Ukraina on kehittämässä omaa versiotaan lentokoneesta laukaistavasta venäläisestä ballistisesta Kinžal-ohjuksesta, kertoo Euromaidan Press. Kyseessä on Fire Point-yhtiön FP-9 ohjus, jota yhtiö on kehitellyt kuukausien ajan.
Hiljattain Fire Pointin pääinsinööri Denys Shtilerman kertoi, että maasta laukaistavat ballistinen ohjus voitaisiin kehittään lopulta ilmasta laukaistavaksi ballistiseksi ohjukseksi, joka oli samaa luokkaa 4 300 kg:n Kinžalin kanssa.
Täsmäohjatun FP-9:n kantama on 850 kilometriä ja taistelukärki painaa 800 kg. Kyse on Fire Pointin maasta laukaistavan ballistisen FP-7-ohjuksen kookkaammasta versiosta. FP-7:n kantama on 200 km ja taistelukärki painaa 150 kg.
Ukraina oli entisen Neuvostoliiton insinöörikansaa.
Ukrainalla pian oma Kinzhal-ohjus
17
187
Vastaukset
- Anonyymi00001
Taas yksi kaistapäinen aloitus.
Millä maa, joka ei kykene maksamaan eläkkeitään, eikä hallinnon kuluja, kehittelee yhtikäs mitään?
Vuosikausia maa on ollut ulkoisessa ohjauksessa.- Anonyymi00002
Totta. Venäjä on konkurssikypsä kehitysmaa, joka on teknologisesti kyvytön.
Jokainen venäläisten kehittämä innovaatio vie alkuperäistä tuotetta entistä etäämmälle kansainvälisistä laatustandardeista. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Totta. Venäjä on konkurssikypsä kehitysmaa, joka on teknologisesti kyvytön.
Jokainen venäläisten kehittämä innovaatio vie alkuperäistä tuotetta entistä etäämmälle kansainvälisistä laatustandardeista.Mitä voitat tuolla idiotismilla?
- Anonyymi00016
Natomaat (poislukien maga-lahkon USA) antavat tänä vuonna Ukrainalle 60 miljardia euroa sotilasapua ja päälle EU-maiden 90 miljardin euron laina. Tämän päälle Nato/EU-maat antavat vielä miljardien eurojen edestä muita asepaketteja ja 10-20 tuotantolaitosta Euroopassa tuottaa yhteistyössä Ukrainan kanssa sille drooneja, Bohdana 155mm haupitseja ym. aseita ja ammuksia.
- Anonyymi00004
Ukrainalla pian oma "Kinzhal"-ohjus, mutta sen nimi koostuu amerikan malliin aakosista (10-15 kpl), lähinnä konsonanteista esim. PELICAN-MRLSBHLXGZBU...
- Anonyymi00005
Voihan ne muka olla kehittelevinään. Valmistahan siitä ei koskaan tule vaan mitäpä sillä tekiskään kun ei ole lentsikoitakaan. Mutta juttuja saadaan aikaiseksi; ei se hukkaan mene.
- Anonyymi00006
On se varmaan parempi kuin se venäläinen ohjus josta Kiinalaiset insinöörit sanoivat sen olevan täys floppi 1970 luvun tekniikkaa jota ammutaan torjutaan 1980 luvun tekniikalla .
Mutta katsotaan minkälainen ohjus Ukrainan insinööreiltä on tulossa jos vaikka mekin sitten hankittaisiin niitä 😉- Anonyymi00012
Kyllä Ukraina niitä ihme ohjuksiaan kylvää varmasti Suomen alueelle paljon, kunhan saavat taas MASSATUOTANNON käynnistettyä..
- Anonyymi00007
Ei mikään turha mies tuo Putin: Suomen ja Ruotsin sai liittymään Natoon ja Ukrainasta on kasvattanut merkittävän sotilasmahdin Eurooppaan.
- Anonyymi00008
No missäs Flamingo, senhän piti olla pelastus Ukrainalle.
- Anonyymi00013
Ei oFlamingo-ohjuksista kuulunu enää mitään. Se taisi olla V1- raketin huonolaatuinen kopio?
- Anonyymi00017
Flamingot tunnetaan Venäjän uutisoinnissa nimellä mahorkka, jotka aiheuttaneet ja aiheuttavat viikottain melkoiset jyrähdykset eri puolilla vanjan maata.
- Anonyymi00009
Ukrainan teollisuus hakkaa mennen tullen ryssän ritsatehtaat!
- Anonyymi00010
Joo, se osaa tuottaa lennokkeja jotka lentää minne sattuu.
- Anonyymi00011
"No missäs Flamingo, senhän piti olla pelastus Ukrainalle."
Flamingohan on tehnyt hionoa työtä, eikö tiltu lue mitään????
Lisää tehdään....
As of early 2026, Ukraine produces FP-5 Flamingo cruise missiles at a rate of roughly 30–50 per month, with plans to reach 210 per month. - Anonyymi00014
Tollot jäi sitten slopovorskiin.
- Anonyymi00018
Paukkuu monen Machin nopeudella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648