Liiton toimintakertomus 2025

42504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Onpa mielenkiinnoton

Äänestä
  • Onko tuo arvaus vai silmäilitkö kertomusta?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Onko tuo arvaus vai silmäilitkö kertomusta?

    Fakta homma

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Fakta homma

    Osaat varmaankin kommentoida siitä jotain kohtaa? Et tokikaan tyhmäilisi täällä muka kommentoiden lukematta.

    Äänestä

Tämän mielenkiintoinen kertomus.

Äänestä
  • Jos eräänlainen autenttisuus kiinnostaa.

    Äänestä

Yllättävän monipuolista.

Äänestä

Toimintakertomustahan voi kommentoida myös aika teknisestä näkökulmasta: mikä siinä on ylimääräistä tai liian pitkästi selitettyä, ja mistä taas haluaisit tarkempiakin tietoja.

Samoin voi myös pohtia mikä tai kuka on kertomuksen ajateltu lukija.

Äänestä
  • Kuten todettua, mielenkiinnoton kertomus.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kuten todettua, mielenkiinnoton kertomus.

    Miten muuttaisit? Tai mikä on vähiten mielenkiintoista?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Miten muuttaisit? Tai mikä on vähiten mielenkiintoista?

    Poistamalla tuollaiset hölynpölyt kokonaan

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Poistamalla tuollaiset hölynpölyt kokonaan

    Eli jatkossa toimittaisiin ilman toimintakertomusta? Laki sen sallii kyllä, on vaan omiin sääntöihin otettu tuollainen määräys.

    Äänestä

Montaa monessa.

Äänestä

Nostan vielä. Tästä näkee mitä va-liitto on ihan oikeasti tehnyt -- tällä palstalla esitetään siitä kuvitelmia joilla ei ole todellisuuden kanssa useinkaan tekemistä.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa. Kyse on propagandasta

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. Kyse on propagandasta

    Minkä kohdan väität olevan väärin?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Minkä kohdan väität olevan väärin?

    Laajennan vähän: Mikä kohta on väärin vaikka nyt edellisen viiden tai kymmenen vuoden kertomuksissa?

    Vai olisiko sittenkin niin, että kertomukset ovat totuudenmukaisia, ja sinä et vaan pidä siitä totuudesta.

    Äänestä

Nyt on yhdistyslohtaisia jäsenmääriäkin.

Äänestä

Pieni ristiriita: samaan aikaan vaaditaan tilinpäätöstä julkiseksi, ja toisaalta kun toimintakertomus on julkinen, kerrotaan ettei sitä uskota. Miksi uskottaisiin ettei tilinpäätöstä ole peukaloitu, jos ei uskota kertomusta?

Äänestä
  • mitä siitä jankutat, et julkaise ja sillä siisti, ei junttisossujen tilinpäätöksistä ole kukaan
    kiinnostunut kun he eivät osaa taloutta hoitaa vaikka saavat tulonsa verotta

    Äänestä

Taidanpa liittyä.

Äänestä

Tarjoaa minua aiheita keskusteluun.

Äänestä

Ei kiinnosta.

Äänestä

Hienoa että jaettu

Äänestä

Tätä väitettiin virheelliseksi. Jäin odottamaan tarkempaa tietoa siitä, mikä kertomuksessa ei pidä paikkaansa.

Äänestä

Kannatteemennä lueskelemaan avoimin ja myös kriittisin mielin. Mitä v8isi tänä vuonna parantaa?

Äänestä

Hassua että väitetään kirkolla olevan monopoliasema hautausmaihin vaikka reilun tuhannen jäsenen kerholla on kymmenen, varsin vaihtelevaan tapaan hoidettua, hautausmaata.

Äänestä

Kantsii selata. Yhdistyksillä tietty omansa.

Äänestä

Kailaista olettecpuuhanneetkin. Ei paha.

1Äänestä

Ei ole oikein sanoa tätä byrokratiaksi.

Äänestä

Olipas siinä yhtä ja toista.

Äänestä

"Uskonnonvapaus.fi-sivulla oli kuntavaalikone. Siihen vastasi yli 1800 ehdokasta, muutama prosentti edellisiä kuntavaaleja enemmän. Valituksi vastanneista tuli 365. Vastaukset eivät merkittävästi muuttuneet aiemmasta: kaikissa puolueissa on sekä tavoitteitamme kannattavia että vastustavia, mutta täysin eri määrissä. Esimerkiksi keskustalaisista hieman useampi kannatti koululaisjumalanpalveluksia kuin kokoomuslaisista, vasemmistoliiton ja vihreiden ehdokkaat olivat varsin maallisia eivätkä nämä puolueet meitä koskevissa asioissa juuri eronneet toisistaan ja niin edelleen. Ehkä yllättävin on laajahko tuki sille, että kunta järjestää tunnustuksettoman seremoniatilan uskonnottomien ja ei-kristillisten uskontojen hautajaisille."

Äänestä

"Lausunnot ja kannanotot
Aloitteita ja lausuntoja liitto teki aiempaan tapaan kymmenkunta. Vähäisin ja konkreettisin oli ehdotus poistaa arvonimiverolaista valtionkirkkojen erityisasema joka rinnastaa ne työnantajina kuntiin ja valtioon. Vankiloihin esitimme vankilapappien sijaan maallisia vankityön koordinaattoreita. Eri yhteyksissä muistutimme ettei koulujen työpäivien osaksi enää kannata ottaa jumalanpalveluksia. Elämänkatsomustiedon salliminen kaikille oppilaille oli tavanomaiseen tapaan mukana lausunnoissa.

Vihkimisoikeuksista huomautimme toisaalta yhdenvertaisuutta rikkovasta laista joka sallii vihkimisoikeudet uskontokunnille mutta ei meille, toisaalta toivoimme Digi- ja väestötietoviraston edelleen palvelevan kihlapareja useammalla paikkakunnalla eikä supistavan palvelujaan. Hyvinvointialueiden esitimme järjestävän neutraaleja saattotiloja uskonnottomien ja pienuskontojen jäsenten hautajaisia varten. Hautaamiseen liittyi myös kommenttimme hautauspalvelualan ammattitutkinnon perusteisiin.

Muissa lausunnoissa esimerkiksi ehdotimme Yleisradion ohjelmiin uskontojen oppien kriittistä tarkastelua ja muistutimme, että Israelin ja Palestiinan konfliktia koskevat päätökset tulee perustella maallisesti eikä uskonnolla.

Merkittäviä välittömiä vaikutuksia lausunnoillamme ei nytkään ollut. Monet esittämämme asiat ovat tapahtuneet kymmenenkin vuoden viiveellä."

Äänestä
  • Tämä on arvokasta perustyötä.

    Äänestä

"Liitto jakoi aikaisempien vuosien tapaan kolmelle keväällä valmistuneelle uudelle ylioppilaalle 80 euron stipendin erinomaisesta menestyksestä elämänkatsomustiedon ylioppilaskirjoituskokeessa sekä yhdelle syksyllä valmistuneelle uudelle ylioppilaalle 100 euron stipendin samalla perusteella. Liittohallitus päätti liiton stipendin nostamisesta 100 euroon."

Äänestä

Odotan edelleen tarkennusta viestiin, jossa väitettiin tätä virheelliseksi.

Äänestä
  • Mitä tätä? Jotain kohtaako?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Mitä tätä? Jotain kohtaako?

    Koko kertomukseen viitattiin yllä tarkemmin yksilöimättä. 2026-04-20 07:26:32: "Ei pidä paikkaansa. Kyse on propagandasta"

    Äänestä

Kolkuttavalle avataan.

Äänestä

Niile, joita kiinnostaa.

Äänestä

Nostetaan nyt vielä, jos vaikka joku lukija palstalle eksyy ja haluaa tietää mitä va-liitto oikeasti tekee.

Äänestä

Lämmittää komealla säällä.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Verkossa: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/toimintakertomus-2025/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu