Seläski oli taas Berliinissä kerjuulla loistavin tuloksin.
Saksa lahjoittaa 4 000 000 000:n euron sotilaspaketin ja 300 000 000 euron humanitaarisen avun joka sisältää pitkän kantaman ohjuksia.
Lisäksi Saksa rahoittaa Patriot- järjestelmille tarvikkeita sekä 36 IRIS-T raketinheitintä kaupan päälle.
Seläski ihastui ikihyvästi tähän tappavaan anteliaisuuteen jolla haudataan taas tuhansia Ukrainan kansalaisia,
Saksa onkin käyttänyt tähän sotaansa jo 55 000 000 000 euroa eikä tunnu missään... 😊💕
Saksa osoittaa rakkauttaan Ukrainan kansalle...!
24
200
Vastaukset
Ai niin.
Aivan pyyteettömiä nämä lahjoitukset eivät olleet.
Nyt Saksa sai pääsyn Ukrainan luonnonvaroihin.- Anonyymi00001
Ukrainan luonnonvarat on jo annettu Yhdysvalloille.
- Anonyymi00007
Anonyymi00001 kirjoitti:
Ukrainan luonnonvarat on jo annettu Yhdysvalloille.
Ja myös Venäjä on ottanut osan niistä.
- Anonyymi00020
Päälle Natomaat poislukien Yhdysvallat antaa Ukrainalle tänä vuonna 60 miljardia euroa sotilasapua ja päälle EU:n 90 miljardin euron laina. Lisäksi yksittäiset maat antavat näitä lisäpaketteja ja 10-20 tehdasta Euroopassa tuottaa yhteistyössä Ukrainan kanssa drooneja, Bohdana haupitseja ym.
- Anonyymi00021
Anonyymi00001 kirjoitti:
Ukrainan luonnonvarat on jo annettu Yhdysvalloille.
Ukraina peruu mineraalisopimuksen Yhdusvaltain kanssa, koska Trumpin hallinto ei ole toisen kautensa alusta antanut Ukrainalle lainkaan sotilaallista apua ja jopa tiedusteluavusta 2/3 tullut Ranskalta.
- Anonyymi00002
Hyvä Saksa!
- Anonyymi00003
Ryssämielisiä vaan v1tuttaa, kun Ukraina pärjää sodassa ja Eurooppa aseistautuu vuosikymmenien tauon jälkeen.
Soommoro russan suurvaltahaaveille!
Putin saatetaan joku päivä tuntea Venäjän viimeisenä tsaarina (ennen koko valtion hajoamista).- Anonyymi00010
SLAVA UKRAJINI 🇺🇦👍
- Anonyymi00004
Saksan BKT on muuten noin 4600 mrd$, jotta ei siinä yksi 55mrd paljoa tunnu. Rauhalla on hintansa ja tänä vuonna se on hieman normaalia kalliimpi kiitos Putlerin.
- Anonyymi00015
HeHe niinhän sitä voi kuvitella.
Todellisuudessa summa on yli puolet Saksan tämän vuoden puolustusmenojen suuruudesta.
Vuosi 2026: Saksan hallitus on hyväksynyt vuoden 2026 puolustusbudjetiksi noin 82,7 miljardia euroa. Jos mukaan lasketaan erillisen puolustusrahaston (Sondervermögen) varat, kokonaispuolustusmenot nousevat noin 108 miljardiin euroon. - Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
HeHe niinhän sitä voi kuvitella.
Todellisuudessa summa on yli puolet Saksan tämän vuoden puolustusmenojen suuruudesta.
Vuosi 2026: Saksan hallitus on hyväksynyt vuoden 2026 puolustusbudjetiksi noin 82,7 miljardia euroa. Jos mukaan lasketaan erillisen puolustusrahaston (Sondervermögen) varat, kokonaispuolustusmenot nousevat noin 108 miljardiin euroon.Sakalla on varaa. Itse asiassa Mertzin kauden alussa lupasivat investoida 500 miljardia puolustusteollisuuteen.
Kyllä sielläkin ymmärretään, että ilman puolustusta ei ole jäljellä mitään. Venäjä on pysäytettävä hinnalla millä hyvänsä ja Ukrainan tukeminen on verrattain halpa tapa pysäyttää se.
- Anonyymi00005
Joko teillä Pietarissa on kaalintaimet valmiita istutettaviksi?
- Anonyymi00008
On ne valmiina, mutta niiden istuttaminen on ajankohtaista vasta kuukauden kuluttua.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
On ne valmiina, mutta niiden istuttaminen on ajankohtaista vasta kuukauden kuluttua.
Hyvä, että sentään jotain syötävää on syksyllä tiedossa. Nythän teillä on jo koko kevään ollut voi loppu. Sen kunniaksi pian onkin jo VOITON päivä. Kesällä sitten lihaton, kalaton ja leivätön päivä. Pahin on ensi talvella edessänne: VOTKATON päivä.
- Anonyymi00019
Anonyymi00009 kirjoitti:
Hyvä, että sentään jotain syötävää on syksyllä tiedossa. Nythän teillä on jo koko kevään ollut voi loppu. Sen kunniaksi pian onkin jo VOITON päivä. Kesällä sitten lihaton, kalaton ja leivätön päivä. Pahin on ensi talvella edessänne: VOTKATON päivä.
Voi voi, kunpa maltettaisiinkin pysyä noin terveellisessä ruokavaliossa.
Tai kalahan on toistaiseksi hyväksytty terveelliseksi, joten kalstellaan vaan edelleenkin entiseen malliin.
Länsimaiden pahin terveydellinen vitsaus kun on sairaalloinen ylipainoisuus, niin sellaista elämäntapaa ja ruokavaliota on kyllä viisasta välttää.
Votkattomuuskin olisi oikeastaan hyvä asia, mutta kollektiivinen alkoholista luopumisen kokeilut eivät ole onnistunut missään.
- Anonyymi00006
Ei tuo 4 miljardia riitä kuin reiluksi viikoksi Ukrainassa, rahan tarve on valtava kun kansantalous ei juuri tuota mitään.
- Anonyymi00011
Puolan ja Saksan välinen kiista toisen maailmansodan sotakorvauksista on jatkunut vuosikymmeniä ja kärjistynyt jälleen viime vuosina. Puola on esittänyt Saksalle virallisen vaatimuksen vähintään 1,3 biljoonan euron (noin 6,2 biljoonan zlotyn) korvauksista.
The Guardian
The Guardian
+4
Puolan nykyinen kanta
Puolan johto, mukaan lukien vastavalittu presidentti Karol Nawrocki, on toistanut vaatimukset korvauksista Saksan miehityksen (1939–1945) aiheuttamista tuhoista. Puola perustelee vaatimuksiaan seuraavilla seikoilla:
Notes From Poland
Notes From Poland
+1
Inhimilliset tappiot: Noin 6 miljoonaa Puolan kansalaista kuoli sodassa.
Aineelliset tuhot: Puolan kaupungit, kuten Varsova, tuhottiin lähes täysin ja kulttuuriperintöä ryöstettiin laajasti.
Oikeudellinen pätemättömyys: Puola väittää, että vuoden 1953 luopumisilmoitus sotakorvauksista tehtiin Neuvostoliiton painostuksesta eikä se siten ole kansainvälisoikeudellisesti sitova. Tuoreen puolalaisen raportin mukaan ilmoitus rikkoi myös tuolloista Puolan perustuslakia. - Anonyymi00012
Zelenski on luvannut Ukrainan luonnonvaroja vähän joka suunnalle.
Ei taida maa nousta enää taloudelliseen kukoistukseen sodan jälkeen?
Maa on jo tuhottu!- Anonyymi00013
200 mrd sotakorvausrahaa odottaa Brysselissä
- Anonyymi00022
Mutta ei suinkaan vallattu! Putlerille jää luu kouraan!
- Anonyymi00014
Saksa on nyt Ukrainan suurin sponsori, onnea heille..!
Britannia on PA ja Ranska sekä Italia nihkeitä..... 😊 - Anonyymi00017
Kummallinen tämä trollien logiikka: Eurooppa on mukamas vaikeuksissa, kun laittaa 100 miljardia Ukrainan sotaan. Se on 0,5% EU-alueen BKTsta. Samaan aikaan Venäjä satsaa moninkertaisen määrän, 20-30% BKT:sta sotimiseen ja siellä sitten muka menee hyvin. :D
- Anonyymi00018
Tiltujen aivot eivät pysty hahmottamaan useita asioita kerrallaan eikä niiden vuorovaikutusta.
Siksi heitä kutsutaan yksinkertaisiksi tai toistaitoisiksi.
Todellisuudessa nuo määreet ovat yläkanttiin koska iso osa heistä on debiilejä ja vielä suurempi osa on imbesillejä. - Anonyymi00023
Vai että tuhansia?
ICC-putinistisi on pakottanut
venäläiset hyökkäämmään ja tapattanut jo miljoonan.
Attamaani tulet aina olemaan tukemassa
"Moskavan kerrostalojen räjäytyttäjää".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131703Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1391697Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2891286Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285965
- 130962
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3905Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49878- 10875
