Suomen maamiinojen salliminen vaarantaa " Siviilien hengen ". Tuskin niitä nyt rintaman taakse kotirintamalle laitetaan.
Kyllä pitää olla kohloja akkoja tuolla Amenstyssä
37
272
Vastaukset
- Anonyymi00002
Kyllähän niitä kylvetään vähän joka kylälle sitämukaa kun joukot vetäytyy. Ja yleensä miinan asettaneet tapetaan ja räjäytetään paskaksi.
Sodan jälkeen miinoja vähän joka paikassa. Aikuiset ei sillai mene "joka paikkaan" lapset menee ja PUMMMM!!!- Anonyymi00008
kokoomus-häkämies häggman apinakos s e täälä jo 10vuotta paasannut maamiinojen onnesta maailmalle....
jo Prinsessa Diana saarnasi kaikkialla maailmassa että maamiinat saataisiin pis kun ne tuhoaa siviilejä...
mutta Diana tapettiin... Patrian Häkämies lähetti Lindeenin Ugandaan aseita kauppaamaan? - Anonyymi00012
Yleensä niitä kylvetään vain sodissa… olisiko parempi olla puolustautumatta?
- Anonyymi00022
Anonyymi00008 kirjoitti:
kokoomus-häkämies häggman apinakos s e täälä jo 10vuotta paasannut maamiinojen onnesta maailmalle....
jo Prinsessa Diana saarnasi kaikkialla maailmassa että maamiinat saataisiin pis kun ne tuhoaa siviilejä...
mutta Diana tapettiin... Patrian Häkämies lähetti Lindeenin Ugandaan aseita kauppaamaan?Diana olikin Järjen ääni, joka halusi estää sotaa, uhrimääriä ja tukea rauhaa.
Toiset on vastaan sitä, eli päinvastainen tavoite. - Anonyymi00037
Saksalaisethan niitä pisti Lapinsodassa
- Anonyymi00003
Tukeeko Suomen valtio vielä rahalahjoituksin amnestyä? Toivottavasti ei. Vasemmiston/venäjän käsikassarajärjestö.
- Anonyymi00004
Suomen armeija ei vetäydy.
- Anonyymi00007
kyllä vetäytyy ja kk:kin jätetään.
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
kyllä vetäytyy ja kk:kin jätetään.
Kommari on vielä Maximin kantajana puna armeijassa.
- Anonyymi00005
Amnesty on putinmielinen vasemmistolainen järjestö.
- Anonyymi00006
No nyt olet just asian ytimessä hyvä !
- Anonyymi00010
"Amnesty International on tuominnut Venäjän joukkojen toiminnan Ukrainassa, mukaan lukien jalkaväkimiinojen käytön, ja pitää niitä mahdollisina sotarikoksina."
Jos suomi toimii kuten venäjä niin tottakai sitä kohdellaan samalla mittapuulla. Ei tuossa auta selittelyt että me vaan itsepuolustukseksi. Jos auttas silloin kaikki selittäis samaa.
Jälkaväkimiinojen käyttö on rikos vaikka sanoutuisikin irti ottavan sopimuksesta. - Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
"Amnesty International on tuominnut Venäjän joukkojen toiminnan Ukrainassa, mukaan lukien jalkaväkimiinojen käytön, ja pitää niitä mahdollisina sotarikoksina."
Jos suomi toimii kuten venäjä niin tottakai sitä kohdellaan samalla mittapuulla. Ei tuossa auta selittelyt että me vaan itsepuolustukseksi. Jos auttas silloin kaikki selittäis samaa.
Jälkaväkimiinojen käyttö on rikos vaikka sanoutuisikin irti ottavan sopimuksesta.Siitä onkin iloa sodassa, jos Amnesty tuomitsee vastapuolen toiminnan. 🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi00016
Anonyymi00013 kirjoitti:
Siitä onkin iloa sodassa, jos Amnesty tuomitsee vastapuolen toiminnan. 🤣🤣🤣🤣
Niin no sodassa tietysti voi vaikka ampua lapsia jos haluaa mutta hävityn sodan jälkeen voi joutua vastuuseen tekemisistään.
Voittajavaltio ei tietenkään ikinä joudu vastuuseen.
- Anonyymi00011
Juuri sen takiahan ne alun perin kiellettiin.
Kyllä, niillä saadaan nimenomaan valtavasti siviilikuolemia ja -vammoja aikaiseksi.- Anonyymi00015
Kyllä, niitä käytetään vain sodassa.
Ne ovat JALKAVÄKIMIINOJA, "arvoisa" alottaja imbesilli.🐟
- Anonyymi00014
Mikäs lessua nyt noin ahdistaa?
- Anonyymi00017
Amnesty on huijareiden pesä. Siellä avustusrahoilla oleskeleva roskaväki keksii typeriä uhkia ja valehtelee työkseen.
- Anonyymi00018
PalstaPöljätPerseilijät eivät ilmeisesti tavaustaidottomina koulupudokkaina sitten ole huomanneet että Suomi irtisanoi 2025 Ottawan sopimuksen kun vieläkin ruikuttavat,,,
Maamiinoihin kuolee Ukrainassa vähintäänkin 300 siviiliä vuodessa, varsinkin värikkäät ilmalevitteiset perhosmiinat ovat lapsille kohtalokkaita!!! Koko maailmassa kuolee tai loukkaantuu vuosittain yli 6000 ihmistä jopa vuosikymmeniä vanhoilla miinakentillä!!!
Huom. Vielä 1990 luvulla siviilejä kuoli tai vammautui lähes 30000 vuosittain miinoihin,,,
Muuten se pellolle tai metsään polulle unohtunut miina on tappava vuosikymmeniä- Anonyymi00021
Muuten, Suomi käyttää miinoja vain sodassa… tosin tehän haluaisitte silloinkin itärajan auki tovereillenne…
- Anonyymi00026
Anonyymi00021 kirjoitti:
Muuten, Suomi käyttää miinoja vain sodassa… tosin tehän haluaisitte silloinkin itärajan auki tovereillenne…
Muuten niitä miinoja jää maastoon sodan loputtuakin todistetusti!!!
Tokihan tavaustaitoisen älykään palstalaisen tämä pitäisi tietää,,, - Anonyymi00027
Anonyymi00021 kirjoitti:
Muuten, Suomi käyttää miinoja vain sodassa… tosin tehän haluaisitte silloinkin itärajan auki tovereillenne…
Mistä tämä lapsellinen kuvitelma on syntynyt, että miinoja käytetään vain sodissa, joten niistä ei ole vaaraa siviileille?
Historiasta täytyy olla todella tietämätön, mutta kuka tämän tarinan on syöttänyt? Mistä sinä muistat tämän "totuuden" kuulleesi? - Anonyymi00029
Anonyymi00026 kirjoitti:
Muuten niitä miinoja jää maastoon sodan loputtuakin todistetusti!!!
Tokihan tavaustaitoisen älykään palstalaisen tämä pitäisi tietää,,,Tokihan tavaustaitoinen palstalainen tietää, että miinojen tarkoituksena on hyökkäyksen estäminen.
Ja lukutaitoiset palstalaiset tietävät lisäksi myös millaisen signaalin se miinojen käyttömahdollisuus lähettää tovereillenne rajan taakse. - Anonyymi00030
Anonyymi00027 kirjoitti:
Mistä tämä lapsellinen kuvitelma on syntynyt, että miinoja käytetään vain sodissa, joten niistä ei ole vaaraa siviileille?
Historiasta täytyy olla todella tietämätön, mutta kuka tämän tarinan on syöttänyt? Mistä sinä muistat tämän "totuuden" kuulleesi?Milloin Suomi on käyttänyt miinoja rauhan aikana?
Mahdollisen sodan jälkeen Suomi poistaa omat miinansa… sinä tietenkin elät vielä historiassa, etkä tiedä nykyisistä aseista tai menetelmistä tuon taivaallista. Katsos kun nykyään ne miinat voidaan deaktivoida etänä. - Anonyymi00033
Anonyymi00026 kirjoitti:
Muuten niitä miinoja jää maastoon sodan loputtuakin todistetusti!!!
Tokihan tavaustaitoisen älykään palstalaisen tämä pitäisi tietää,,,Vain vihavassari voi olla noin tyhmä. Estääkö aate ajattelun ja tiedon hakemisen?
- Anonyymi00035
Anonyymi00030 kirjoitti:
Milloin Suomi on käyttänyt miinoja rauhan aikana?
Mahdollisen sodan jälkeen Suomi poistaa omat miinansa… sinä tietenkin elät vielä historiassa, etkä tiedä nykyisistä aseista tai menetelmistä tuon taivaallista. Katsos kun nykyään ne miinat voidaan deaktivoida etänä.Ai se on tosissaan tällainen kuvitelma. Et osaa kuitenkaan sanoa, kuka sen sinulle syötti?
Joo, todellisuus on tosiaan vähän toista. Näen kuitenkin, ettei tuosta uskomusmuurista pääse lävitse.
- Anonyymi00019
Jäi hieman kesken Suomessa lainsäätäminen koskien näitä miinoja.
Ei ole säädetty, kuka saa valmistaa ja varastoida jalkaväkimiinoja.
Ei ole säädetty miinojen myyntiä. Voiko myydä, kenelle voi myydä? - Anonyymi00020
No jos niitä käytettäs, pitäs olla sota. Sillon niitä leviteltäs rajoille, estämään hyökkääjiä. Jos niitä jää maastoon, tai siviili alueelta kulkee. On mahdollista uhriksi joutua. Siviili voi olla mistä maasta vain oleva henkilö, joka ei ole viranomainen, sotilas jne
- Anonyymi00025
Pitäs olla todella tumpelo sotilas jos miinaan kävelis. Ei noista miinoista sotilaille haittaa ole. On niillä tietämys ja osaaminen liikkua mahdollisesti miinoitetuilla alueillakin.
- Anonyymi00031
Anonyymi00025 kirjoitti:
Pitäs olla todella tumpelo sotilas jos miinaan kävelis. Ei noista miinoista sotilaille haittaa ole. On niillä tietämys ja osaaminen liikkua mahdollisesti miinoitetuilla alueillakin.
Hienostipa tiedät miinojen käyttötarkoituksesta 🙄
- Anonyymi00034
Anonyymi00031 kirjoitti:
Hienostipa tiedät miinojen käyttötarkoituksesta 🙄
AI-yhteenveto
Miinakenttien räjäyttäminen ja raivaaminen droneilla (miehittämättömillä ilma-aluksilla) on moderni, tehokas ja turvallinen menetelmä, jota käytetään erityisesti Ukrainan sodassa ja raivaustehtävissä. Dronet mahdollistavat miinojen paikantamisen ja tuhoamisen ilman, että raivaajien tarvitsee mennä vaara-alueelle.
- Anonyymi00024
Kaikki tuet pois vasemmistoliikkeiltä, joista aiheutuu haittaa/ kuluja/ eivät noudata lakejamme.
- Anonyymi00028
alat olla asian ytimessä
- Anonyymi00032
Anonyymi00028 kirjoitti:
alat olla asian ytimessä
Vasemmistoliitto jakoi puoluepäivillä sirppi ja vasara avaimenperiä joissa putinin kuva?
- Anonyymi00036
En tiennytkään Amnestyn lähettävän siviilejä miinoitetulle rajalle.
Outoa käytöstä mutta nostaa keskimääräistä siviilien älykkyyttä.- Anonyymi00038
Amnestyn jäseniä pitää työntää miinojen polkijoiksi, on edes jotain hyötyä noista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164662
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2281096Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 126889
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807