Lindtman: Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta
Talouskasvu|Lindtmanin johtama Sdp on huolissaan velasta ja sitoutunut tiukkaan säästökuuriin. Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.
Talouskasvu|Lindtmanin johtama Sdp on huolissaan velasta ja sitoutunut tiukkaan säästökuuriin. Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Lindtman sai täyslaidallisen Espanja-puheistaan
Älä viitsi trollata.
Aiheesta, koitti kääntää mustan valkoiseksi tällä kertaa ; ) Espanjan kuppaamat tuet nousun taustalla.
Talousosaaja muutosjohtaja minä en ole huolissani, talouden romahtamiset on arkipäivää talous duunissa.
Tässä keskeiset asiat Espanjan lomailijoille vuonna 2025:
Ennätysvilkas sesonki: Espanja on täynnä kansainvälisiä matkailijoita, ja vuoden ensimmäisellä neljänneksellä maassa vieraili 25,6 miljoonaa kävijää, mikä on 7,1 % enemmän kuin vuonna 2024.
Korkeammat hinnat: Loma Espanjassa on kallistunut. Rantakohteiden keskimääräiset viikkovuokrat nousivat kesälle 2025 noin 7 % (1 270 euroon), ja lennot sekä hotellit ovat myös huomattavasti kalliimpia kuin aiemmin.
Suosikkikohteet: Costa del Sol, Barcelona, Madrid, Sevilla, Valencia ja Kanariansaaret ovat säilyttäneet suosionsa.
Edullisemmat vaihtoehdot: Rannikolta löytyy yhä edullisempia kohteita, vaikka hinnat ovat nousseetkin.
Sää ja ajankohta: Kesä-syyskuu on suosituinta ja lämpimintä aikaa (24–28 astetta). Heinäkuu on sateisin vain vähän (keskimäärin 14,2 mm), kun taas marraskuu on sateisin.
Matkustusasiakirjat: Suomen passi tai henkilökortti riittää, ja sen on oltava voimassa vain matkan ajan.
Espanjan talousihmettä katsellessa vois olla hyvä ottaa huomioon että maa on ollut mitä, viimeiset 15 vuotta EU:n nettosaaja? Ihme jossei se talous millään rahan pumppaamisella koskaan nousuun lähtisi.
Ykskään hallitus ei oikeasti uskalla edes yrittää puuttua mm. kannustinloukkuihin, tai no nykyhallitus on kyllä tehnyt parhaansa niiden pahentamiseksi. Ainoa mihin päättäjät tuntuu pystyvän on siirrellä jotain prosentin kymmenyksiä yhdestä kassasta toiseen, ja samalla tietty luomaan helvetin kalliita byrokraattisia rakenteita kuten vaikka nämä hallituksen kumileimasin-alue"hallinnot".
Taisi Lindtmanilta lipsahtaa se kuuluisa demarien "WAPPUSATANEN". Hyvä Antti, lisää linjauksia, näistä saa jo kesälomalle hilpeätä lukemista.
Huutelee palstaporvari kaljahöyryissään.
Vappusatanen annettiin jo Marinin kaudella.
Antti Lindtmanin talouspuheille rapaa vasemmalta ja oikealta 😁
Trollonlollon.
Kyllä Antti pystyy painamaan velkajarrua kymmenellä miljardilla samaan aikaan kuin painaa elvytys kaasua samalla summalla.
Kokoomus Orpon hallituksen ministerien pitää nöyrtyä hakemaan EU:lta rahallista apua.
Juuri näin. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9da381d3-a5db-48d2-a29f-3a80eff188ba
Onhan siellä vasemmisto vallassa.
Vasemmisto vallassa, eli osaa kupata oikein huolella tukia : (
S. Marin allekirjoitti Suomen osalta EU tukipaketin, jota kokoomuskin ratkaisevassa asemassa kannatti ja meille tuli etelä euroopan maiden tukemisesta 7,2 miljardin maksuosuus .
Miettikää p-le olisiko nuokin vero-velkaeurot olleet tarpeen kotimaamme lukuisiin kohteisiin, vaikkapa terveydenhuoltoon, joka on pitkälti p-kana.
Muu maailma ensin öyhötys tuhoaa pienet kansallisvaltiot, rappiolla ja vakavasti ylivelkaantuneina kaikkien tavallisten suomalaisten elämä käy vallan kiperäksi : (
Varjelkoon joku korkein voima meitä vasemmiston valtaan nousulta, niiden talousopit on historian saatossa testattu ja aina on käynyt kehnosti.
Pitää muistaa, että Espanja on viisaasti palannut monarkiaan. Suomella on olemassa aikanaan valittu kuningassuku. Sieltä saataisiin ryhtiä ja tyyliä tähän toimintaan.
Toinen 1900-luvulla oman monarkian perustanut maa on Norja. Kestomenestyjät Ruotsi ja Tanska ovat maailman vanhimpia monarkioita.