Kun tutkii ilman ennakkoluuloja
Syyttämättä uskovia vajakeiksi
Vaikka se onkin kivaa.
Ja osa ateismia
Kriittinen tutkija uskoo
Ja kaipaa lukuohjeita
Jeesus on ihme
12
239
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
On se ihme, että noin mitätön kirjallinen hahmo on päästetty vaikuttamaan historiankulkuun ja ihmisten elämään.
- Anonyymi00003
Jeesusmyytti syntyi juutalaisten messiasodotuksista ja hellenistisestä dualismista. Sen slkuperä on todennäköisesti hellenistisessä juutalaisuudessa Alexandriassa. Se levisi koko itäisen Välimeren alueelle. Valtavirtaa siitä tuli kreikkalaisroomalaisessa maailmassa Roomassa kun kristityt tajusivat, että globaali ekspansiivinen kirkko tarvitsee johtohahmokseen ihmisen eikä pelkkä henkiolento riitä siihen. Jeesus keksittiin ihan suorasukaisesti vallan välineeksi. Se selittää, miksi Jeesusmyytistä tuli valtavirtaa ja se levisi niin hyvin. Sen oli tarkoituskin levitä ja syrjäyttää muut uskomukset.
- Anonyymi00002
Yhtä suuri ihme kuin Allah, Vishnu ja Lentävä Spaghettihirviö
Millä perusteella Jeesus on ihme ennakkoluulottomasti tutkiessa? Et lainkaan perustellut väitettäsi.
Ja miksi kirjoitat niin vaikeaelkoisesti?- Anonyymi00004
käytin viime yönä aikaa viisi tuntia tämän asian tutkimiseen koska itsekin ollut epäileväinen e
ttä mä haluan siihen vielä varmuuden tähän asiaan se tapahtuu tieteenkin vipuvarsilla. Tietoisuuden.. myöskin tiedettä käyttäen mutta ensisijaisesti Se tarkoittaa sitä että 1. Raamatun tekstiä käytetään hyväksi.
se on aivan liian johdonmuksinen
teen referaatin- Anonyymi00007
Unesta olisi ollut enemmän hyötyä. Tekstistäkin olisi tullut ymmärrettävämpää.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Unesta olisi ollut enemmän hyötyä. Tekstistäkin olisi tullut ymmärrettävämpää.
Se on aina outoa nähdä näiden "ajattelijoiden" tekstejä jotka ovat äärimmäisen sekavia. Mietitty niin lujaa, että höyry näkyy vertaiskuvallisesti. Ilmeisesti he ihan oikeasti luulevat sen olevan jotenkin hyvää mainosta heidän uskonnolleen.
- Anonyymi00010
vipuvarsilla?
Ainakin puhelimiin asennettava
Vipu.ohelmisto on uskomatonta paskaa
- Anonyymi00005
jeesus on aku ankka ja se sinua harmittaa 🤣
- Anonyymi00006
Jeesus on ihme huuhaata
- Anonyymi00009
Kriittinen tutkija uskoo
Ja kaipaa lukuohjeita
poika ajelee pyörällä kadulla
Pasilan tornin lähettyvillä
ja jossa kummitus kurkistaa autosta, jonka päällä seisoo musta kissa
kaikki paitsi hiiri ongella kalastaa.selvennä - Anonyymi00011
Lenminkäisen äiti, suomalainen nainen, poimi poikansa palat Tuonelan virrasta ja taitavana naisena ompeli hänet kasaan ja herätti eloon. Vaikuttava teko, johon vain suomalainen nainen pystyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3671415- 63936
- 116895
- 83880
- 62835
- 94701
- 45681
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50609En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.56594Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku112554