Keskusta alueilla runsaasti turvetta

Anonyymi-ap

Savuista jo osataan tehdä mm bensaa.
Poliittinen este enää turpem käyttöön otto.


Yksi vaihtoehto on ottaa hiilidioksidi esimerkiksi sellutehtaiden savupiipuista, jossa hiilidioksidia on paljon.

Sellunkeitossa noin puolet puun hiilestä jää selluun ja toinen puoli menee piipusta ulos. Suomalaisten sellutehtaiden savukaasuista voitaisiin saada tarpeeksi hiilidioksidia koko Suomen ja vielä Baltian maidenkin Venäjältä ostettavan maakaasun korvaamiseksi,

9

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hiilidioksidin talteenotto: Tavoitteena on käyttää uusiutuvaa energiaa (aurinko- ja tuulivoima) hiilidioksidin keräämiseksi suoraan ilmakehästä.
      Synteettiset polttoaineet: Talteen otetusta hiilidioksidista voidaan valmistaa esimerkiksi maakaasua, bensiiniä, dieseliä tai muoveja.
      Energian varastointi: Näitä polttoaineita voidaan käyttää energiavarastoina, jotka muutetaan tarvittaessa takaisin sähköksi tai hyödynnetään liikenteessä ja teollisuudessa.

    • Anonyymi00002

      Aika avata turve tuotanto laajasti. Jarruttajia enää uskoa.

    • Anonyymi00003

      Omakotitalojen tulisijoissa on alettava polttaa kivihiiltä niin puuta riittää muihin parempiin tarkoituksiin .

      • Anonyymi00004

        Ei niin. Puuta riittää takkoihin. Puu kasvaa kuten turvekkin, kotimaista käyttää.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Ei niin. Puuta riittää takkoihin. Puu kasvaa kuten turvekkin, kotimaista käyttää.

        Turvtta voisi seassa polttaa, palaturvetta helppo käsitellä.


      • Anonyymi00009

        rahhoo...


      • Anonyymi00010

        antakkee,
        ny...


      • Anonyymi00011

        surkiasta suosta,
        pittee suaha,
        rahhoooo...


    • Anonyymi00006

      Ei savut enää haittaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe