Uraanireaktori on vaarallinen ja tuottaa pitkään säteilevää jätettä. Suolaliuos-torium reaktori on turvallisempi. Jäte säteilee vain 10 000 vuotta eikä satoja tuhansia vuosia. Itse reaktorikin on turvallisempi. Sen avulla ei myöskään voi tehdä ydinaseita.
Suomalaisten kannattaa odottaa torium-voimaloiden kehittymistä ennenkuin ryhdytään puuhaamaan uusia ydinvoimaloita. Kiinassa ollaan tiettävästi jo aika pitkällä.
Nykyisten sijaan torium-reaktoreita
12
255
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Toriumia on paljon Norjassa, ja Suomestakin sitä löytyy.
- Anonyymi00002
Miten ajattelit rahoittaa projektisi?
- Anonyymi00003
Samalla tavalla tietysti rahoitus kuin muillakin ydinvoimaprojekteilla, (eikä tämä ole mikään "minun" projektini).
Tosin ydinvoimalat eivät enää saa rahoitusta jollei valtio niitä rahoita, tämän on Fortum suoraan sanonut. Halpa tuuli- ja aurinkosähkö on vienyt kannattavuuden, eilenkin sähkön hinta oli negatiivinen. Kun ydinvoimala maksaa miljardeja, niin ei sitä kustanneta sähköä myymällä.
- Anonyymi00004
Nyt kuulemma jotkut puuhaavat amerikkalaista ydinvoimalaa Pyhäjoelle, minkä Orpo on kyllä kieltänyt. Helen taas puuhaa jotain pienoisvoimaloita Helsinkiin.
Kumpikin hanke kuulostaa kannattamattomalta, mutta jos sellaiseen ryhdyttäisiin, niin mieluummin turvallisempi torium-voimala.- Anonyymi00005
On siinä omat riskinsä, jos tilaisu voimalan, josta ei ole edes täysimittaksavaista koelaitosta!
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
On siinä omat riskinsä, jos tilaisu voimalan, josta ei ole edes täysimittaksavaista koelaitosta!
Lue lisää toriumista
https://energiaa.vamk.fi/blogit/torium-tulevaisuuden-ydinenergia/ - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Lue lisää toriumista
https://energiaa.vamk.fi/blogit/torium-tulevaisuuden-ydinenergia/Kyllä nuo seikat sinällään ovat tuttuja. Ja kuten AMK tutkielmastakin oli luettavissa, Tanskassa pitäisi käynnistyä koelaitos 2028 tai 29 ja Kiinassa ensimmäinen kaupallinen 2030. Voi olla vaikeaa saada sitovaa kaupallista tarjousta torium-voimalasta tässä vaiheessa.
- Anonyymi00008
Mikä heitto täkin nyt on? Koko voimaa kun ei ole olemassakaan kuin kuvitelmissasi.
- Anonyymi00009
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kyllä nuo seikat sinällään ovat tuttuja. Ja kuten AMK tutkielmastakin oli luettavissa, Tanskassa pitäisi käynnistyä koelaitos 2028 tai 29 ja Kiinassa ensimmäinen kaupallinen 2030. Voi olla vaikeaa saada sitovaa kaupallista tarjousta torium-voimalasta tässä vaiheessa.
Siis LUT-AMK koko sadun takana.Muistutan että jossain Otaniemen korkeakoulussa on aikanaan yritetty tutkia ydinvoimaa mutta päädytty lopulta koereaktorin purkamiseen kustannustenja haittojen takia.Luuleeko joku että agrologi pystyy ratkaisemaan samat ongelmat?
- Anonyymi00010
Ranskalaisilta ja saksalaisilta tilatun OL3 voimalan sähköntuotanto alkoi vain hieman yli15 vuotta myöhässä. Paljonko maksoi veronmaksajalle ja onko sillä hölmölandiassa edes väliä? Miljardeja syytetään sinne tänne ympäri muuta Eurooppaa.
Mistä vain tilataan, niin näillä näytöillä en tilaisi noilta koijareilta uudestaan.
Jos toriumia todistettavasti löytyisi kotimaasta, niin voisi olla hyvä vaihtoehto jatkossa.- Anonyymi00011
Maksoi ranskalaisille veronmaksajille miljardeja, muttei se kai suomalaisten yhtiöiden vika ole. Miten muuten liittyy toriumiin?
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Maksoi ranskalaisille veronmaksajille miljardeja, muttei se kai suomalaisten yhtiöiden vika ole. Miten muuten liittyy toriumiin?
Onhan se kun tarhoitus oli höynäyttää hyväuskoisia gallialaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241435
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain1021391Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1491335Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2461228Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571076Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925181044- 711044
- 84921
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S43756- 66734
- 37666
- 42640
- 102632
Suolahden ostokeskus
Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.48612Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin15598- 34585
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28559En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40558- 67549
- 92515