Venäjä on jo hävinnyt sotansa...

Anonyymi-ap

Ukraina saa tukipaketin joka tarkoittaa että venäläisiä tulee kuolemaan massoittain enemmän...ihanaa....

52

288

4Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Venäjä tuhoaa ukrainan.

      • Anonyymi00002

        Meneekö tuhoamisessa vielä kauankin?


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Meneekö tuhoamisessa vielä kauankin?

        Ei siihen välttämättä kauan enää mene, Ukraina alkaa olla jo aika kypsää lihaa.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Meneekö tuhoamisessa vielä kauankin?

        Tuskin kolmea päivääkään🤣


      • Anonyymi00012

      • Anonyymi00014
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Kannattaa lukea ao. IL:n juttu, ehkä ajattelet sen jälkeen toisin tai sitten olet jo vahvasti propagandan uhri? Ilja Remeslokin taisi ajatella sinun tavalla vielä joku aika sitten, kunnes löysi totuuden, jonka toi julki ja joutui sen takia psykiatriseen sairaalaan 30 päiväksi?

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/671b5920-8784-4d88-827a-b0799ed9768d

        Lisään. Venäjä on kadottanut kv. arvostuksen, joka sillä oli vielä 2000- luvun alussa ennen Putinin vaikutuksia. Putin on laskelmoiva narsisti, häikäilemätön, arvaamaton ja julmakin pyrkiessään päämääriinsä, mutta alkaako vaellus tulemaan jo tiensä päähän?


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Lisään. Venäjä on kadottanut kv. arvostuksen, joka sillä oli vielä 2000- luvun alussa ennen Putinin vaikutuksia. Putin on laskelmoiva narsisti, häikäilemätön, arvaamaton ja julmakin pyrkiessään päämääriinsä, mutta alkaako vaellus tulemaan jo tiensä päähän?

        Venäjän takapiru on KIina ja rahaa riittä kun suomalaiset tila roskaa temusta.


      • Anonyymi00033
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Venäjän takapiru on KIina ja rahaa riittä kun suomalaiset tila roskaa temusta.

        veroparatiisi voittaa...


      • Anonyymi00034
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Meneekö tuhoamisessa vielä kauankin?

        Kasvot ovat jo menneet. Voisko ropan säästää ?


    • Anonyymi00006

      Niin kai kun Ukrainaan syydetään TAAS rahaa, nyt jopa 90 miljardia yhteisvelkaa ! Ja jos eteläinen lysmyily-Eurooppa ei haluakaan maksaa omaa velkaosuuttaan, meille muillehan sekin velka jää. Olemmehan takaajina lainalle yhdessä. Sitä ei kukaan tunnu tajuavan.
      Olen koko ajan ihmetellyt sitä, ettei 144 miljoonainen kansa ole saanut yhtä puttea kaadetuksi. Ei edes ordotoksinen kirkko. Eli varokoon venäläiset Suomessa, teistä ei todellakaan pidetä, teitä ei siedetä.

      • Anonyymi00007

        Se lieneekin totta. Inho ja viha venäläisiin juontuu jo aikaisempiin maailmansotiin. Siksipä onkin kumma, kun ukrainalaiset väliaikaispakolaiset hakeutuu VENÄLÄISIIN yhteisöihin sodasta huolimatta. Mutta onneksi pääsemme ainakin ukrainalaisista pian eroon.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Se lieneekin totta. Inho ja viha venäläisiin juontuu jo aikaisempiin maailmansotiin. Siksipä onkin kumma, kun ukrainalaiset väliaikaispakolaiset hakeutuu VENÄLÄISIIN yhteisöihin sodasta huolimatta. Mutta onneksi pääsemme ainakin ukrainalaisista pian eroon.

        Olipa melko sekava kirjoitus.


      • Anonyymi00017

        Paljonkohan tuosta velasta on taas Suomen osuus? Mistä se taas säästetään?


      • Anonyymi00049

        Niimpä, yhteisvelka merkitsee sitä et joku sen velan maksaa, yleensä se jolla on rahaa.


    • Anonyymi00010

      joku uutinen oli että ukrainan rikkain teki juuri uuden maailmanennäksen ostamalla kalleimman asunnon koskaan joku 500 miljoonaa

      • Anonyymi00011

        Pikku rahoja rysZän mittapuuhun verrattuna. Muistatko kun putin rysZä osti arvokerrostalon Tukholmassa ja möi sen sitten puoleen hintaan Ruotsipersujen johtohahmolle?


    • Anonyymi00013

      Tilinteon hetki lähestyy NaZi Putinia, taitaa kääpiö hävitä historian hämärään.

    • Anonyymi00015

      Hyvä hyvä.

    • Anonyymi00018

      Venäjä on hävinnyt sodan jo hyvin monta kertaa, melkein viikoittain.

      • Anonyymi00050

        Sa sen talouskin on näiden sivujen mukaan romahtanut jo ainakin 100 kertaa.


    • Anonyymi00019

      Ihan kuin Suomessa: täysin tuhottu talous ja yritystoiminta. Meillä se vaan ei ole mikään salaisuus, josta kertominen vie mielisairaalaan!
      Ei tarvi olla putinisti eikä tarvi omalla maatantereella sotia, Riittää, kun varat ja aseistus lähetetään entisen Neuvostoliiton alueelle, niin saamme ihailemamme leipäjonot kasvamaan!

    • Anonyymi00020

      Suomi tuhoutuu, kun taas lapioidaan lisää velkarahaa Zelenskylle. Miten noiden Ukrainan entisten lainojen kanssa onkaan käynyt, kun ne ovat erääntyneet maksuun?
      ukrainahan kieltäytyi maksamasta niitä takaisin.
      Suurin osa rahasta menee maan byrokratian pyörittämiseen ja rintamalle riittää vain rippeet. Huoltoupseerit myyvät tykinammuksia rintakomentajille ja pistävät saadut rahat omiin taskuihinsa.
      Miksi kukaan median edustaja ei uskalla tehdä laskelmia, kuinka paljon nyt tehdyistä menoleikkauksista johtuu Ukrainaan lapioiduista veronmaksajien varoista? Säilyisikö laskelman tekijä hengissä julkaisun jälkeen, vai löytyisikö varastettu haulikko käsissään ja hengettömänä jostain sopivasta paikasta?

    • Anonyymi00021

      Pelkkää vetäytymistä Ukrainalaisten osalta ja Venäjä odottelee muutamilla paikkakunnilla Ukrainalaisten sabotaasiryhmien tunkeutumista syvemmälle mottiin.
      https://rumble.com/v78v3ja-russia-launches-a-general-offensive-a-new-middle-east-conflict-is-unavoidab.html?e9s=src_v1_sa,src_v1_sa_o,src_v1_ucp_a
      Vaikka EU lähettää nuo 56000 nuorta pakolaista takaisn Ukrainaan tykinruuaksi, niin eivät kouluttamattomat nuorukaiset mahda mitään vuosia sotineille ja koulutetuille Venäläisille.
      Tulee mieleen Saksan viimeisten kuukausien epätoivoiset yritykset voittaa sotaa teinipoikien avulla. Samojen sukujen jälkeläisiä nämä azov-joukkiot taitavatkin olla.

      • Anonyymi00023

        Rumble varmaan joku ryzzän probaganda kanava. Luotettavuus 0%, satelliittikuvat eivät valehtele toisin kuin ryzzä.


      • Anonyymi00040

        Just uutisissa miten ryzzänaZit yrittävät epätoivoisia hyökkäyksiä jotka eivät johda muuhun kuin suuriin kalusto- ja miehistötappioihin. Venäjä ei käytännössä enää kykene etenemään, vaan vain hakkaa päätään seinään ja menettää valtavasti miehiään. Ukraina torjuu helposti kaikki venäläisten itsemurhahyökkäykset.

        Venäjän eliitti taas alkaa kypsymään jatkuvaan sotaan joka ei etene eikä tuota tulosta vaan vain valtavasti haittaa Venäjällä, joten Putlerin palli alkaa kohta olla vaarassa.

        Buahaha.


      • Anonyymi00043
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Rumble varmaan joku ryzzän probaganda kanava. Luotettavuus 0%, satelliittikuvat eivät valehtele toisin kuin ryzzä.

        Juu, ukrainalaiset ne siellä propagandaansa esittelee!
        Jos ei ymmärrä, että sieltä löytyy kaikkien potaskan lisäksi tahoja, jotka yhdistävät tietonsa molempien sotivien puolien paikkatiedon sisältävistä videoista ja puolueettomien tahojen tutkimista tiedoista, niin luota YLE:n ja MV:n propagandaan ja elele siellä vaaleanpunaisessa hötössä.
        Eikä kannata unohtaa, että molempien puolien rintamilla on varmaan puoli miljoonaa ihmistä ja melkein kaikilla kännykät. Nykyään mikään ei pysy sotasalaisuutena. Pitää vain osata yhdistää tiedot ja plokata propaganda pois. Oman videon voi julkaista vasta sitten, kun näkee sateliittikuvista tilanteet.
        Niin, niitä sateliittikuvia saa tilattua ihan taviksetkin. Blokkarien tukijat usein maksavat nuo kustannukset, kun on riittävän laadukas sotablokkaaja. Yleensä he ovat laadukkaampia kuin useimmat heidän seuraajansa.


    • Anonyymi00022

      NaZi Putin, joka ei pysty solmimaan rauhaa Ukrainassa eikä voittamaan aloittamaansa sotaa.

    • Anonyymi00024

      Putin ei pysty kuin niskat kyyryssä valdain bunkkerissaan odottas armolaukausta. Omat odottaa kuka uskaltaa sen tehdä. Putinilla on kuulemma jo enemmän huvilansa ympärillä ilmapuolustusta kuin moskovan kaupungilla!? Haha

    • Anonyymi00025

      Товарищи, восстаньте против Путина. Разве вы не видите, он разрушил Россию, которая больше никогда не станет великой и уважаемой страной.

      • Anonyymi00028

        Вот так, внезапно, начинается революция.


      • Anonyymi00041
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Вот так, внезапно, начинается революция.

        Трусливый Путин дрожит в своем подвале, в штанах какашки.


    • Anonyymi00026

      1917.......se tulee taas. Kyllä elämä on ihanaa, kun aina oikeus voittaa ja paha saa palkkansa. Eläköön DEMOKRATIA....

    • Anonyymi00029

      Heinähattu ja huopatossu SS politrukit, aika liittyä vallankumous partisaaneihin ennenkuin liian myöhäistä.

    • Anonyymi00030

      Venäjä ei ainakaan rahapulaan kaafu, teki öljytiliä maaniskuussa 10 miljardia dollaria, möi juuri 22 tonnia kultaa, plus muista energioista saatavat tulot. Iranin konflikti jis kestää niin rahakirstut vaan paisuu puttella

      • Anonyymi00048

        Tuo jos Venäjä tosiaan myi kultaa ulos, on huono signaali. Viime vuosinahan Venäjä ja Kiina ovat pyrkineet nimenomaan ostamaan kaiken maailmalla liikkuvan kullan.


    • Anonyymi00031

      Alijäämää silti pukkaa budjettiin ja paljon.

    • Anonyymi00032

      Ukrainan iskun aiheuttama tulipalo on riehunut jo useiden päivien ajan Tuapsen öljysatamassa Mustanmeren rannalla. Vasta puolet sammutettu, sitten uutta iskua perään ryzzälle. Tästähän tulee vielä hyvä.

    • Anonyymi00035

      Ukraina käyttää avustusrahat päivittäisiin menoihinsa ja sotii omilla rahoillaan. Se myy droonejaankin eikä anna niitä avustusten vastineeksi suomalaisille, muutoin kuin pommittaa niillä suomalaisia.

    • Anonyymi00036

      Euroopan maat on lähettäneet Ukrainalle jo niin momta tukipakettia, että se on kohta enemmän kuin millä Euroopan maat on ostaneet viimeisen 5 vuoden aikana öljyä ja kaasua Venäjältä?

    • Anonyymi00037

      Öljysataman toiminta keskeytettiin Ukrainan iskun vuoksi 16. huhtikuuta. 20. huhtikuuta Ukraina iski uudestaan satamaan. Ei ole vieläkään sammunut Mustanmeren rannalla oleva satama.

    • Anonyymi00038

      Venäjällä suuri ympäristökatastrofi – myrkkypilvi peittää Mustanmeren rannikon, taivaalta sataa öljyä.

    • Anonyymi00039

      Suosittelemme, että paikalliset laittavat tynnyreitä ulos. Lopultakin, öljy- ja kaasuvaltio jakaa öljyn kansansa kanssa sen sijaan, että rahoittaisi sillä sotaa, sanoi Telegram-kanava Exilenova+.

    • Anonyymi00042

      Ei ole vaikeaa kuvitella, miksi Kremlin NaZit haluaa estää vapaan internetin.

    • Anonyymi00044

      Sähköisen kutsunnan piirissä olevia venäläisiä varusmiehiä kielletään nyt matkustamasta Valko-Venäjälle

    • Anonyymi00045

      Alkaa pian Pietarin SS politrukeilla tuoli täristä, joutuu Vielä Venäjän NaZi armeijaan. Kutsunnat lähestyy Pietaria ja Moskovaa.

    • Anonyymi00046

      venäjän upseerit kieltävät taistelussa kuolemisen.
      Tottelemattomat teloitetaan.

    • Anonyymi00047

      Jaa, taas pari uutta kylää siirtyi Venäjän omistukseen, että semmoista häviämistä...

    • Anonyymi00051

      Järkyttävä väite Ukrainasta: Venäläissotilaat syövät nyt toisiaan
      Ukrainan rintamalta on levinnyt tietoja useista tapauksista, joissa pahasti nääntyneet sotilaat ovat sortuneet kannibalismiin.

    • Anonyymi00052

      Tätä ei voi odottaa kuin Venäjän NaZi barbaari armeijalta. Toisen maan armeijat sentään ihmisiä.

    • Anonyymi00053

      Viimeisin tapaus sattui tiettävästi viime marraskuussa, kun lähelle Donetskin alueen Myrnohradin kaupunkia sijoitettu venäläissotilas tappoi kaksi toveriaan ja yritti sen jälkeen syödä toisen heistä jalkaa.

      The Times on nähnyt viestisovellus Telegramissa venäläisupseerien käymää viestinvaihtoa, jossa tapauksesta keskustellaan. Asiasta toverilleen ilmoittanut luutnantti Razikov Vladislav Abdulkhalykovytš jakoi viesteissä kuvia väitetysti syödystä jalasta sekä aliravitusta sotilaasta.

      The Timesin oman selvityksen mukaan näyttää siltä, että kuvia ei ole tuotettu tekoälyllä. Median kontaktoima kirurgi myös vahvisti, että kuvissa näkyvän jalan vammat eivät vaikuta olevan peräisin räjähdyksestä tai sirpaleiden tekemistä haavoista.

      – Se näyttää siltä, kuin sitä olisi leikattu terävällä veitsellä, kirurgi kertoo The Timesille.

    • Anonyymi00055

      Eräässä joulukuussa sattuneessa tapauksessa venäläissotilaan taas kerrotaan tappaneen toverinsa ja syöneen tätä kahden viikon ajan.

    • Anonyymi00056

      Aasit ja hevoset syöty, pakko syödä nazi toveri kun ei muutakaan ole.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe