Terve järki kunniaan

Hienoa, kunpa joku tekisi saman Vantaalla.

Tampereelle ollaan avaamassa yksityistä perinteistä Suomi-kulttuurista lastentarhaa, niiden Kanta-Suomalaisten lasten päivähoitotarpeisiin, joiden vanhemmat ovat täysin kyllästyneitä lastensa kasvatukseen vieraskulttuurien sivutuotteena ja jotka ehdoitta hyväksyvät lapsilleen "tarvittavan peruskurin- ja sääntöjen lisäksi, normaalin Suomalaisen ruuan", sekä ymmärtävät tarvittavien auktoriteettien merkityksen lastenkasvatuksessa. Suomalainen tapakulttuuri on ilman muuta peruslähtökohta ja vaatimus.
3138
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuulostaa aikalailla pahasti persuilta. Tosin vain tuon kirjoituksesi perusteella. Itse tuosta uutista en ole itse nähnyt missään…

Kyllä lapset on hyvä kasvattaa sellaiseen yhteiskuntaan joka on nyt ja tulevaisuudessa. Ei varmasti ole hyväksi lapsillekaan,,jos hänet kasvatetaan johonkin entisajan maailman kuviteltujen hyveiden maailmaan.

Tottakai hyvät tavat, suomalainen avoin ja suvaitseva kulttuuri on ilman muuta hyvä juttu. Ruoka tietysti normaalia ruokaa kuten nykyisinkin, monipuolista ja erilaista. Pelkkä menneen ajan läskisoosi, hernekeitto, lihapulla, yms ei tietenkään ole ihanteellinen.
Itse kävin 60-luvulla kansakoulussa aina 70-luvun yo-kirjoituksiin 1974 asti. En kyllä kaipaa mitään 60-luvun alun auktoriteettipohjaisesta pelkoon liittyvästä kansakoulussa, joss opettaja saarnaa ja oppilaat istuvat kädet ristissä hiljaa kuuntelemassa. Ihan normaali nykyaikainen kannustava koulu on paljon parempi ja tuottaa avoimia, itsenäisiä ja hyvän itsetunnon omaavia lapsia. Nykykoulujen liiallinen vapaus ja levottomuus monissa kouluissa on ongelma, mutta ei pidä mennä toiseen ääripäähän. Pakollisen oppivelvollisuuskoulun päätehtävä on antaa valmiudet yhteiskuntaan ja jatko-opintoihin ja se olla niin jatkossakin. Paluuta johonkin vanhaan entisaikaan ei tietenkään pidä tehdä., koska lapset ei tule elämään entisajassa, vaan tulevaisuudessa.

Äänestä

Jos tässä maassa suojellaa saamelaisia ja mustalaisia, niin kyllä kantasuomalaiset ennen kaikkea ansaitsee suojansa. Monikulttuurisuus ei todellakaan tarkoita kaikenlaista sekoittamista vaan asioiden PARHAIDEN puolien yhdistymistä asenteiden kautta. Ja vihauskonto islam ei ole mikään hyvä asia.

1Äänestä
  • Luuletko meidän kantasuomalaisten muka olevan niin heikkoja oman kulttuurimme kanssa, että huolimatta ylivoimaisesta enemmistöstä tarvitsemme muka jotain ’suojelua’ pienten vähemmistöjen uhalta? Älä nyt jaksa….

    Uskontojen ääri-ilmiöt eivät koskaan ole hyvä asia ihan riippumatta uskonnosta. Eniten vahinkoa Suomessa on saaneet aikaan kristinuskon ääriliikkeet, joita yhä edelleen on.
    Uskonnon opetus nykymuotoisen tunnustuksellisena pitää lopettaa heti ja siirtyä neutraaliin uskontotieteen opetukseen yhteiskuntaopin tms yhteyteen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hienoa, kunpa joku tekisi saman Vantaalla.

Tampereelle ollaan avaamassa yksityistä perinteistä Suomi-kulttuurista lastentarhaa, niiden Kanta-Suomalaisten lasten päivähoitotarpeisiin, joiden vanhemmat ovat täysin kyllästyneitä lastensa kasvatukseen vieraskulttuurien sivutuotteena ja jotka ehdoitta hyväksyvät lapsilleen "tarvittavan peruskurin- ja sääntöjen lisäksi, normaalin Suomalaisen ruuan", sekä ymmärtävät tarvittavien auktoriteettien merkityksen lastenkasvatuksessa. Suomalainen tapakulttuuri on ilman muuta peruslähtökohta ja vaatimus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu