Mistä sisulaiset on tehty? IS oli saanut käsiinsä järjestön salaisia asiakirjoja mm. pisteytysjätjestelmästä jne..
2017 vuoden kuntavaaliehdokkaista löytyy Sisun sivuilta sisukkaat ehdokkaat - suurin osa oli persuja.
2017 vuoden kuntavaaliehdokkaista löytyy Sisun sivuilta sisukkaat ehdokkaat - suurin osa oli persuja.
Vastaukset 95
Vanhimmat
Säälittävää on antipersun tyhmyyden määrä.
Vain AitoPersun mielmestä keskustelu on tyhmää.
Sisun kokouksissa mökötetään ja annetaan tekojen puhua
Olen samaa mieltä sinun kanssasi antipersulle päätä aukova antipersu.
Copy.paste älykön satuja. Merkitys käsittämätön.
Hermostuttaako jokin asia?
Suomen Sisun sisäisessä toiminnassa on käytössä pisteytysjärjestelmä, jolla määritellään jäsenen aktiivisuutta ja asemaa järjestön sisäisessä hierarkiassa. Järjestelmä on nimeltään Sisu-pisteet (tai aktiivisuuspisteet).
Tämä järjestelmä on osa järjestön pyrkimystä luoda perinteistä yhdistystoimintaa sitoutuneempi ja kurinalaisempi rakenne.
Miten pisteytysjärjestelmä toimii?
Pisteytyksen ideana on palkita jäseniä konkreettisesta työstä järjestön hyväksi. Se muistuttaa tietyllä tavalla pelillistämistä tai sotilaallista etenemismallia, jossa korkeampi pistemäärä heijastaa suurempaa luottamusta ja vaikutusvaltaa.
Pisteiden kertyminen: Pisteitä saa tyypillisesti osallistumisesta järjestön tapahtumiin (kuten käräjille tai kesäleireille), talkootyöstä, uusien jäsenten hankinnasta, kirjoitusten julkaisemisesta järjestön kanavissa tai muusta aatteellisesta toiminnasta.
Hierarkia ja tittelit: Pisteytys liittyy suoraan jäsenen arvoon tai asemaan. Mitä enemmän pisteitä jäsenellä on, sitä ylemmäs hän voi edetä järjestön sisäisessä asteikossa.
Vaikutusvalta: Tietyissä vaiheissa pistemäärä on voinut vaikuttaa esimerkiksi äänioikeuteen tai kelpoisuuteen tiettyihin luottamustehtäviin. Järjestön "sisäpiiriin" tai vastuullisiin tehtäviin nouseminen edellyttää usein näyttöjä pitkäaikaisesta aktiivisuudesta, joka on dokumentoitu pisteytyksen kautta.
Järjestelmän tavoitteet
Suomen Sisu on perustellut pisteytystä seuraavilla seikoilla:
Aktiivisuuden motivointi: Jäseniä kannustetaan osallistumaan passiivisen jäsenyyden sijaan.
Luotettavuuden varmistaminen: Järjestö haluaa varmistaa, että johtaviin asemiin nousevat henkilöt ovat todistetusti sitoutuneet järjestön arvoihin ja toimintatapoihin.
Kurin ja järjestyksen ylläpito: Pisteytys on osa järjestön "ritaristo-ideaa", jossa asema ansaitaan teoilla, ei pelkällä puheella.
Perussuomalaisten ja Sinimustaliikkeen yhteinen natsikerho.
https://www.suomensisu.fi/europarlamenttivaalit2019/147-asseri-kinnunen/
https://www.suomensisu.fi/vieraskyna-monikulttuurisuus-ei-toimi-3-10-2013/tuukkakuru/
Eteneminen arvoasteikossa
Suomen Sisun hierarkia perustuu "jäsenluokkiin" tai arvoihin, joissa yleneminen edellyttää tiettyä kertymää Sisu-pisteitä.
Alokas- ja jäsentaso: Uusi jäsen aloittaa tasolta, jossa hänellä on rajoitettu näkyvyys järjestön sisäisempään toimintaan.
Vaikutusvallan kasvu: Pisteiden karttuessa jäsen voi edetä tasoille, jotka oikeuttavat osallistumaan suljetumpiin keskusteluihin ja strategiseen suunnitteluun. Korkeimmat tasot on perinteisesti varattu niille, jotka ovat osoittaneet pitkäaikaista sitoutumista.
Kelpoisuus luottamustehtäviin
Päätöksentekoelimiin, kuten hallitukseen (neuvostoon) tai piiripäälliköksi, valittavilla henkilöillä on usein oltava tietty pistemäärä tai hierarkkinen asema.
Tämä rajoittaa päätöksenteon vain niille, jotka ovat sisäistäneet järjestön arvot ja toimintatavat.
Se toimii suodattimena, joka estää "ulkopuolisia" tai vasta liittyneitä ottamasta järjestöä haltuunsa tai muuttamasta sen linjaa nopeasti (niin sanottu "entryismin" esto).
Painoarvo epävirallisessa päätöksenteossa
Vaikka virallisissa käräjäkokouksissa noudatetaan yhdistyslakia (yksi jäsen, yksi ääni), pisteytysjärjestelmä luo vahvan epävirallisen hierarkian:
Korkean pistemäärän omaavilla jäsenillä on suurempi auktoriteetti ja heidän mielipiteitään kuunnellaan painokkaammin suuntaviivoja vedettäessä.
Pisteytys luo meritokraattisen ilmapiirin: ne, jotka tekevät eniten työtä (pisteiden muodossa), saavat myös eniten sanoa siihen, mihin suuntaan järjestö menee.
Luottamus ja tiedonsaanti
Päätöksenteko vaatii usein pääsyä arkaluonteiseen tai strategiseen tietoon. Suomen Sisussa tietoa jaetaan usein "tarveperusteisesti" hierarkian mukaan:
Korkeammalla pisteytyksessä olevat jäsenet pääsevät käsiksi sellaiseen informaatioon, jota ei jaeta rivijäsenille tai julkisuuteen. Tämä keskittää todellisen päätöksentekovallan järjestön ytimeen eli "aktiiviosaan".
Kurinpito ja pisteiden menetys
Päätöksentekoon vaikuttaa myös pisteytyksen kääntöpuoli: pisteitä voi menettää tai niitä voi jäädyttää, jos jäsen toimii sääntöjen tai järjestön edun vastaisesti.
Tämä toimii tehokkaana kontrollimekanismina. Jäsen, joka haluaa säilyttää vaikutusvaltaisena pidetyn asemansa päätöksenteossa, on velvoitettu noudattamaan järjestön sisäistä kuria ja johdon linjauksia.
Pisteytysjärjestelmä tekee Suomen Sisun päätöksenteosta perinteistä yhdistystä suljetumpaa ja hierarkkisempaa. Se varmistaa, että valta pysyy kokeneimmilla ja aktiivisimmilla jäsenillä, mikä tekee järjestöstä hyvin stabiilin, mutta samalla ulkopuolisille vaikeasti lähestyttävän.
Sisun yhteiskunnalliset tavoitteet ovat puhtaasti anarkistisia ja totaalitaarisia. Tätä paljastusta vasten en ihmettelisi vaikka Sisun rahoitus olisi "ruplia".
Suomen Sisun hallitusta kutsutaan nimellä käräjät. Sen nykyiseen tai lähimenneisyyden johtoon kuuluvat muun muassa:
Jani Leppänen (Puheenjohtaja)
Kari Salminen (I varapuheenjohtaja)
Timo Hännikäinen (II varapuheenjohtaja, tunnettu myös kirjailijana ja Sarastus-verkkolehden päätoimittajana)
Tutustumalla Sarastus-lehteen paljastuu kaikenlaista Sisun ja Persujen aatteista.
Suomen Sisu on omilla sivuillaan listannut 2017 vuoden sisukkaat kunnallisvaaliehdokkaat.
Siellä oli Jennaa, Junesta, Simoa, Mauria, Juhaa, jne..
Tuolla on linkkiä.... https://keskustelu.suomi24.fi/t/19362284/persut-vastustavat-demokratiaa#comment-141914892
Linkii ei toimi. Mitä siellä oli?
mm..linkki tähän Iltalehden mystiseen juttuun. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5741fce4-5381-4b83-83f3-75f2aa96dfe6
Mystinen opas
Saimme haltuumme kansallismieliseksi itseään kuvaavan Suomen Sisun mystisen oppaan. Paljastui paljon asioita
Oudon kiinnostunut on antipersu jostain marginaaliryhmästä.
Takoittako että kaikki sisulaiset ovat persuja.
Sisulaisuus on persujen syvin ydin.
Persuja ei tuo marginaaliryhmä tunnu kiinnostavan, antipersua kyllä.
Yhdistys joka on täynnä vain persuja ei muka kiinnosta persuja.
"Suomen Sisu sai jäseniään politiikan huipulle – ”Strategiset tavoitteet on pitkälti saavutettu”""
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009827849.html
Minkäs hallituspuolueen riveissä vaikuttavatkaan?
Kansallisvaltio ja itsemääräämisoikeus
Suomen Sisun keskeisin tavoite on itsenäinen ja elinvoimainen suomalainen kansallisvaltio.
Kansallinen etu: Valtion ainoa tehtävä on toteuttaa kansan etua. Järjestö vastustaa ylikansallisia sopimuksia ja liittoutumia (kuten EU:ta), joiden se katsoo rajoittavan Suomen itsemääräämisoikeutta tai vaarantavan kansallisen edun.
Talous
Järjestö korostaa, ettei kansalaisten hyvinvointia saa uhrata ylikansallisen talouden ehdoille.
Kulttuuri, kieli ja identiteetti
Järjestö näkee suomalaisen kulttuurin ja kielen yhteiskunnan ytimenä.
Suomalaisuuden suojelu: Päämääränä on säilyttää suomalainen kulttuuriperintö, kieli ja "kansallinen omaleimaisuus".
Monikulttuurisuuden vastustaminen: Suomen Sisu vastustaa monikulttuurisuutta ideologiana. Sen mukaan kansoja ei saa tarkoituksellisesti sekoittaa keskenään, vaan jokaisella kansalla on oikeus omaan historialliseen kehitykseensä ja alueeseensa.
Kansallisylpeys: Järjestö pyrkii vahvistamaan suomalaisten kansallista itsetuntoa ja yhteyttä aiempiin sukupolviin.
Yhteiskuntarakenne ja arvot
Suomen Sisu puhuu orgaanisesta kansanyhteisöstä, jossa yksilö ja yhteisö ovat vuorovaikutuksessa.
Kansanvaltaisuus: Järjestö kannattaa suoraa kansanvaltaa ja kritisoi pelkkää edustuksellista demokratiaa "kansanvallan irvikuvana".
Sananvapaus: Sananvapauden tulisi olla laajaa, mutta siihen on liityttävä vastuu; yhteiskuntaa vahingoittavasta epärehellisyydestä tulisi voida rangaista.
Yksilön vastuu: Jokaisella suomalaisella on velvollisuus kehittää itseään sekä henkisesti että fyysisesti kansakunnan hyväksi.
Perinteiset arvot: Järjestö korostaa perinteisiä sukupuolirooleja ja ydinperhettä, vaikka se mainitsee sukupuolten tasa-arvon osana pohjoismaista perintöä.
Luonto ja ympäristö
Luonnonsuojelu nähdään osana isänmaallisuutta.
Suomen luonto on osa kansallista perintöä, jota on suojeltava tuleville sukupolville.
Järjestö vastustaa "epätervettä itsekkyyttä" ja kulutusyhteiskuntaa, jotka kuluttavat luonnonvaroja kestämättömästi.
Antipersun copy-pastea pukkaa . . . . miksi ? Kuihtuvasta kerhosta.
Onko ruplavirta ehtynyt?
Onko sulla lähdettä tälle kirjoitukselle?
Onko hiukan outo kysymys ? Onko ?
Jos väittää toista copy-pasteks, niin pitäisi olla todisteita. Siis mistä kirjoitus on kopioitu?
Sisu turvautuu hybridivakuttamisen keinoihin päämäärien saavuttamiseksi.
Metapoliittinen vaikuttaminen
Suomen Sisu pyrkii vaikuttamaan "pintapolitiikan" alla oleviin virtauksiin.
Käsitteistön muokkaaminen: Järjestö pyrkii tuomaan kansallismielisiä termejä ja näkökulmia julkiseen keskusteluun.
Arvopohjan vahvistaminen: Pyrkimyksenä on luoda ilmapiiri, jossa kansallismielisyys nähdään luonnollisena ja tavoiteltavana asiana.
Keskustelun herättäminen: Järjestö julkaisee kannanottoja ja artikkeleita, joilla se pyrkii haastamaan vallitsevat liberaalit tai monikulttuuriset ihanteet.
Yhteistyöverkostot ja "Soluttautuminen"
Järjestö on puoluepoliittisesti sitoutumaton, mutta sen jäseniä toimii aktiivisesti eri puolueissa ja organisaatioissa.
Vaikuttaminen puolueiden sisällä: Monet Sisun jäsenet ovat vaikuttaneet erityisesti Perussuomalaisissa, mutta jäsenistöä on ollut myös muissa oikeistopuolueissa. Tämä mahdollistaa järjestön ideoiden viemisen suoraan päätöksentekoelimiin.
Yhteistyö muiden kansallismielisten kanssa: Sisu toimii sateenvarjo-organisaationa, joka tarjoaa kohtaamispaikan eri tavoin ajatteleville kansallismielisille.
Koulutus ja itsekasvatus
Järjestö korostaa jäsentensä henkistä kehitystä ja "sisua".
Käräjätoiminta: Paikallisosastot eli käräjät järjestävät kokouksia, esitelmiä ja keskustelutilaisuuksia, joissa syvennetään kansallismielistä maailmankuvaa ja historiatietoisuutta.
Tiedon levitys: Järjestö ylläpitää verkkosivuja ja sosiaalisen median kanavia, joissa jaetaan kansallismielistä kirjallisuutta, historiaa ja aatetta käsitteleviä sisältöjä.
Kulttuuritoiminta ja perinteiden vaaliminen
Päämääriä edistetään vahvistamalla suomalaista identiteettiä käytännön tasolla.
Muistopäivät ja seremoniat: Järjestö järjestää tai osallistuu historiallisiin muistotilaisuuksiin (esim. 612-soihtukulkue itsenäisyyspäivänä), joilla korostetaan jatkuvuutta ja kunnioitusta aiempia sukupolvia kohtaan.
Symboliikka: Kansallisten symbolien, kuten Suomen lipun ja vaakunan, korostettu käyttö on osa visuaalista vaikuttamista.
Paikallisosastojen (Käräjien) toiminta
Suomen Sisu on organisoitu maakunnallisiin käräjiin, joiden tehtävänä on:
Järjestää paikallista toimintaa, kuten vaelluksia, talkoita tai liikuntatapahtumia.
Luoda yhteisöllisyyttä, joka sitoo jäsenet tiukemmin aatteen taakse.
Toimia "ruohonjuuritason" näkyvyyden edistäjänä omilla alueillaan.
Lisää copy-pastea kuihtuvasta kerhosta - merkitystä vaikea ymmärtää ? Kerääkö antipersu jäsenistöä ? Onko ostopalvelu vai aatteellista.
Onko teksti kopioitu Sisun sivuilta? Laita linkki, jos on?
Yllättävän aikaisin aloitti IS vaalityönsä natsittelun kohteena "yllättäen" Halla-ahot jne. 😂😂
Mitä IS:n politiikan erikoistoimittaja on kirjoittanut?
Ja minä piirrän ristin seinään jos vasemmalle kallellaan olevat valtamediat ei kaiva taas kaikkia Purran ja Halla-ahon scripta kirjoituksia vuodelta kivi ja kirves kuten aina ennenkin vaalien alla. Naurettavimmillaan toimittajien toimesta jotka eivät olleet edes syntyneet kun ne kirjoitettiin.
Mitä ovat Halla-ahon ja Purran Scripta-kirjoituksia?
Meretvuon kirjoitukset rituaalimurhista ovat samaa sarjaa kuilemalla ja väkivallalla mässäilyä
Reilua olla ajoissa. Näin persuille jää aikaa keksiä "meriselityksiä".
Tällaisen panettelun ja leimaamisen takia sanavapautta ei pitäisi olla kaikilla.
Demokratian vastustaminen ja persut, olkaa hyvä. https://keskustelu.suomi24.fi/t/19362284/persut-vastustavat-demokratiaa
Näkyy joku poistattaneen tuon keskustelun linkin takaa. Lieneekö näpit meinanneet palaa eli tulenarka aihe.....
Siellä oli linkki Ilta-Sanomien juttuun Sisun vuodetuista "pistesäännöistä".
Persujen parempaa sananvapautta.
Eikös tuo ollut Iltalehden julkaisu?
Nimenomaa Jari Hanska kirjoittama Iltalehdessä julkaistu juttu:
"Saimme haltuumme Suomen Sisun jäsenistön oppaan ja kävimme sen läpi. Oppaasta paljastuu monia asioita, muun muassa se, miksi liike halveksii edustuksellista demokratiaa.
Paljastui myös, että järjestöllä on erikoinen pisteytysjärjestelmä.
Olemme loppujen lopuksi melko vallankumouksellinen liike, ja tällainen liike tulee rakentaa älykkyyden, sitoutumisen ja aktiivisuuden varaan – ei pääkallonmetsästykseen, lukumäärään tai "olen sen ja sen poppoon johtaja" -retoriikkaan. Kansallismielinen vallankumous on laadun, ei määrän kysymys. Ja kun laatua joukoissamme esiintyy, niin se nousee luonnollisesti joukon yläpuolelle ilman seremonioita tai ukaaseja.."
Mitkä ovat Simulan laatutekijät tai Peltokankaan tai Lokan?
Pastori osaa arvostaa Jennan laatutekijöitä kristillisessä mielessä.
Persuissa on Suomen sillejä (vidun haju)eli Suomen sisuja ja niiden kiertopalkintoja.Pisteyttävät kuka on pöntöistä pöntöin.Toimintaa ilman aivoja.Äo alle 70.
Eivät nuo toistuvat yksinkertaiuudet kyllä omasta ÄOstä kieli.
Mitä sanoo pensa-Mauri?
Perussuomalaisten vieraslajeistkin eduskunnassa puhunut kansanedustaja Juha Mäenpää ei Suomen Sisun aluejohtajana saanut hurmosliikkeen ämpäreitäkään kaupaksi! Sietäisi kykyttömänä lopettaa kaikki julkisuustehtävänsä.
https://varisverkosto.com/2016/06/suomen-sisu-ei-saanut-ampareita-kaupaksi-seinajoella-rajakit-kuihtumassa-pois/
Tämä kansanedustaja, ylinopeutta ajava taparikollien on merkitty Keski-Pohjanmaan alueen Suomen Sisun Ylipääjohtajaksi. https://fi.wikipedia.org/wiki/Mauri_Peltokangas
Onko persuissa muitakin kuin Sisulaisia, olisi ehkä parempi kysymys. Näin omin silmin jo vuosien 2003-2004 aikana kirjat sekä suunnitelmat siitä, kuinka persupuolue vallataan. Veikko Vallinilla oli meneillä omat suunnitelmat ja operaatio. Se on kuitenkin täysin eri asia. Sisulaisten suunnitelma oli paljon laajempi, pitkäkestoisempi ja eteni askel kerrallaan ilman hätäilyä. Soini käytännössä vauhditti tämän suunnitelman etenemistä mm: nöyryyttämällä Halla-ahoa 2009 ja estämällä hänen EU-vaaliehdokkuutensa. Halla-ahohan olisi ollut noiden vaalien henkilökohtaisessa äänimäärässä valtakunnallinen ykkönen. Ei Soini. Valta, raha ja julkinen suitsutus sokaisivat Soinin. Eikä hänen ympärilleen kokoama rappiohovi ymmärtänyt etenevästä vallankeikauksesta mitään. Hehän olivatkin tulleet lähinnä muista puolueista vain saalistamaan henkilökohtaisia hillotolppia itselleen. Noista ajoista lähtien Sisulaiset ymmärsivät median vaikutuksen jo lähes täydellisesti. Soini ei tuostakaan asiasta ymmärtänyt mitään. Ja ne jotka yrittivät hänelle asiaa valaista, saivat rajut haukut osakseen. Eli Soini sai mitä tilasi. Mistään sen monimutkaisemmasta asiasta ei ole kyse.
Mielenkiintoinen juttu tämä Suomen Sisu!
Arno Westerholm on kansallismielinen ideologi/ammattiupseeri, joka painottaa kurin ja järjestyksen tärkeyttä.
Eikö kyseisen miehen tulisi olla Suomen Sisun ”ylintä kastia”?
MERKITTÄVÄ ERO: Westerholm painottaa myös oikeudenmukaisuutta, toveriutta ja uskollisuutta. Nämä arvot eivät sovi selkään puukottajien, petturien, tyhjän öyhötyäjien ja SIVARI SISULAISTEN ajatusmaailmaan.
Eipä ihme, että Simo Grönroosia lukuun ottamatta sisulaiset pahiten Westerholmin kimpussa!
Perussuomalaisten SS-miehet.
se on GIFU jos et osaa lukea
Valepommimies Meretvuo tunnetaan sekä perussuomaliasissa että Sisussa, https://keskustelu.suomi24.fi/t/19362752/iltalehti-paasi-meretvuolaisuuden-jaljille
Ei ole Sisussa yhtään perussuomalaista jäsenenä, tuo provo on pelkkää isänmaallisten maalittamista!
Mikä yhteys Sisun nuorisojörjestö Akseleilla ja Sisulla on Kärkkäisen kauppaan?
Sekä Sisupäälikkö Peltokagas että Akseli-pojat nostavat esille sekatavarakauppa Kärkkäistä.
Kamux:n logoja on myös näkynyt Akseli-poikien päivityksissä.
Akseleissa ja Sinimustissa on smoja toimijoita.
Kärkkäisen ja Kamuxin omistajilla on yhteiset juuret Raamattuvyöhykkeen äärikristillisessä herätysliikkeessä.
Kärkkäinen on rahoittanut ja tukenut kristillistä äärioikeistoa mm. Kadulle.com:n, Magneetti Median ja Pohjoinen Perinne ryn kautta.
Yksi Uudenmaam akselin perustajista on lisännyt toiseksi nimekseen Gandalf.
Uudenmaan akseli perusteettiin perussuomalaisten laukkautetin nuorisojärjestön raunioille. Nuorisojörjestö oli tunnettu ampumaleiristä, missä ammuttiin ministereiden ja politiikkojen naamatauluja.
Esittelyssä uusi fasistinen nuorisojärjestö: Mikä on Uudenmaan akseli?
PVL ja mikä PVL oli ennen? Milä näistä fasistisista liikkeistä kiellettiin rosiksessa.
PS:ssa ja Sinimustissa sekä Suomen Sisussa samoja henkilöitä, se on selvä. Tulipa mieleen Westerholmin kirjoitus vanhan PS-nuorison lopusta: https://blogit.perussuomalaiset.fi/arno-westerholm/tynkkynen-ei-ole-synonyymi-puolueelle/ .
Ehkä tässä on laskelmointia takana? On kaksi PS nuorisoa: virallinen Tynkkysen/Bergbomin masinoima ja epävirallinen= Uudenmaan Akseli/muut akselit!
Ei olisi ensimmäinen kerta kun ”ajetaan kaksilla rattailla”!
Mikähän ajatus tällaisessa toistuvassa hulluudessa palstalla mahtaa olla. Aivan tasottomia, merkityksettömiä kiertäviä "toistoja ja kopioita", joista antipersu keskustelee ja kommentoi itsensä kanssa.
Mihin muuhun tällaisella on pyrkimys kuin häiriköintiin.
Et siis ole lukenut puheenvuoroja. Ja miksi vaivaudut k8mmentoimaan ja ntamaan asiaöle huomiota, jos ne ovat merkityksettömiä
Ja hiukan "lapsen logiikkaa" . . . . .
Suomen Sisu on häntä joka heiluttaa koiraa, eli persuja.
Ja lisää "lapsen logiikkaa" . . .perussuomalaisten kannattajia, jotka heitä kannattivat ja mahdollisestikin vieläkin kannattavat, eivät ole kiinnostuneita mistään Suomen Sisusta ja sen häiriköistä. Ainoastaan antipersun palstaponnahduksesi kelpaa - ei järki-ihmisille.
Miksi te rotuopin julistaja antipersut sitten vainoatte persuja jos ne persut edustavat teitä äärioikeistolaisia? Kysymys mikä sinulle on esitetty valtavan useasti ilman että sinä kykenisit koskaan siihen vastaamaan.
Suomen sisu on yhtä tyhjän kanssa minkä sinä natsikorttia heiluttava sinimustien fanittaja hyvin tiedätkin. Kuten myös sen, että ei ole eikä tule vaaleja joiden edellä vasemmalle vahvasti kallellaan olevien valtamedioiden toimittajat ei kirjoittaisi aina yhdet ja samat artikkelit joissa se luo kuvaa persuista äärioikeistolaisina natseina.
Siinä sinulla on miettimistä antipersulle lukuisten avausten voimin taas vttuileva antipersu.
Pystyt parempaan.
Westerholm kysyi aikanaan, kuka johtaa Suomea? Sama voidaan esittää myös toisin, kuka johtaa Perussuomalaisia?
Vain tunnetuimmat Suomen Sisun jäsenet:
Jussi Halla-aho (x Sisu, eli ”henkisesti edelleen jäsen)
Riikka Purra (todellisuudessa Sisulainen henkeen ja vereen)
Mauri Peltokangas (korkea-arvoinen ”Sisupäällikkö”)
Jenna Simula (Sisun aktiivi)
Matias Turkkila (SS)
Olli Immonen (vahva asema eduskuntaryhmässä, vaikka ei tullut valituksi vaaleissa) Entinen Sisun puheenjohtaja.
Kansanedustaja Mäenpää (SS)
Ministeri Rantasen ”apupoika” Asseri Kinnunen (selkeitä yhteyksiä Suomen Sisuun)
Simo Grönroos (SS).
Oskar Viding (korkeassa asemassa Suomen Sisussa) PS:n puheenjohtajistovaaleihin yhdistyslain vastaisen ”kannatuskorttiponnen” toinen tekijä.
SUOMEN SISU JOHTAA SISÄISESTI PUOLUETTA. ISÄNMAALLISEKSI JÄRJESTÖKSI ITSEÄÄN VÄITTÄVÄ SS AIVAN JOTAIN MUUTA!
https://www.youtube.com/watch?v=sFDkpugaF9E Aika huvittavaa kuinka kokoomus on ominut itselleen persujen maahanmuuttopolitiikan linjaukset. Joita se vastusti vielä Sipilän hallituksessa ja hetki sen jälkeenkin oppositiossa. Kokoomuksen omiessa persujen mamupolitiikan kiristystavoitteet itselleen oltuaan tarpeeksi kauan opposition kakkospuolue. Pelko p..rseessä että Purrasta tulee pääministeri. Keskustan toistaessa saman kun kannatus ei ala nousemaan ei sitten millän huolimatta asemasta oppositiossa. Erona vain se, että kepulaiset liike-elänän pomojen taloudellisten etujen ajajina haluaa edellisille ulkomaalaista halpatyövoimaa maksattaen veronmaksajille edellisten asumistuet jne.
Halla-ahon yksi haaveista on se, että persuista tulee tarpeettomia. Missä on jo onnistunut kokoomuksen ja kepujen osalta. Mikä on Halla-ahon yksi suurimmista saavutuksista. Marinin perillisten tehdessä seuraavassa hallituksessa taas kaiken sen eteen ettei persut tule katoamaan politiikasta yhtään minnekkään.
Immonen
Persupuolue on maamme tunnetuin ja tehokkain mamuimuri.
Tunnetko luuseri itsesi älykkääksi tuollaisilla heitoilla ?
Eikö persujen mamutuskiima koskaan hellitä? Outoa.
Mozambicistä asti hakevat uusia kansalaisia.
Vähiten pisteitä saaneet saavat vasarapartion vieraaksi?
Pitkän työnvieroksunnan aiheuttamaa työkalumaniaa ?
Yllättävän vahvasti reagoit. Oletko sisulainen? Jos olet, niin älä ainakaan mene etsimään nuorta miestä papiksi, luikauta ahteriin, uhraa ja tee veripikkuleipiä, kuten teidän kirjassanne ohjeistetaan tekemään.
Anonyymi00095
2026-04-20 11:27:18
Ei PS ole pisteyttämässä työperäisiä mamuja jotta maahan saapuisi heikkolaatuisten tulijoiden sijaan osaajia. Ainakin vihervassareiden pyrkiessä käyttämään sitä yhtenä keinona lisätä maahanmuuttoa ilman toivottua tulosta eli sitä että tulijat työllistyisivät.
On tiedossa, pensa-maukkakin kuuluu johonkin pohjanmaan piiriin
SS:n sivujen mukaan.
PS:n vaalilistoilta on. myös mennyt läpi Sinimustan Liikkeen ehdokkaita.
Sinimustat äänestävät persuja, vaikka persut pitävät heitä kommunisteina. Aika jännää.
Jännää on se, että Waffen SS oli yksi maailman historian tehokkaimmista sotilasorganisaatioista. ”Uskollisuus on kunniani” ei ollut vai iskulause vaan fakta.
SS-sotilaat omasivat rautaisen kurin, olivat hyvä kuntoisija, ammattitaitoisia sotilaita joita vihollinen pelkäsi kaikilla rintamilla.
Aivan eri luokkaa kuin Suomen Sisun ”lihapullat” kaljavatsoineen ja typerine öyhötyksineen josta ideologia on kaukana. Uho on kova, mutta varusmiespalvelus jotenkin jäänyt suorittamatta??
Lisäksi palvovat yli kaiken vihaamiaan suomen ruotsalaisia. Eivät ymmärrä, että Bobi Sivén ja kumppanit olivat suomen ruotsalaisia.
Ja miksi kaikissa kuvissa porukka näyttää rähjäisiltä vihervassareilta. Oikeat natsit olivat tyylikkäästi Hugo Bossin valmistamiin univormuihin pukeutuneita ”fledat mintissä” tyyppejä.
Persut eivät ole kokoomuksen puisto-osato vaan puistokemistiosasto.
Persut on tehty sisuista, se on anarkiaa.
Sisulaiset on tehty sonnasta