https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011953146.html
Nyt sekin on tutkittu. Kokoomus on ylimielisin puolue. Eikä kyllä ihmetytä yhtään. Petteri Orpokin on ylimielinen, röyhkeä ja itsepäinen. Siksi Suomi on tässä jamassa, karmeasti tällä oikeistohallituksen kaudella velkaantunut.
Nyt sekin on tutkittu. Kokoomus on ylimielisin puolue. Eikä kyllä ihmetytä yhtään. Petteri Orpokin on ylimielinen, röyhkeä ja itsepäinen. Siksi Suomi on tässä jamassa, karmeasti tällä oikeistohallituksen kaudella velkaantunut.
Vastaukset 105
Vanhimmat
Kokoomukselle uusin puoluebarometri puhuu karua kieltä. 49 prosenttia vastaajista kertoo luottamuksensa puolueeseen vähentyneen. Niin sanoo myös 9 prosenttia puolueen kannattajiksi ilmoittautuneista.
Ylimielisyys kuuluu olennaisena osana oikeistolaisuuteen, toinen olennainen osa on tunteettomuus/empatiakyvyttömyys.
Purra on tästä paras esimerkki.
Kyllä.
Onko silloin ylimielinen, jos ei ole nyyhkimässä joka paikassa, niin kuin nyt näkee tehtävän. Kaiken kun pitää olla niin koskettavaa!!
Oletko jälkeenjäänyt?
Tämä on tiedetty jo vuosia, Kokoomus kuitenkin jatkaa samalla linjalla. Ylimielisyysden huippua oli ministeri Grahn-Laasosen kommentti nukkumaan jäävistä työttömistä, Orpo puolusti tuota ylimielisyyttä. Tästä tullaan seuraavan vuoden aikana muistuttamaan, se on selvä, en kuitenkaan usko, että se ylimielisiä hetkauttaa. Toivottavasti se kuitenkin vaikuttaa puolueen kannatukseen, onhan se törkeydessään jotain uskomatonta. Muistakaa että äänestämättä jättäminen on samaa kuin äänestäisi kokoomusta ja RKP:tä, koska jokainen nukkuvan ääni nostaa näiden puolueiden ääniosuutta, ja lisää todennäköisyyttä, että ne ovat hallituksessa, kokoomus päähallituspuolue ja maassa kokoomusjohtoinen oikeistohallitus, kuten nyt.
Grahn-Laasonen ei ole kokoomuksen terävintä päätä, tyhjät tynnyrit kolisee.
Hönö alkaa.
Kokoomuksen aasi-a-Penat joutuu kärsimään Purrasta.
Nuoret naiskokkarit vaihtaa nykyään demareihin.
Woke vie sinne ja Antin oikeistodemarin maine. Eivät kuitenkaan naiskoijarit vaihda vihreisiin eikä vasemmistoliittoon, jotka ovat toistaiseksi liikaa vasemmalla.
Se on siis soma somppu.
Miksi Riikka Purra ja Perussuomalaisten johto hyväksyy lapsipornosta tuomitut pedofiliarikolliset?
Kyllä se on erityisesti vassujen ominaisuus. Ei vassuilla ole empatiaa maajusseja sekä kristittyjä kohtaan
Eikä liioin omaa kansaa kohtaan kun pitää suosia rajatonta maahanmuuttoa. Heillä on tämä empatiataulu joka on empaattinen vain muille kuin kantiksille.
Varsinkaan veronmaksajia kohtaan heiltä puuttuu empatia täysin. Heillä vihervassut maksattaa omat intohimonsa jota rajaton maahanmuutto heille on.
Sanoisin että törkeää
Syö köyhien ruokapöydässä!
OTSIKOSSA ON ASIA!
Jestas mikä myönnytys hallitukselta!
Kyllä.
Pari joulua sitten GAY valot paistoivat kok huoneesta valaisten eduskuntatalon takana kok katua. Presidentti yritti LGPT mikä lie kulkueen johtoon. KOK on Vapaamuurari puolue vapaamurait eivät tarvitse itseriittoisuuden vuoksi NAISIA lainkaan kerhotoimintaansa. =)
"49 prosenttia vastaajista kertoo luottamuksensa puolueeseen vähentyneen"
Ovatko suomalaiset vihdoinkin tulossa järkiinsä.
Persut oli toiseksi ylimielisin puolue lähes samalla prosenttimäärällä kuin Kokoomus.
Punahönö sai tähänkin persut mukaan😅🤣😂
Olipa ylimielinen kommentti. Taidat olla persuäänestäjä.
Totta.
Persu, persut, persuja, persuja joka paikassa!
https://demokraatti.fi/ministeri-valayttaa-varainsiirtoverosta-vapauttamista-maaraaikaisesti-heita-se-koskisi
No, nyt heräsi äärioikeistolainen Essayahkin. Ihan hyvä idea, mutta lähtöisin SDP:n Lindtmanilta. Näinkö Orpo hyväksyy Lindtmanin esitykset.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rkp-esittaa-tyottomyysturvan-suojaosan-palauttamista/9315486
Ja RKP: llekin kelpaa SDP:n ehdotus suojaosan palauttamisesta. RKP tietysti hamuaa seuraavaankin hallitukseen.
Nyt näyttää nämä muutamat toimet, että ylimielinen Orpo ja uskollinen, kokoomusta nuoleskeleva aputyttö Purra ovatkin toimineet päin Suomen parasta.
Valehtelemalla tästäkin selvitään.
Tuumisi Orpo asiasta.
Sehän on kokoomuksen perusasioita.
Kokoomus on valehtelijoiden puolue.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1155b371-e831-405f-afa4-dfe813a299e5
Kokoomuksen luisu siis jatkuu. Hesarin gallupia odotellessa...huomenna.
"Kokoomus luisuu
Pääministeripuolue kokoomuksen luisu puoluebarometrissa jatkuu. Vuoden 2022 syksystä lähtien trendi on kokoomuksella ollut alaspäin. Pitkällä aikavälillä kokoomuksen tilanne on tällä hetkellä heikoimmasta päästä.
Käytännössä joka toinen kyselyyn osallistunut kertoi luottamuksensa puoluetta kohtaan vähentyneen. 45 prosenttia vastaajista uskoo kokoomuksen toimivan heidän etujensa vastaisesti. 38 prosentin mielestä sen johtajat ovat taitamattomia. Myös ihmiskeskeisyydessä kokoomus kellottaa nyt melkein huonointa tasoaan."
Ei tarvii ihmetellä kun kuuntelee kokoomuslaisten juttuja. Oikein naurattaa kun esim. Matias Marttinen päästelee suustaan sellaista skeidaa työttömistä ja nuorisosetelistä, ette niitä usko lapsikaan.
Asiaa kirjoitat.
https://yle.fi/a/74-20105910
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Katariina Partasen ilme on aggressiivinen, puhetapa hyökkäävä ja jutut niin paksua valhetta, että kauhea pelko kannatuksen luisusta siivittää Partasen solvaamaan ja syyttelemään Antti Lindtmania ja SDP:tä. Jos Partanen kerrankin olisi rehellinen ja myöntäisi, että hallituksen politiikalla tämä maa on ajautunut 2000- luvun karmeimpaan katastrofiin, mutta kun helpompi on syyttää muita kuin tunnustaa tosiasioita.
Fakta.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/artoartovihavainen/riikka-purra-ja-haastajat/
Hallitus on epäonnistunut ja persut ovat mahdollistaneet sen täysin. Purra ei ole kiinnostunut persuäänestäjistä kuin äänestyspäivänä vaalikarjana. Sitten saa persuäänestäjältä leikata vaikka kuinka paljon ja naureskella, kun köyhät persut onnistui retkuttamaan! "Meidän emme leikkaa köyhiltä kuin kokoomus". Kukas se noin sanoikaan persuhölmöläiset?
Faktan tarkistaja?
Alemmudentuntoiset mieltävät kokoomuksen ylimieliseksi koska eivät kykene itse samaan. Tuo on tyypillistä ihmisille.
Ei ole liikaa pyydetty että ihmiset pärjäisivät omillaan.
Jos siihen menestykseen ei kykene niin ei siitä pidä Kokoomusta syyttää vaan itseään. Pitäisi olla rehellinen ja suoraselkäinen myöntämään vajavaisuutensa.
Koettakaa nyt viimein ottaa itseänne niskasta kiinni ja elättää itsenne, ei ole liikaa pyydetty.
Niin, sitä kun on ylimielinen, on vaikea ymmärtää tosiasioita!!!
"Ylimielisyys on asenne, jossa henkilö pitää itseään muita parempana, ylempiarvoisena ja erehtymättömänä. Se ilmenee väheksyvänä, pöyhkeänä ja yliolkaisena käytöksenä. Ylimielinen ihminen ei kuuntele muita, sivuuttaa faktat ja uskoo omiin kykyihinsä katteettomasti. Se eroaa terveestä itsetunnosta, sillä ylimielisyys rakentuu muiden aliarvioimiselle."
Koeta nyt vaan pohtia itsessäsi onko tämä sanomisesi "Alemmudentuntoiset mieltävät kokoomuksen ylimieliseksi koska eivät kykene itse samaan. Tuo on tyypillistä ihmisille." Normaalin ihmisen ihmiskuva ylimielisestä kenestä tahansa ihmisedtä. Siis alemmuudentuntoinen ei pysty samaan kuin kokoomuslainen ylimielinen henkilö. 😅🤣😂
Tähän on tultu kun kokoomus on ollut useimmissa hallituksissa viimeisen 30 vuoden aikana. Jatkuvia verojen alennuksia jotka katetaan valtion velalla.
Orpon hallitus on totaalisen epäonnistunut: Suomessa jättityöttömyys, velkavuori kasvaa ennätystahtia ja Suomi päätynyt kahdelle tarkkailuluokalle ja luottoluokituskin laskenut tällä kaudella kahdesti.
Kun ei perskokkareiden äly ja taidot riitä, niin saadaan ihailla tuhon jälkiä.
https://seura.fi/asiat/tutkivat/laajasalon-murhan-taustat-mielipuolista-vakivaltaa-edelsi-raju-riita-ex-kihlatun-kanssa/
Kokoomuksen Helsingin nuorisosiiven puheenjohtaja sitä ylimielisyydestä sairastuttuaan murhasi vanhan naisen raa'asti. Näin kokoomukssako toimitaan?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7bdca9a3-d005-4eec-9cd6-8ac08a083302
Ja sama törkeä ylimielisyys ja vilpillisyys vain rehoittaa kokoomusnuorissa ja joka jatkuu siitä näemmä kokoomusnormaalina!
Tiedättekö mistä tietää, että monille oikeistolaisille tuloverojen alennus on ideologista? Muustakin kuin siitä, että sitä tarjotaan ratkaisuksi suhdanteesta riippumatta.
No siitä, että jos tarjotaan vaihtoehto vuosille 2027-2031.
A)Tuloverot kiristyy yhden prosenttiyksikön ja ylin marginaalivero kaksi prosenttiyksikköä ja Suomen velkasuhde pienenee 10:llä prosenttiyksiköllä ja talouskasvu on joka vuosi yli 2%
B)Tuloverot pienenee yhdellä prosenttiyksiköllä ja ylin marginaalivero pienenee kahdella prosenttiyksiköllä ja Suomen velkasuhden pahenee 10:llä prosenttiyksiköllä ja talouskasvu on joka vuosi 0,5%.
Ylivoimainen enemmistö oikeistolaisista valitsee vaihtoehdon B!!! Tai ainakin oikeistopäättäjistä. Että niin paljon se Suomen velka oikeasti heille merkitsee verrattuna omaan pussiin.
Kokoomus on kyllä ylim (mielisy) yspuolue.
Orpon hallitus teki suuren virheen kun se alisti itsensä EK:n käsikassaraksi ja alkoi ajamaan hallituksessa eturyhmänsä asoita..
siihen kuului etuuksien parantaminen suurituloisille ja veronalennukset isotuloisille sekä suuren leikkaukset työttömille ja kaikkeen sosiaaliturvan jolla rahoitettiin hyvätuloisille etuja ja veronkevennyksiä
Arvaa miksi seuraava hallitus on "pakotettu" leikkaamaan? Koska tämä hallitus epäonnistui lupaamansa talouskasvun luomisessa sekä loi ennätystyöttömyyden. Talouskasvu olisi saanut velkaantumisen taittumaan ja jos työpaikat olisivat säilyneet, niin valtiolle olisi myös kertynyt enemmän tuloveroja sen sijaan, että maksetaan Kelan etuuksia työttömille.
Ensi töikseen listaamattomien yritysten vero Ruotsin tasolle vähintään joka on 20 % ( meillä 150 000 osinkojen verovapaus 7,5 %). Toiseksi myös "yleishyödyllisten" säätiöiden ja yhdistysten myyntivoitot ja osingot verolle! Palautetaan yhteisövero, jos tämä hallitus kehtaa laskea sitä 2 %, perutaan hyvätuloisten veroale, pidätetään . Veropakolaisten eläkkeiden maksu ulkomaisiin pankkeihin lopetetaan ja Sveitsin kanssa solmitaan verotussopumus. Sähköautojen käyttövoimavero samalle tasolle kuin muiden autojen ja dieselautojen käyttövoimavero bensa-autojen tasolle. Nostetaan autoedun verotusta oikealle hyötytasille.
Niin taloudessa kuin sosiaalipuolella olemme tarkkailussa, Hyvä Suami ja PersuPetteri klaani.
Ihmisten pitää vaan myöntää, että täällä ole yhtään sen fiksumpia äänestäjiä kuin Ameriikassakaan. Muutosta piti saada ja muutostahan tuli oikeistoporvarihallitukselta.
Vaalilupauksetkin oli samankaltaiset. Ulkomaalaiset ulos, bensanhinta alas, verotus alas ja työpaikkoja lisää. Terveydenhuoltopalveluihin paremmat ratkaisut ja vanhuksetkin saa arvokkaan elämän. Tää viimeinen on suomalainen bonus.
Sitten vaan höylätään ja helpotetaan irtisanomisia kunnes talous vaan maagisesti nousee. Siinä samalla voidaan sitten höylätä vielä vähän lisää ja pistetään ihmiset syömään asuntonsa. Mutta ilmeisesti se on sitten tosi kallista, kun pitää ottaa vielä enemmän lainaa kaikkiin niihin höyläyspalavereitten viinereihin ja kahveihin.
Kyllä kai se on myönnettävä että kannattavin ammatti Suomessa on poliitikko. Kovat palkka ja edut, mitään ei tarvitse osata, eikä vastata mistään ja hommat jatkuu vaikka kuinka päin persettä menisi, kukaan ei voi irtisanoa. Välikysymys on pelkkä vitsi ja edes paikalla ei tarvitse olla.
Eduskunnan autoetu lopetetaan 10 000 € jälkeen, Matkustaminen halvimmalla kulkuneuvolla kuten muillakin.
Ajatelkaapa esim. Persujen Jorma Piisistä nk. Remonttireiskaa. Mies on tyhmempi kuin saapas, mutta hänestä tulee politiikko, kun pistää puvun päälle, krakan kaulaan ja kampaa tukkansa. Sitten tuo Jorma-tomppeli lukee aina paperista avustajien kirjoittaman vastauksen, jonka Jorma tempaisee taskusta. Ei siis mitään iPAdia edes osaa tuollaiseen käyttää. 😅🤣😂
Orpon hallinto on vain yksinkertaisesti hallitsematon katastrofi ja sen toimet maanpetosta.
Oikeistohallitus ei paikkaa mitään mitenkään, koska ne eivät halua paikata tätä. Kyseessä on salaliitto Suomen koko valtion alasajamiseksi ja rosvoamiseksi. Tällaista tapahtuu normaalisti vain Afrikan valtioissa.
Jep.
Ahaa!
Asiapentit miettii nyt kuumeisesti jatkoa.
Kokoomus on Suomen tuhopuolue nro1.
Sijoittajalta suorat sanat Orpolle ja Purralle: ”Täydellinen karhunpalvelus”
Talousaamussa pohdittiin alkavaa kehysriihtä. Tunnettu sijoittaja Kim Väisänen antoi maan hallitukselle pyyhkeitä.
Niin kyll moni muukin vaatii kasvutoimenpiteitä, ei leikkauksia, mutta tyhmyys taas tiivistyy siellä "kehitysriihessä"
On.
Orposta on tullut rasite Kokoomukselle! Ennätyksen epäsuosittu Orpo.
ORPO ulos!!!!
Ukrainan tuki VS syöpäkuolemat, kumpi valitaan?
Maanpetturihallitus työntää rahamme Ukrainan natseille!
Purra hyvin hermostunut
Buhjettiriihi ei taida mennä Saksijan mielen mukaan!
Kokoomuksessa Kuohuu!
Otsikko! seon asiaa!
Joko orpo on eroamassa?
Ei riitä selkäranka eroamiseen.
Jokaiselle suomalaiselle 2 miljoonan verran rahaa kaivoksissa mutta Kokoomus jakoi rahat ulkomaille
paska puolue
Aivan persiistä jopa persuusta!
Rydman: Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita.
Hyvä avaus!
Orpo viitoittaa vallitappioon!
Se että pärjää omillaan on kyllä ylpeilemisen aihe ja on kansalaisen vähimmäisvaatimus. Ei ole huonoa itsetuntoa kuten toisten verorahoilla elävillä.
EROA ORPO ! EROA PURRA ! EROA ORPO !
Venäjä hyökkäsi Odessaan!
Orpo kokee kirvelevän tappion vaaleissa!
JÄRKYTTÄVÄ HIRMUHALLINTO UKRAINASSA, sitilaat tapetan huumeilla!
Otsikko on totta!
Wille kaappaa persujohdon itselleen!
Jo vuodesta 2018.
VALEHTELEE KANSALLE!
asia otsikossa
Rydmanin ja Orpon eripura lisääntyy!!!!
Persujen todellinen kannatus on alle 5 prosenttia. Heh.
Vähemmästäkin sitä on ministerit eronneet Suomessa.
Kovastihan kokoomuspaskat uskovat omaan erinomaisuuteensa. Muut siihen eivät sitten uskokaan.
Amispellet äänestävät kokoomusta ja persuja kiusatakseen ylioppilastyttöjä, joilta eivät saaneet.
Hyvä otsikko!
Muuta ei olekaan siis!
Kokoomus on ylimielinen
köyhiä kohtaan ja kohtelee heitä kuin paskaa.
ORPO KAMALAN KORRUPTOITUNUT!
Kamalaa
Nyt taas Rydman pissimässä Orpon kintuille
Kokoomus on korruptoitunein puolue.
Demarit on velkaatehntein puolue.
WW III on Zelenskyin tavoite!
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri.
Persut hallituksessa on ollut valtava pettymys. Pettäneet kaikki lupauksensa.
Persut pettää aina.
Eivät ole sisäitäneet valtion hallinnon sisimmäistä tarkoitusta, turvata kansakunnan turvallisuus ja kansalaisten toimeentulo mahdollisuudet kauttaaltaan .
Lähtivät kokoomuksen kelkkaan suuren pääoman asialle kansankukkarolle ,hyljäten niin työväen asialla olon, kuin köyhän asialla. Nyt sitten tämä hallitus ajaa yksinomaan rikkaiden asioita, Perussuomalaisten tuella ,käyttäen veropohjaa /tulonsiirtoja rikkaimman kansan osan hyväksi.
Zele mätänee hajusta päätellen pystyyn!
Saanko oksentaa!