Niin sitä pitää!
Puolustaja pyrkii kehittämään, massatuottamaan ja ottamaan käyttöön uuden sukupolven torjuntadrooneja.
Ukrainan torjuntadroonit osuvat venäläisiin hyökkäyslennokkeihin jo 500 kilometrin päässä, kertoo Financial Times.
Ukrainalainen Wild Hornets -yhtiö kertoi aiemmin huhtikuussa, kuinka sen valmistamat torjuntadroonit, joita ohjattiin kiovalaisesta hotellista käsin, pudottivat kaksi venäläistä Shahed-tyyppistä lennokkia 500 kilometrin päässä.
Etäisyys ei ole enää rajoitus, sanoo Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin strategisten teollisuudenalojen neuvonantaja Oleksandr Kamyshin.
– Ukraina rakentaa puolustusjärjestelmää, joka pystyy suojelemaan liittolaisia kaukana rajojensa ulkopuolella, Kamyshin toteaa Financial Timesille.
Viime viikolla Wild Hornets kertoi myös, että yksi sen Sting-torjuntadrooneista lensi Pohjois-Ukrainassa lentäjän ollessa maan ulkopuolella 2 000 kilometrin päässä.
Ukraina pyrkii kehittämään, massatuottamaan ja ottamaan käyttöön uudenalaisia torjuntadrooneja, jotka on suunniteltu törmäämään venäläisiin lennokkeihin ja räjäyttämään ne.
Myös ukrainalaisen Tenebris-yhtiön Bagnet-droonilla on saatu lupaavia tuloksia. Se pudotti hiljattain venäläisen lennokin 200 kilometrin päässä Kiovasta.
Venäjän ilmahyökkäykset ukrainalaisiin kaupunkeihin ovat voimistuneet. Samaan aikaan Ukrainalla ei ole tarpeeksi kalliita torjuntaohjuksia. Siten miehittämättömät ilma-alukset ovat osoittautuneet edulliseksi ja tehokkaaksi ratkaisuksi.
Maaliskuuhun mennessä ne vastasivat 70 prosentista kaikista Kiovan alueella alas ammutuista venäläisistä lennokeista, kertoo Ukrainan asevoimien komentaja Oleksandr Syrskyi.
Kerroksellinen ilmapuolustus on välttämätön
Ensimmäisen sukupolven miehittämättömillä ilma-aluksilla on rajallinen lentoaika, ja ne ovat riippuvaisia radiotaajuuksista. Siksi lennättäjien on pysyttävä lähellä, minkä vuoksi he joutuvat itsekin kohteiksi.
Ukrainalaiset yhtiöt ovat päivittäneet torjuntadroonejaan, jotka käyttävät nyt suojattua internetyhteyttä. Sen avulla lennättäjät voivat hallita miehittämättömiä ilma-aluksiaan satojen – ja mahdollisesti tuhansien – kilometrien päästä.
Ukrainan joukot ovat käyttäneet samanlaisia menetelmiä iskeäkseen Venäjän joukkojen selustaan. Lähempänä etulinjaa he käyttävät Starlink-internetpäätteitä ohjatakseen suurempia moniroottorisia drooneja ja maadrooneja jalkaväen täydentämis- ja evakuointitehtävissä.
Pitkän kantaman ohjaamista ei ole vielä kuitenkaan otettu käyttöön pienissä nelikoptereissa, joiden lennättäjät ovat vain muutaman kilometrin päässä niistä.
Jos pitkän kantaman ohjaaminen yleistyisi selvästi, se voisi lievittää Ukrainan jatkuvaa miespulaa ja pelastaa etulinjan lähelle sijoitettujen droonien lennättäjien henkiä. Venäjän joukot kohdistavat iskuja jatkuvasti heitä vastaan.
– Voimme kuvitella (tilanteen), että jossain päin Kiovaa on vähemmän erittäin taitavia lennättäjiä (suojassa) maan alla ja taistelukentällä on laatikoita, jotka ovat täynnä torjuntadrooneja…ja sitten Shahed-lennokin reitin perusteella lennättäjä valitsee, mistä laatikosta hän laukaisee torjuntadroonin, sanoo miehittämättömien järjestelmien käyttöä asevoimissa tukevan ukrainalaisen Dignitas-kansalaisjärjestön perustajajäsen Ljuba Shipovich.
Vaikka Ukraina on ottamassa uudenlaisia torjuntadrooneja laajemmin käyttöön, se on vain yksi osa monimutkaista ilmapuolustusjärjestelmää, muistuttavat analyytikot ja sotilaat.
Venäjä on viime viikkoina laukaissut satojen lennokkien aaltoja kerralla. Osa näistä lennokeista on livahtanut Ukrainan ilmapuolustuksen läpi. Moskovan ballistiset ohjukset ovat osittain onnistuneet osumaan kohteisiinsa Ukrainan Patriot-torjuntaohjusten pulan vuoksi.
– Kerroksellinen ilmapuolustus on välttämätön, sanoo droonien torjuntaan erikoistuneessa Darknode-yksikössä palveleva komppanian apulaiskomentaja Eugene Lesin.
– Edullisemmat järjestelmät – konekiväärit, ilmatorjuntatykit, torjuntadroonit ja elektroninen sodankäynti – nielaisevat suurimman osan hyökkäyksistä. Huippuluokan järjestelmät, kuten hävittäjät ja ilmatorjuntaohjukset, iskevät sitten jäljellä oleviin kohteisiin.
Ukrainaa kiirehtii tekoälyratkaisujen käyttöönottoa. Niillä voidaan lisätä torjuntadroonien autonomiaa ja tarkkuutta.
Ukrainan torjuntadroonit osuvat Venäjän lennokkeihin jo 500 kilometrin päässä
Anonyymi-ap
3
103
Vastaukset
- Anonyymi00001
Droonitorjunta kehittyy sellaista vauhtia että kohta hyökkäysdroonit on tarpeettomia.
- Anonyymi00002
Ukrainan hyökkäysdroonit osuivat Suomen alueille ainakin 180 km säteelle Narvasta, Kouvolaan, Luumäelle, Parikkalaan ja Iittiin. Varmasti moneen muuhunkin paikkaan, muttei niitä ole vielä löydetty.
- Anonyymi00003
Upeaa 👌
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa853588Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292373Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1412018Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34871- 44801
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30790Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen60734Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet3716- 40687
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676