Keräävät säästöön ja ostavat loma-osakket ulkomailta ja muuttavat sinne eläkkeellä....mitä hallitus aikoo tehdä ettei kaikki varallisuus valu ulkomaille....paljonko suomi maksaa ulkomaille terveyspalvelumaksuja..?
Syy miksi ei rikkaat kuluta
Anonyymi-ap
26242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä ne kuluttaa välimeren maissa.
ja sairastaa..lasku suomailaisille veronmaksajille, osa jopa tuodaan ykityiskoneella suomeen...
Tässä näkyy Suomen talouskasvun suurin este !?
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
Japani 39%
USA 39%
Sveitsi 32%
Ei jaksa kuluttaa määräänsä enempää, ei edes palveluihin ja kulttuuriin.
Paljon talous on piristynyt, kun yli 100 000 € tievaat saivat ylimääräisen golfmatkan etelään?
Paljon yhteisöveroale on tuonut investointeja, kun se alkaa syömään verotulomiljardin vasta 2027 eli seuraavalta hallitukselta?
Ensin rikkaat vievät yritystensä työt ja tuotannon halpatyömaihin, sitten vievät ansaitsemansa rahat ulkomaille. Suomineito jää nuolemaan näppejään kaksi kertaa.
Ja sinne muuttavat ja saavat vielä lisäeläkkeen...hassua...köyhempi muuttaa niin siitä ratkaistaan...,kyllä on päin perhettä suomen talous ja syvemmälle mennään...seuraavaksi leivotaan itse leivät.. onneksi olkoon hallitus..
Ja haetaan ruotsista limut ja teet sekä ,tupakka tarvikkeet, nuuskat,polttoaineet,jauhot,jne... pakettiautolla säästää jo tonnin..
Tuo kaikkihan on seurausta siitä miten Suomi kohtelee yrityksiä! Ollaan päästetty ay:kin valtaan ilman vastuuta siitä mitä se saa aikaan kokonaisuudelle!
Ei se Ian menee niin...yritykset saa paljon tukia ,esi rakennuksiin,halleihin,aurinkovaimaloihin katoalla ja jne...sitten kun firma myydään niin saadut hillit jää yrittäjän purkkiin ja Suomi ottaa lisää velkaa että saadaan uusia halleja pystyyn...menkää todellisuuteen apinat,...pellotkin niitetään maantasalle ja ruokaa tuodaan ulkomailta... miettikää..
Ja saatana vielä rahastot omistaa peltoja ja jne. Jotka vuokraa pellot ruoan tuotantoon ..nehän sijoittajat syö ruokakuormasta kuin kettu sadussa....kyllä kansa tietää
aikoinaan kunnanjohtajat jne...osteli köyhältä maan viljeliltä pellot pois ja laittoi ne itse tukien piiriin ...tälläista saatanan riistoa ollut ollut jo 50 vuotta ja loppua ei näy,oikea maanviljeliä vaan kärsii nahoissaan ja luopuu koko tuotannosta,,
osa kulkenut tehtaassa töissä ja nostanut sukutilan peltotukia... nauraa partaansa ja ostelee uusia autoja ja traktoreita...osakkeita tukirahoilla,,
Tämä surkeus johtuu vain siitä miten yritykset ja kokoomus persuineen kohtelee suomalaista kuluttajaa
Et sitten kyennyt ottamaan kantaa ay liikkeen vastuuttomaan toimintaan!
Tuopa esiin muutama laskelma jotka puolustavat väitettäsi, huomioiden myös yrityksen tuottaman hyödyn yhteiskunnalle eli tukijalleen! Siinähän voi käydä niin, että sadantonnin uhraus tuo hetken päästä miljoonan tulot!
Oletko koskaan osannut ajatella kokonaisuuksia, arvon Anaali?
"Et sitten kyennyt ottamaan kantaa ay liikkeen vastuuttomaan toimintaan!"
Mihin vastuuttomaan toimintaan?
Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto on yksi Suomen parhaiten tienaavista ammattiyhdistysjohtajista. Vuonna 2024 uutisoitujen verotietojen 314 5000 € vuosi.
Kätilö- hoitajia kehoitti eroamaan 249 010 € vuosi.
Ja listojen lomamökit siihen päälle. Sekä lohilammikot
vakuutusyhtiöillä. hallituksella, ammattiloilla. kaupungeilla on lomamökkejä suomi täynnä..
kaikki on maksettu työliäisten rahoista,,,,sitten vielä vuokrataan niitä..
ja myydään voitolla,,
Tässä tietoa varallisuudesta !
Mitä tulee varallisuustilastoihin, niin Suomi on länsimaiden peränpitäjiä, koska julkisen talouden menot ovat ja ovat olleet vuosia liian korkeita !
Keskimääräinen varallisuus aikuista kohti eri maissa ! USA Dollari
Listan yläpäässä olevat valtiot/yhteiskunnat omaavat kyvyn ja motivaation tehdä sijoituksia ja investointeja !
1 Liechtenstein $758,637
2 Monaco $727,311
3 Switzerland $696,604
4 Luxembourg $657,564
5 United States $579,051
6 Bermuda $569,232
7 Hong Kong $552,930
8 Australia $550,110
9 New Zealand $472,153
10 Iceland $467,795
11 Cayman Islands $436,749
12 Denmark $426,494
13 Canada $409,297
14 Netherlands $400,828
15 Sweden $381,968
16 Belgium $381,114
17 Singapore $358,204
18 Norway $334,432
19 France $322,074
20 United Kingdom $309,375
21 Taiwan $297,864
22 Israel $273,417
23 Germany $256,985
24 Greenland $251,499
25 Ireland $251,337
26 Austria $250,125
27 Japan $245,238
28 South Korea $237,644
29 Italy $231,323
30 British Virgin Islands $228,342
31 Spain $222,888
32 Qatar $188,106
33 San Marino $186,804
34 Finland $186,208
Jos mainitsemasi varallisuuslista perustuu kiinteistövarallisuuteen pääasiassa, sillä ei juurikaan ole tekemistä ns päivittäiskulutuksen kanssa. Seinillä ja maan omistuksilla ei juuri mitään osteta, ellei niitä reaalisoi rahaksi. Typerää heittää moista listaa tänne jatkuvasti
Suomen jälkeen tulevia maita varallisuusjärjestyksessä (keskiarvoinen varallisuus per aikuinen)
Etelä-Korea
Espanja
Portugali
Viro
Slovenia
Kreikka
Liettua
Unkari
Kiina
Kroatia
Chile
Latvia
Bulgaria
Malesia
Slovakia
Puola
Etelä-Afrikka
Romania
Meksiko
Brasilia
Thaimaa
Venäjä
Kolumbia
Turkki
Kazakstan
Serbia
Vietnam
Peru
Intia
Filippiinit
Sri Lanka
Kambodža
Argentiina
Indonesia
Pakistan
Lista jatkuu ja jatkuu.
Toistoperä-Jankkunen se vaan jaksaa noita listoja luetella. Usko jo että turha koittaa peitellä Suomen kansan talousongelmaa pelkästään noilla listoilla
Toistoperä-Jankkunen se vaan jaksaa noita listoja luetella. Usko jo että turha koittaa peitellä Suomen kansan talousongelmaa pelkästään noilla listoilla
Niin ongelma on siinä että näille rikkaille ensinnäkään tulee niitä säästöjä jolla luodaan "parempaa" elämää muualle. Tätä ei tule tapahtumaan tasa-arvoisessa yhteiskunnassa jossa tasa-arvo koskee myös taloutta.