Halusin vaihtaa sukunimen. Valitsin nimiehdotuksen Kotuksen sukunimilistasta,
Hakemuksen kun jätin niin on kulunut kolme kuukautta ja tuli ilmoitus että hakemus on siirretty johonkin mulle taholle joka pitää vuosittain kokouksia useita ja oli tieto että menee 3-4 kuukautta ja sitten asia palaa takaisin digi-ja väestövirastolle vai mikä se viraston nimi nyt onkaan? Eli yhteensä nimen hakeminen kestää noin puoli vuotta tai jopa ylikin.
Etunimen ja sukunimen kun vaihtaa niin se maksaa yli 200 euroa ja ei ole mitään takuita onnistuuko sukunimen vaihto, jos ei onnistu niin rahat menee tavallaan hukkaan.
Rikolliset näköjään saa sukunimen vaihdettua miksi tahansa. Suomalainen rikollinen saa nimen mikä ei ole edes suomalainen nimi vai ihan jotain muuta, miten tämä on mahdollista.
Kuten tämä eräs julkkis minä haukkui naisia sai sukunimekseen #krigsman#. Eihän tuo ole suomalainen sukunimi?
Nimenvaihto kestää noin puoli vuotta??!!
3
121
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Hänellä se nimi kuitenkin tulee suvusta, ei jostain listalta niinkuin sinä valitsit. Ehkäpä siinä selitys miksi sai nimenvaihdoksen niin nopeasti.
- Anonyymi00002
Okei no sitten ymmärrän jos tuo vierasperäinen sukunimi tulee suvusta.
Muutoinhan vierasperäisen sukunimen saanti voi olla mahdotonta koska ohjeet on että sukunimi tulee olla suomalaisperäinen. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Okei no sitten ymmärrän jos tuo vierasperäinen sukunimi tulee suvusta.
Muutoinhan vierasperäisen sukunimen saanti voi olla mahdotonta koska ohjeet on että sukunimi tulee olla suomalaisperäinen.Krigsman nimisiä löytyy sekä Suomesta että Ruotsista. Sitä en tiedä ovatko kaikki samaa sukua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951821
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4871380- 881193
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481170- 751160
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1931130- 93937
Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt11864- 65715
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta176711