Asuntoyhtiö tyhjensi väärän asunnon.😂
Kaikki romut/ huonekalut, jääkaapista ruuat Jne murskattiin pihassa olleela murkaimella.🤪
Tämä on kuin eräässä TE toimistossa, kun asiakkaalle laitettiin 3kk: n karenssi, mutta asiakas oli ihan toinen eli ns, virkamies teki virheen.🤭
Tässä tapauksessa taloyhtiö myönsi virheensä, mutta TE toimisto EI koskaan.🤔
Ihme juttu, yleensä sanotaan vain: Olemme pahoillamme, sillä siitäkin selviää VAI selviääkö.🤔
asuntoyhtiö.
23
245
Vastaukset
- Anonyymi00001
Oliko ne tyhjentävät ulkomaalaisia? Luin jostain,että henkilö.koht.juttuja on viety oikeissa häädössä jonnekin säilytettäviksi ainakin joksikin aikaa.
- Anonyymi00002
Taitaa toimitusjohtaja mennä pitkäksi aikaa telkien taakse!
Lisäksi häätäjällä ei ole oikeutta tuhota asukkaan omaisuutta, vaikka lupa häätöön olisikin.
Tulee vielä iso korvaus kaiken päälle!- Anonyymi00007
Joutaakin poistaa kierrosta tuollaiset johtajat.
- Anonyymi00003
Vuokra-asuntoyhtiö suoritti häädön väärän asuntoon – koko koti tyhjennettiin, kaikki tavarat murskattiin
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011942464.html - Anonyymi00004
Jutun mukaan uhri ei saanut puhua lehdistölle. Myös vuokra-asuntoyhtiön edustaja viittasi lehtihaastattelussa siihen, että tulossa oleva sopimus kieltää puhumisen. Oletettavasti vuokra-asuntoyhtiö Kirkkonummen vuokra-asunnot Oy on asettanut esittämäänsä korvaussopimukseensa ehdoksi sen, että asianosainen vaikenee, eikä puhu lehdistölle.
Sikäli aloitus on outo. TE-toimistokaan ei sentään aseta ehdoksi tuilleen sitä, että asiakas allekirjoittaa salassapitosopimuksen. Mutta vuokra-asuntoyhtiö voi sellaista vaatia korvausten maksamisen ehtona. Siinä on asukas todella eriarvoinen yhtiöön nähden.- Anonyymi00005
Kiinnostavaahan asiassa olisi se, että kenen moka oli: mokasiko vuokra-asuntoyhtiö antamalla väärän osoitteen vai häädön ulosottomies, joka toteuttaa häädön. Vai käräjäoikeus, jos ei tarkistanut että asuiko häädön kohde siinä osoitteessa, minne vuokranantaja oli hakenut häätöä ja mihin käräjäoikeus antoi häätöluvan.
Jos vuokranantaja on vaatinut salassapitoehtoa, silloin moka on todennäköisesti nimenomaan vuokranantajan. Jos ulosottomies olisi mennyt väärään osoitteeseen omasta virheestään, syy olisi varmaan käännetty sinne. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Kiinnostavaahan asiassa olisi se, että kenen moka oli: mokasiko vuokra-asuntoyhtiö antamalla väärän osoitteen vai häädön ulosottomies, joka toteuttaa häädön. Vai käräjäoikeus, jos ei tarkistanut että asuiko häädön kohde siinä osoitteessa, minne vuokranantaja oli hakenut häätöä ja mihin käräjäoikeus antoi häätöluvan.
Jos vuokranantaja on vaatinut salassapitoehtoa, silloin moka on todennäköisesti nimenomaan vuokranantajan. Jos ulosottomies olisi mennyt väärään osoitteeseen omasta virheestään, syy olisi varmaan käännetty sinne.Iltasanomien jutussa lukee:
"– Joo, meidän virhe, mutta kuten sanottu, niin asukkaan haluaman sopimuksen takia en voi kertoa enempää, Marjamo sanoo."
Suomeksi tuollainen lausunto tarkoittaa yleensä sitä, että vuokra-asuntoyhtiö on vaatinut kelvollisen sopimuksen saamisen ehdoksi vahinkoa kärsineiltä asukkailta salassapitoa ja vaikenemista lehdistön suuntaan. Asukkaat siis haluavat sopimuksen. Ja saadakseen sopimuksen eivät voi kertoa enempää, koska jos puhuvat, vuokra-asuntoyhtiö voi ilmoittaa, että maksavat huonommat korvaukset. - Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Iltasanomien jutussa lukee:
"– Joo, meidän virhe, mutta kuten sanottu, niin asukkaan haluaman sopimuksen takia en voi kertoa enempää, Marjamo sanoo."
Suomeksi tuollainen lausunto tarkoittaa yleensä sitä, että vuokra-asuntoyhtiö on vaatinut kelvollisen sopimuksen saamisen ehdoksi vahinkoa kärsineiltä asukkailta salassapitoa ja vaikenemista lehdistön suuntaan. Asukkaat siis haluavat sopimuksen. Ja saadakseen sopimuksen eivät voi kertoa enempää, koska jos puhuvat, vuokra-asuntoyhtiö voi ilmoittaa, että maksavat huonommat korvaukset.Aika vähättelevästi "joo, meidän virhe" toimari puhuu haastattelussa. Mutta onneksi toimittaja taisi laittaa suoran lainauksen just pilkulleen siihen juttuun.
Virkavastuu on asia, joka oman kokemuksen mukaan joskus unohtuu kunnan virkamiehiltä. Tietysti voi vierittää syyn asunnon tyhjentäneille. Joilla taisi olla lukutaito tauolla. Joka tapauksessa toivotaan jämäkkyyttä ja pahimman kerran koheltaneet myös vastuuseen!! - Anonyymi00016
Anonyymi00009 kirjoitti:
Aika vähättelevästi "joo, meidän virhe" toimari puhuu haastattelussa. Mutta onneksi toimittaja taisi laittaa suoran lainauksen just pilkulleen siihen juttuun.
Virkavastuu on asia, joka oman kokemuksen mukaan joskus unohtuu kunnan virkamiehiltä. Tietysti voi vierittää syyn asunnon tyhjentäneille. Joilla taisi olla lukutaito tauolla. Joka tapauksessa toivotaan jämäkkyyttä ja pahimman kerran koheltaneet myös vastuuseen!!Häädön toimeenpanijan on varmistettava jottei häädetyn asunnon irtaimistoa tuhota. Irtaimistoa ei saa jättää taivasalle vaan on huolehdittava siitä jottei irtaimisto vaurioidu.
- Anonyymi00008
Espoossa oli tapaus,jossa ulosottomies oli varastoinut häädetyiltä jääneitä huonekaluja ym. Tuntuu oudolta,että noin tehokas murska-auto. Onhan siellä ehkä ollut koruja ja esim.muumimukeja.
- Anonyymi00010
Tämä toimari JM pitää saada vastuuseen ja heittää pihalle tehtävästään. Mikään tekosyy "työmiesten moka" ja "sori siitä" tyyppinen paskapuhe ei nyt pelasta. Kaikki kirjelmöimään Kirkkonummen kunnan valtuutetuille niin kyllä se lähtee. TÄLLÄISTÄ EI VOI ANTAA ANTEEKSI!!!!!
- Anonyymi00011
Henkilökohtaiseen korvausvastuuseen!
Ei riitä että saa potkut!
Menee vain toiseen firmaan puhtaalta pöydältä ja jatkaa sikailua/mokailua! - Anonyymi00013
Anonyymi00011 kirjoitti:
Henkilökohtaiseen korvausvastuuseen!
Ei riitä että saa potkut!
Menee vain toiseen firmaan puhtaalta pöydältä ja jatkaa sikailua/mokailua!Olen nähnyt näitä "toimareita! jotka ovat saaneet pahoinpitelytuomion edellisessä firmassa tai varastaneet firman omaisuutta ja saaneet siksi potkut.
Koska työtodistukseen ei voi laittaa mitään negatiivista, he menevät vain kilpailevan firman palkkalistoille isolla johtajan palkalla ja jatkavat samaa toimintaa, koska työhonottajat eivät tiedä henkilön aikaisempia taustoja.
Siksi tällaiset henkilöt pitää saada pysyvästi pois johtajakierrosta!
- Anonyymi00012
Jäteauto murskasi väärän perheen koko omaisuuden – nyt vuokranantaja kertoo, miksi
Tyhjennettävän asunnon osoitetietoon oli eksynyt kohtalokas virhe.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011961023.html- Anonyymi00019
Amerikassakin teloitetaan vääriä ihmisiä kun teloituskomentoon on eksynyt väärä nimi.
- Anonyymi00014
Tälle toimarille voi sanoa!
Go Fuck Yourself! ‼️ - Anonyymi00015
Nostaa aika vihaa ihmisissä!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19365931/vuokra-asuntoyhtio-tyhjensi-vaaran-asunnon - Anonyymi00018
"Jollei perillistä ole, menee perintö valtiolle."
Näinkö "perintö menee valtiolle", että kunnan vuokrayhtiö hävittää ilman perillisiä olevan perikunnan omaisuuden?
Eihän tässä ole noudatettu lakia tältäkään osin.
Kiva olla kunnan vuokrayhtiön pomo, kun voi tehdä mitä huvittaa. - Anonyymi00020
Mitään hys hys rahaa asukkaiden ei pidä yhtiöltä nyt hyväksyä!
Tässä on tapahtunut rikos ja törkeä vahingonteko joka pitää laittaa poliisin tutkittavaksi ja syyttäjälle arvioitavaksi.
Toimitusjohtaja yrittää välttää oikeudellisen vastuunsa, jos aikoo selvitä pelkillä korvauksilla!- Anonyymi00023UUSI
Johan se yhtiö on pyytänyt asukkaita listaamaan tuhottu tavara jotta voivat korvata sen.
Eli juuri tätä oikeusprosessia yritetään vältellä nyt, jotta ei joutuisi rikosoikeudelliseen vastuuseen, vaan asia voitaisiin lakaista maton alle.
- Anonyymi00021
Mikä tää murskain juttu on? Ihan oikeesti onko tää Vihreätä nykyajan touhua? Sinne vaan kaikki mitä löytyy, murskaimeen? Ketkä tätä asiaa valvoo? Mitä jos kaikki omaisuus ei menekään murskaimeen?
Mitä helvettiä- Anonyymi00022UUSI
Antiikkiesineet, korut, kultakellot, taideteokset, arvopaperit jne...
- Anonyymi00024UUSI
Anonyymi00022 kirjoitti:
Antiikkiesineet, korut, kultakellot, taideteokset, arvopaperit jne...
Eräänkin mummon irtaimiston seasta löytyi mapissa miljoonan edestä Nokian paperi osakkeita 60-luvulta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa492491Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621656SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän41603Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81476Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2601463Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251181Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411000RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä404982Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.23970Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?77916