HS gallup. Persujen kannatus romahtanut.

Persut tekivät petoksen ja ovat olleet vahvan Venäjämielisiä. Kansa kiittää jättämällä persut rannalle ruikuttamaan. Paljoa ei tarvitse enää tapahtua, niin vihervassarihallitus RKP:lla on mahdollinen. Jäävät persujen pilaamat kokkaritkin oppositioon.

Oi katso Suomi, sinun päiväs koittaa. Persuuden uhka pois jo mennyt on.
59442
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

Harvoin on mikään puolue pettänyt näin pahasti äänestäjänsä. Köyhempi kansa uhrattiin kokoomuksen miellyttämiseksi.

1Äänestä
  • Sosiaalidemokraatti Jutta Urpilainen eduskuntavaali kampanjoi 2011 suurella eurokriittisyydella ja vakuutti ettei missään tapauksessa mene sellaiseen hallitukseen jossa jaetaan tukipaketteja Kreikkaan. Mutta kun vaalit meni ja tuli mahdollisuus päästä hallitukseen ministeriksi niin sinne mentiin ja jaettiin miljardien eurojen tukipaketteja ympäri Eurooppa. Äänestäjät petettiin.

    1Äänestä

  • Anonyymi00057 kirjoitti:

    Sosiaalidemokraatti Jutta Urpilainen eduskuntavaali kampanjoi 2011 suurella eurokriittisyydella ja vakuutti ettei missään tapauksessa mene sellaiseen hallitukseen jossa jaetaan tukipaketteja Kreikkaan. Mutta kun vaalit meni ja tuli mahdollisuus päästä hallitukseen ministeriksi niin sinne mentiin ja jaettiin miljardien eurojen tukipaketteja ympäri Eurooppa. Äänestäjät petettiin.

    Persut ja Kreikka kolmonen.

    Äänestä

Hieman huvittavaa sekin, että oikealla asenteella persut saisivat eniten torpattua maahanmuuttoa demarien kanssa, koska se on juuri kokoomus joka haluaa tänne halpatyövoimaa tuoda. Mutta tuo juna taisi mennä jo, kun persut ovat profiloituneet änkyräkonservatiiveiksi.

1Äänestä
  • Totta tuokin. Suomalainen duunari kärsii halpatyövoiman massatuonnista. Kokkarit keräävät pikavoitot ja valittavat, kun pitää maksaa veroja, joilla heidän halpisduunarinsa elätetään.

    Mitä tekee persu? Julistaa, että on ilo olla vastavoima sosialismille eli on pihalla kaikesta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Totta tuokin. Suomalainen duunari kärsii halpatyövoiman massatuonnista. Kokkarit keräävät pikavoitot ja valittavat, kun pitää maksaa veroja, joilla heidän halpisduunarinsa elätetään.

    Mitä tekee persu? Julistaa, että on ilo olla vastavoima sosialismille eli on pihalla kaikesta.

    Nykypersujen todelliset motiivit ovatkin rasistisia. Islaminukoiset ja väärän väriset pitää häätää Suomesta. Mutta kun näin ei voi suoraan sanoa, vastustetaan mukamas kaikkea maahamuuttoa. Todellisuudessa sitten tuetaan kokoomuksen halpatyövoiman tuontia pitämällä tämä hallitus pystyssä. Palkkioksa saavat muuatmia kosmeettisia muutoksia, joista saa kivat lööpit omaan propagandaansa.

    Äänestä

  • Mikä ihmeen halpatyövoima? Samoilla sopimuksilla he tekevät töitä kuin suomalaiset.

    Äänestä

"Persut ovat olleet vahvan Venäjämielisiä"?
Ovat siis olleet joskus? Vuosia sitten eli ennen helmikuuta 2022 siis.
Venäjän raakamainen hyökkäys Ukrainaan viimeistään vei niiltäkin Venäjämielisyyden, joilla sitä oli ollut.
Nato-mielisyys tuli tilalle.

Äänestä
  • Persut istuivat vielä vuoden 2023 eduskuntavaalien aikaan EU:n Venäjä-mielisessä ID-ryhmässä. Tämä on fakta!

    Äänestä

  • Vaaleissa vassarit menevätkin ohi. Persut jäävät Suomen poliittiseen historiaan kaikkien aikojen suurimpana kusettajana ja floppina.

    1Äänestä

kerros nyt paljonko sitä venäjäkauoppaa käydään ostetaanko paljon halpaa öljyä ja sähköä ?

Äänestä

Persuilla on loppuliuku menossa.

Puolue kuitenkin otti paikkansa Suomen poliittisessa historiassa kaikkien aikojen härskeimpänä kusettajana.

1Äänestä

Seuraavissa vaaleissa voi iso aihe olla vaalilupausten pitävyys. Moniko enää uskoo sanakaan siitä, että poliitikkopersu olisi köyhien suomalaisten puolella tai että kokoomus kykenee luomaan yhtään työpaikkaa minnekään.

Melkoinen koko kansan kusetushallitus tämä on ollut.

1Äänestä
  • Persut saavat, mitä ovat tilanneet.

    1Äänestä

Valtaisa 0,1%:n "romahdus" edellisestä kannatusmittauksesta. 😂😂

Äänestä
  • Suunta on oikea.

    Äänestä

Persuilla on myös 5-7%yks. galluplisää kannatuksessaan. Persujen todellinen kannatus lie lähempänä 5% kuin 10%.

Äänestä
  • Totta. Persujen todellinen kannatus on lähempänä 5% kuten oli alue- ja kuntavaaleissa
    Mielestäni se 5% on liikaa! Saisi hävitä olemattomiin koko persupuolue. Täysin turha kansalaisen kannalta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Totta. Persujen todellinen kannatus on lähempänä 5% kuten oli alue- ja kuntavaaleissa
    Mielestäni se 5% on liikaa! Saisi hävitä olemattomiin koko persupuolue. Täysin turha kansalaisen kannalta.

    Gallup ei ole luotettava,koska se tehdään nettialustalla ja Suomessa on miljoona kansalaista,joilla ei ole edes nettiä. Kuntavaaleissa tämä nähtiin erityisesti persujen kohdalla,joiden tulos jäi paljonalle galluppien.

    Äänestä

Vihervasudemujen valegallub.. uli uli uli

Äänestä
  • Veeti 15v tarkkiselta🥰💋💋

    Äänestä

Jos porvarijohtoinen Hesari tilaa porvarijohtoiselta gallupfirmalta tutkimuksen, joka kellottaa persuille noin matalia lukemia, kuinkahan matalia persujen kannatuslukemat oikeasti ovat?

1Äänestä
  • Ei ole mitään tekemistä johdolla tuon HS-linjan kanssa. Porvarijohto kerää tulot, vihervasemmistolaisesta propagandasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Ei ole mitään tekemistä johdolla tuon HS-linjan kanssa. Porvarijohto kerää tulot, vihervasemmistolaisesta propagandasta.

    Ei tietenkään. Varmaan KOMMUNISTIT omistavat Helsingin Sanomat 🤣

    Äänestä

Kyllä on valtava romahdus kannatuksessa, peräti 0,1 % persuilla ja kokoomus tuplasi sai 0,2 % romahduksen.

Äänestä
  • Tarkastelepa kannatusta vuoden 2023 keväästä tähän päivään, jos muisti riittää sinne asti. Dementikolla ei riitä.

    Äänestä

Aloittaja punatatti on itse venäjän mielinen ja putinin vasensuora kuten sakoon sikaosastokin.

Äänestä
  • Kylläpä persua kirveltää!
    Persun itku on musiikkia korville!

    1Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Kylläpä persua kirveltää!
    Persun itku on musiikkia korville!

    Niinkö ,sun käytös osoittaa täysin muuta kun heti menee itkee valvojalle kun hänelle sanotaan pahasti mutta täysin totuudenmukaisesti vsi mitä demari putin trolli.

    Äänestä

  • Ihanaa ulinaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Niinkö ,sun käytös osoittaa täysin muuta kun heti menee itkee valvojalle kun hänelle sanotaan pahasti mutta täysin totuudenmukaisesti vsi mitä demari putin trolli.

    Vaan kuinkas kun Putin on persun kansalliskonservatiivinen aateveli?

    Äänestä

yle valhehtlee ja kakki muut mys muta ei suamen utiset kune puhu vaan tota

Äänestä
  • Ote persukoulun loppututkinnosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    Ote persukoulun loppututkinnosta.

    🤣🤣🤣🤣👍

    Äänestä

On tämä suomi kyllä viisas kansa. Vain reilu kymmenys maanpetoksillisia köyhän pilkkaajia! Voimme olla ylpeitä,emme anna korruptiohaaveilijoille valtaa!

Äänestä

Persuilla aggressiot pinnassa kannatuksen romahtamisen vuoksi? Mitäs petitte kansan.

Äänestä

Vasemmisto vain valtaan ja jopa EU tulee tekemään saman, kuin Kreikassa.

Nyt jo annetaan loparia tekoälyn varjolla kunnassa ja lisää maahanmuuttoa, että rikastutaan.

Äänestä
  • Enempi vasurit saa maahanmuuttoa hillittyä kuin persut. Persuilla on homma aina vähän vaiheessa.

    Äänestä


Ootte te demarit umpitolloja, meinasitteko oikeasti että Tuppurainen ja Lindtman ovat taikureita, taivat kuulua siihen samaan simpsalabim-kerhoon kuin Marin?

Velatkin ovat saatavia ja nollat ei meinaa mitään?

Äänestä
  • Tottakai ne merkitsevät, mutta se on ideologinen valinta, että talouden korjaamisen varjolla aletaan purkamaan hyvinvointivaltiota ja kyykyttämään köyhiä, eli harjoitetaan kaverikapitalismia. Samalla tuhottiin iso määrä kotimaista kysyntää, joka yhä lisää velanottoa.

    Ei valtio toimi niin kuin yritys, vaan sillä on velvotteita. Siksi nämä sosiaaliturvan muutokset pitäisi tehdä nousukauden aikana, ei nyt.

    Kiistämättömiä faktoja on, että tämä hallitus ottaa enemmän velkaa kuin Marinin hallitus, jota se on koko ajan haukkunut löperöksi talouspolitiikassaan. Unohtaen sujuvasti mm. koronan vaikutuksen.

    Yhtä kiistämätön fakta on, että tämä hallitus ohjaa nyt rahoja enemmän hyväosaisille, joiden ei tarvitse osallistua taloustalokoisiin samalla tavalla kuin vähäosaisten. Ja vielä kun hyväosaiset sijoittavat yhä enemmän ulkomaille, niin rahakin karkaa Suomesta, eikä palaa kotaimaiseen kulutukseen.

    Tämä hallitus on katastrofi Suomen taloudelle, koska ei ymmärrä miten valtio toimii ja miten rakenteelliset muutokset vaikuttavat kotimarkkinoihin.

    Äänestä

  • Tätä hallistusta ajaa eteenpäin USA:lainen republikaaninen aate, jossa jokainen vastaa itsestään. Se ei vain toimi Suomessa, koska maa on rakennettu vahvan valtion ajatuksen pohjalle. Kovan oikeistolaisen politiikan tuominen tuhoaa täältä sekä hyvinvoinnin että turvallisuuden. Yhä useampi vähäosainen ajautuu rikosten polulle ja nuorten näköalattomuus vie heitä huumemaailmaan. Nämä sosiaaliset ongelmat ovat suoraa seurausta siitä, että eliitti haluaa isomman kesämökin ja uudemman teslan.

    Ja em. syista ainoastaan vasemmisto kykenee pelastamaan Suomen. Oikeisto tekee tästä pikku-Amerikan ja tappaa suomalaisen ihmisyyttä kunnioittavan kulttuurin lopullisesti. Heille vain rahalla on merkitystä ja siinäkin vain omalla rahalla.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Tottakai ne merkitsevät, mutta se on ideologinen valinta, että talouden korjaamisen varjolla aletaan purkamaan hyvinvointivaltiota ja kyykyttämään köyhiä, eli harjoitetaan kaverikapitalismia. Samalla tuhottiin iso määrä kotimaista kysyntää, joka yhä lisää velanottoa.

    Ei valtio toimi niin kuin yritys, vaan sillä on velvotteita. Siksi nämä sosiaaliturvan muutokset pitäisi tehdä nousukauden aikana, ei nyt.

    Kiistämättömiä faktoja on, että tämä hallitus ottaa enemmän velkaa kuin Marinin hallitus, jota se on koko ajan haukkunut löperöksi talouspolitiikassaan. Unohtaen sujuvasti mm. koronan vaikutuksen.

    Yhtä kiistämätön fakta on, että tämä hallitus ohjaa nyt rahoja enemmän hyväosaisille, joiden ei tarvitse osallistua taloustalokoisiin samalla tavalla kuin vähäosaisten. Ja vielä kun hyväosaiset sijoittavat yhä enemmän ulkomaille, niin rahakin karkaa Suomesta, eikä palaa kotaimaiseen kulutukseen.

    Tämä hallitus on katastrofi Suomen taloudelle, koska ei ymmärrä miten valtio toimii ja miten rakenteelliset muutokset vaikuttavat kotimarkkinoihin.

    Ootko noin helvetin tyhmä . Väittää ettei hyvätuloiset osallistu talkoisiin..vain punapää voi olla noin tyhmä. Hyvätulonen maksaa veroja ainakin puolet tuloistaan ja reppana väittää ettei he osallistu talkoisiin. Ellet satu tietää verot on leikkaus tuloista.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Ootko noin helvetin tyhmä . Väittää ettei hyvätuloiset osallistu talkoisiin..vain punapää voi olla noin tyhmä. Hyvätulonen maksaa veroja ainakin puolet tuloistaan ja reppana väittää ettei he osallistu talkoisiin. Ellet satu tietää verot on leikkaus tuloista.

    Jos veroja alennetaan kun valtion talous kiristyy, niin eivät osallistu talkoisiin. Samalla tehdään tulonsiirtoja hyväosaisille, kuten tämä 500 miljoonan lääkärikokeilu, joka valuu suoraan hyvin toimeentulevien hyödyksi ja on pois sotesta.

    Tuloverot maksaa käytännössä yritykset. Palkkatasot on sopeutettu tähän systeemiin, jossa korkeita veroja kompensoidaan isoilla tuloilla.

    Äänestä

Persuus on kyllä kauhein kohtalo, mitä kansakunta voi joutua kohtaamaan.

Äänestä
  • Jep. Unkarissa pääsivät juuri eroon. Hatunnosto siitä unkarilaisille!

    Äänestä

Sattumoisin tämä vassareitten unelma terveydenhoito maksaa vuodessa 27miljardia..jokin 500milj. On pikkuraha. Kaikenlisäksi se 500milj . Jaetaan useammalle vuodelle tiedoksi vaan. Elikkä punasen mielestä pitäs kuolla kotiin kun kommaruus niin vaatii. Sillä yksityiseen pääsee hetimiten. Mutta vassarin päävärkillä liian vaikee asia tajuta.

Äänestä
  • Tämä hallitus on näivettänyt julkista terveydenhoitoa siirtämällä hoitoja yksityisille rahastajille.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Tämä hallitus on näivettänyt julkista terveydenhoitoa siirtämällä hoitoja yksityisille rahastajille.

    Näin juuri. Kaverikapitalismin hengessä ohjataan valtion rahoja kaverin firmoille.

    Julkinen terveydenhuolto koskee myös rikkaita. Ei heitä sielä pois ajeta. Ykistyisen sektorin tukeminen on ihan puhdasta rahansiirtoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Näin juuri. Kaverikapitalismin hengessä ohjataan valtion rahoja kaverin firmoille.

    Julkinen terveydenhuolto koskee myös rikkaita. Ei heitä sielä pois ajeta. Ykistyisen sektorin tukeminen on ihan puhdasta rahansiirtoa.

    Kyllä. Kokoomus on Suomen tuho ja Persut sen syöpäkasvain.

    Äänestä

Toverikommunismin hengessä otetaan lisää velkaa. Ei valtion velkaa tarvitse koskaan maksaa takasin, soon kommunistin totuus.

Äänestä
  • Toi on hieman kulahtanut kommentti, kun sitä velkaa ottaa nyt ennätysmäärän oikeistolaiset, kokoomus etunenässä.

    Äänestä

  • ''Ei valtion velkaa tarvitse koskaan maksaa takasin.....''

    Se on tosiasia !!

    Ei valtionlainaa tarvitse maksaa takaisin !!!

    Velkojen korot maksetaan ottamalla lisää lainaa.

    Näin toimivat monet valtiot.

    Äänestä

Gallupit ovat edelleenkin merkityksettömiä aivopesuja heikoille.

Äänestä
  • Onko se fiksumpien vika, jos tyhmät eivät ymmärrä gallupin päälle?

    Äänestä

Persujen puolueohjelmassa lukee näin :

Ihmisen puolella

Isänmaalliseen ja oikeudenmukaiseen politiikkaan kuuluu vähäosaisten, huono-onnisten ja syrjäytyneiden suomalaisten auttaminen.
Haluamme tukea apua tarvitsevia ensisijaisesti oman maamme sisällä. Tätä kutsumme sisäiseksi solidaarisuudeksi. Puolueemme haluaa edistää työntekoa ja yrittämistä ja sillä tavoin maamme talouden vahvistumista ja kilpailukykyä.


Nuo korulauseet meneekin oikeasti näin:

Isänmaalliseen ja oikeudenmukaiseen politiikkaan kuuluu vähäosaisten, huono-onnisten ja syrjäytyneiden suomalaisten kaikenlainen alistaminen ja kyykyttäminen.

Haluamme alistaa ja potkia apua tarvitsevia ensisijaisesti oman maamme sisällä. Tätä kutsumme sisäiseksi solidaarisuudeksi. Puolueemme haluaa hankaloittaa työntekoa ja yrittämistä ja sillä tavoin kurjistaa maamme talouden ja kilpailukyvyn.

Älkää hyvät ihmiset langatko enää tähän valheiden verkkoon

Äänestä

Edes Venäjällä ei hoideta raha asioita yhtä töykeällä tavalla, kuin Suomessa. Siellä myös sairaanhoito ja lääkäripalvelut ovat ensiluokkaisia. Lapsiperheille annetaan tukia. Kansa saa pitää ostamansa talon ja auton, vaikka köyhtyisikin tai jäisi työttömäksi toisin kuin täällä hullussa Suomessa, jossa köyhyys tarkoittaa asunnottomuutta!

Äänestä
  • Gallupeissa on vielä paljon megaluokan vetoapua persuille. Todellinen persujen kannatus on paljon alhaisempi. EU vaaleissakin gallupit lupasivat persuille kolme varmaa paikkaa. Tuli vain yksi. Persujen kannatus tulee olemaan vajaan vuoden kuluttua pidettävissä eduskuntavaaleissa tuollaista 9 tai 10% taskoa. Korkeintaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persut tekivät petoksen ja ovat olleet vahvan Venäjämielisiä. Kansa kiittää jättämällä persut rannalle ruikuttamaan. Paljoa ei tarvitse enää tapahtua, niin vihervassarihallitus RKP:lla on mahdollinen. Jäävät persujen pilaamat kokkaritkin oppositioon.

Oi katso Suomi, sinun päiväs koittaa. Persuuden uhka pois jo mennyt on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu