Suomen iskukyvylle tarvittaessa
No ei se anna, koska Venäjä sotii ihmismassalla, eikä tässä muita vihollisia oikein ole näköpiirissä.
Suomenkin pitää suunnitella kuolemanvyöhyke itärajalleen ja hankkia sen ylläpitämiseksi riittävä aseistus, mm. noita drooneja. Meitä toki helpottaa nuo järvet, mutta muualta pitää pystyä pysäyttämään tai ohjaamaan se massa.
No ne dronet on tullut jäädäkseen tosin Suomessa korpimetsäinen maaasto aiheuttaa omat haasteensa drooni sodalle siis sellaisia haasteita mitä Ukrainassa ei ole paljailla aroilla
Haasteet? Mut jos lennättää puitten yli niitä drooneja, niin ja onko Nesteen öljyjalostamo tms. keskellä korpimettää.
Kaikki joukot ja kalusto pyritään pitämään metsän suojassa hävittäjiä myöten toisin on sitten hyökkääjällä joka joutuu yrittää edetä niitä muutamaa väylää pitkin jotka sitten tuhotaan väylille ihan oikeiden aseiden keskityksillä.ilmasta maasta ja mereltä.
Koko droonisodan olennainen pointti on, että nuo ovat edullisia aseita. Se mahdollistaa massamaisen tuotannon toisin kuin USA:sta tilattavat täsmäohjukset.
Molemmille toki paikkansa, mutta droonien osalta eurooppalainen huoltovarmuus on ihan eri luokkaa.