IS:
Purra pöyristyi Lindtmanin Espanja-puheista: ”Voihan sosialismi sentään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) kutsuu viestipalvelu X:ssä Espanjaa sosialistiseksi.
PURRA PÖYRISTYI "VOIHAN SOSIALISMI SENTÄÄN!"
49
364
Vastaukset
- Anonyymi00001
IS:
"– Espanjalla menee kieltämättä monessa mielessä hyvin. Korkeaa työttömyyttä on saatu alas, tavallisten ihmisten ostovoimaa on kohennettu ja satsauksilla vihreän siirtymän hankkeisiin on saatu aikaan positiivinen kierre, Lindtman sanoi HS:lle sen jälkeen, kun oli osallistunut Barcelonassa kansainvälisten vasemmistojohtajien kokoukseen." - Anonyymi00002
IS:
"Purra ottaa kantaa Lindtmanin Espanja-puheisiin viestipalvelu X:ssä.
– Kyseessä on maa, joka saa (suomalaisenkin veronmaksajan maksamana) 80 miljardia avustuksia surullisenkuuluisasta korona-ajan EU-elpymispaketista, jonka Lindtmanin edeltäjä Marin kävi Brysselissä pokkaamassa, Purra kirjoittaa ja jatkaa:
– Lainoja Espanjalle myönnettiin saman verran. EU-rahaa on tungettu Espanjaan valtavasti, ja se totta vie näkyy. Maassa on tehty nelipäiväisen työviikon kokeiluja (samalla palkalla tietenkin), nostettu huomattavasti julkisen sektorin palkkoja ja minimipalkkaa ynnä muuta vasemmistolaista herkkua, kun EU-raha on antanut budjettiin tilaa. Velka on silti huomattavan korkealla, tuottavuus matalalla. Kasvu perustuu ennen muuta väestönkasvuun (maahanmuuttoon) ja EU-rahaan." - Anonyymi00003
Aloittajan kommentti edellisiin:
Olé, Purra! - Anonyymi00004
Eli meillekin EU-rahaa samalla mitalla, por favor!
- Anonyymi00005
"Saatana, että mä tykkään tosta sosialismista!"
hihkaisi Kiviojan Viki jotensakin tuohon tyyliin, kun väki poistui Pentinkulman työväentalon valistustilaisuudesta Väinö Linnan Pohjantähdessä. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
"Saatana, että mä tykkään tosta sosialismista!"
hihkaisi Kiviojan Viki jotensakin tuohon tyyliin, kun väki poistui Pentinkulman työväentalon valistustilaisuudesta Väinö Linnan Pohjantähdessä.Kiviojan Vikin roolissa oli erinomainen näyttelijä Helge Herala, jonka tummaverinen ulkonäkö toi mieleen vaikkapa viiksiniekkaisen espanjalaisen.
- Anonyymi00007
SDP.MUMMOTTUU LINTMAN JO MENOSSA MUMMONSA KANSSA ESPANJAA AKALLA SUONIKOHJUISSA KULTA HARKKOJA . SIINNE MENEE SDP..SOSIALISTIT JA VIE SUOMEN RAHAT.
- Anonyymi00008
Voi tätä yksinkertaisuutta! Ei ihme että Suomen Pisa tulokset heikkenee kun meillä on tätä sakkia yhä lisää Suomessa!
Tarkoitan nyt lähinnä näitä populistiparkoja! - Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Voi tätä yksinkertaisuutta! Ei ihme että Suomen Pisa tulokset heikkenee kun meillä on tätä sakkia yhä lisää Suomessa!
Tarkoitan nyt lähinnä näitä populistiparkoja!A, mitäpä hyö ovat tehneet? Populistit?
- Anonyymi00011
Anonyymi00008 kirjoitti:
Voi tätä yksinkertaisuutta! Ei ihme että Suomen Pisa tulokset heikkenee kun meillä on tätä sakkia yhä lisää Suomessa!
Tarkoitan nyt lähinnä näitä populistiparkoja!tyttin tuppurainen vei 9 miljardia
jutta urpilainen 6 miljardia
hahaahheeh
sanna marin 140 miljardia sote humppaa ja suomi vuosikymmeniksi lamaan haah muutto espanjaan on sdp..lääke suomen nousuun hahaaheheh - Anonyymi00021
Anonyymi00011 kirjoitti:
tyttin tuppurainen vei 9 miljardia
jutta urpilainen 6 miljardia
hahaahheeh
sanna marin 140 miljardia sote humppaa ja suomi vuosikymmeniksi lamaan haah muutto espanjaan on sdp..lääke suomen nousuun hahaahehehJust
- Anonyymi00013
”Näyttää siltä, että SDP pyrkii harhaanjohtamaan suomalaisia talouspoliittisesta linjastaan eduskuntavaalien lähestyessä. Lindtmanin on vastattava yksiselitteisellä tavalla siihen, aikooko SDP elvyttää ensi vaalikaudella, ja jos kyllä, niin kuinka monella miljardilla. Se, että SDP ajaa kaksilla rattailla ja puhuu elvyttävästä talouspolitiikasta samalla, kun puolue on ilmoittanut sitoutuvansa velkajarruun, on harhaanjohtavaa ja vastuutonta sekä äänestäjien aliarvioimista”, Partanen jyrähtää tiedotteessaan.
SDP . JKÄY PUUTTININ KANSSA NEUVOTTELUA AIKOOKO LINTMAN MUUTTAA ESPAN JAAN JA TULLA siellä pääministeriksi saisi nuoleskella puuttinia urakalla..
”Aivan uskomatonta sumuttamista Antti Lindtmanilta. Ensin vaatii hallitukselta lisäsäästöjä miljardiluokassa ja heti perään penää lisää julkisia menoja. Mikä oikeasti on SDP:n linja, kun puheenjohtajakin tuntuu olevan eri mieltä itsensä kanssa?” kritisoi Wallinheimo viestipalvelu X:ssä.
Partanen nostaa esiin SDP:n varapuheenjohtajan Nasima Razmyarin kannanotot. Razmyar kritisoi hiljattain velkajarrua, vaikka kuitenkin sanoi, että SDP:n on siinä oltava mukana. Partanen kysyy ”onko Lindtman taipunut Razmyarin linjoille”. Samalla Partanen lausuu, että Espanjan talouselvytys perustuu koronapaketista saatuihin rahoihin.
”Onko todella niin, että SDP on vain näennäisesti mukana velkajarrusovussa ja todellisuudessa on valmis laiminlyömään julkisen talouden sopeuttamisen? SDP on Lindtmanin johdolla paraikaa rakentamassa melkoista äänestäjien sumutusoperaatiota, jonka lopputuloksena moni suomalainen tulee pettymään pahalla tavalla”, Partanen laukoo.
Razmyarin ohella myös SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen on ollut Lindtmanin kanssa eri linjoilla puolueen kannoissa. Mäkynen kertoi hiljattain, ettei hae jatkokautta puoluejohdossa. - Anonyymi00014
gfgf
- Anonyymi00015
gfg
- Anonyymi00016
bbb
- Anonyymi00017
vbb
- Anonyymi00018
dfds
- Anonyymi00019
ffg
- Anonyymi00020
fgd
- Anonyymi00022
fddf
- Anonyymi00023
Espanjassa hallitsee täysin vähintäin osaorjuuteen perustuva työvoimapolitiikka. Siis puhtaasti oikeistoporvarien ajamaa talouspolitiikkaa. Purran tietämys tästäkin nollatasoa
- Anonyymi00024
Espanjasta olisi tullut sosialistinen valtio, jollei Franco olisi noussut kapinaan.
Espanjan hallituksen kokouksissa istui nääs Neuvostoliiton suurlähettiläs, kerrotaan paksussa teoksessa nimeltä "Kommunismin musta kirja". Se oli sitä aikaa, kun Neuvostoliitto teki myyräntyötä muissa maissa, eritoten Saksassa, samoin Suomessa.
- Anonyymi00025
gfgfg
- Anonyymi00026
Suomi on kaiken maailmalta tulevan roskaväen loppusijoituspaikka!
- Anonyymi00027
hggh
- Anonyymi00028
Purra on hyvä työntekijä. Hän suorittaa työnsä loppuun saakka niin kuin on sovittu ja hevon huilut välittää siitä jos se ei kaikkia miellytä. Kun työ on vuoden kuluttua suoritettu loppuun, on uusien töiden aika jossakin muualla.
Hyvin kunnioitettavaa työmoraalia. - Anonyymi00029
fgfg
- Anonyymi00030
fggh
- Anonyymi00031
GFFG
- Anonyymi00032
fggf
- Anonyymi00033
dssda
- Anonyymi00034
Mitä hänen tarvitsee välittää mistään vaalilupauksista. Ei kai kukaan nyt ota sellaisia tosissaan. Olisi typerää sitoutua johonkin vuosien takaiseen jutusteluun. Yksinkertaiset ihmiset kuvittelevat että ne on jotakin teesejä. Duunia tehdään kulloisenkin ajankohdan mukaan.
- Anonyymi00037
Vaalilupaus on tavoite, johon pyritään. Eri asia, päästäänkö tavoitteeseen.
- Anonyymi00038
Minä en ole äänestänyt vuosikausiin enää? Säästän vain rahaa enkä kuluta juuri muuhun, kuin ruokaan ja lääkkeisiin. Vaatteet on samat ollut vuosikausia ja elokuvissa ja ravintolassa, tai baarissa kahvilla käynnista on yli 20 vuotta,, että silleen.
- Anonyymi00039
Anonyymi00037 kirjoitti:
Vaalilupaus on tavoite, johon pyritään. Eri asia, päästäänkö tavoitteeseen.
Aina päästään vaalilupaksissa tavoitteeseen, koska tavoite on valehdella äänestäjille.
- Anonyymi00042
Anonyymi00039 kirjoitti:
Aina päästään vaalilupaksissa tavoitteeseen, koska tavoite on valehdella äänestäjille.
Tuskin on.
- Anonyymi00045
Anonyymi00042 kirjoitti:
Tuskin on.
Vaalien alla puolueet ja ehdokkaat esittävät omia näkemyksiään, mielipiteitään ja tavoitteitaan yhteisten asioiden hoitamisesta, ei se mitään valehtelemista ole.
- Anonyymi00046
Anonyymi00045 kirjoitti:
Vaalien alla puolueet ja ehdokkaat esittävät omia näkemyksiään, mielipiteitään ja tavoitteitaan yhteisten asioiden hoitamisesta, ei se mitään valehtelemista ole.
Ei, jos puhuisivat totta, eikä niin kuin Purra ennen viime vaaleja? Vaalien jälkeen alkoi sakset heiliua, vaikka puheet oli toista ennen vaalejs.
- Anonyymi00047
Anonyymi00042 kirjoitti:
Tuskin on.
Politikkojen on pakko valehdella, se kuuluu pakolliseen asiaan äänestäjien kusettaminen.
- Anonyymi00048
Anonyymi00045 kirjoitti:
Vaalien alla puolueet ja ehdokkaat esittävät omia näkemyksiään, mielipiteitään ja tavoitteitaan yhteisten asioiden hoitamisesta, ei se mitään valehtelemista ole.
Aikoinaan vannoteltiin kaksin tuumin (Sipilä ja Stubb), että koulutuksesta ei leikata. No, koulutuksesta lähti noin 700 miljoonaa euroa. Jos tuo ei ollut valehtelua, niin mikä sitten on
- Anonyymi00035
gfg
- Anonyymi00036
gfg
- Anonyymi00040
Mitä yhteistä on Vantaalla ja Katalonialla?
- Anonyymi00050
Anonyymi00040 kirjoitti:
Mitä yhteistä on Vantaalla ja Katalonialla?
Persut on tällä tiellä työläisiä kohtaan.
https://lahtihennala1918.blogspot.com/2014/01/presidentin-poika-pyovelina-pohjois.html
- Anonyymi00043
ghhg
- Anonyymi00044
ffg
- Anonyymi00049
dff
- Anonyymi00051
Varokaa,saattaa purra.
- Anonyymi00052
dfg
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454866Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.612721Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611045Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711044- 1271006
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72974Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?188908- 137875
- 49874