Uskokaa jo vähitellen se tosiasia. Maapallo ei kykene kannattelemaan tällaista väestönmäärää. Ihan turha syytellä hallituksia työttömyydestä ja luonnon saastumisesta ja tautien leviämisestä ja ruoan puutteesta. Syy on se, että meuitä on vähintään 4 miljardia liikaa. Väestömäärä olisi pakko saada samalle tasolle kuin se oli 70 luvulla.
Metä on liikaa
Anonyymi-ap
109545
9Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 109
Vanhimmat
Onneksi Venäjällä on ymmärretty tämä ja karsiminen kovalla kädellä on käynnissä.
🤣
Tämä vääristynyt väen paljous on sellainen asia, että siinä ei ole huumorille tilaa pätkääkään. Se tappaa maapallon ennenpitkää.
Venäläisten tekemänä se on huumoria. Muiden tekemänä vakavasti otettava asia.
Messevää sarkasmia! :)
Maapallolla on aivan liikaa ihmisiä, mutta meitä suomallaisia on aivan liian vähän ja me lisäännymme aivan liian hitaasti.
Siksipä meidän eturivin poliitikkomme vaativatkin yksi toisensa jälkeen suomalaisia kansoittamaan lisää ennestäänkin ylikansoitettua maapalloa.
Sempävuoksi sodat on tärkeitä, tämän tajusi jo kunnon sotamies Sveijkin jo ensimmäisen maailmansodan aikaan ja kumminkin meitä oli silloin paljon vähempi.
Maapallolla on 120 miljoonaa ihmistä 2087. Kaikki on hyvin.
Ja Israel on ottanut Hitlerin opit käyttöön
No ei ole ottanut
Huomasivat viimein, että Hitler olikin heidän ystävänsä ja oppi-isä.
Hitler ja natsikyy kaksi venäjän tuholaista ja sama takapiru, ette vaan ymmärrä mistään mitään. WW1 oli kaksi kunkku serkkua kolmatta venä'jän kunkkuserkkua vastaan!
Avaaja on täysin oikeassa !!, Maapallo kulkee kohti vääjäämätöntä tuhoa, jos TE SOPULIT juoksette koko ajan porrrrrrrvarin valheiden perässä ja uskotte niihin silmät ummessa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14976514/kapitalistinen-kasvu-ajattelu-nojaa-vaestonkasvuun
Jatkuva kasvu on mahdottomuus ja näyttäisi siltä, että se on pysähtynyt jo, siksi IMPPERIALISTIKIN yrittä sitä sotimalla uudelleen käynnistää !
t. haans.sea
PS. LUONTOKATO on suoraa seurasta porrrrrrrvarin ahneudesta !
Tutkimuksen mukaan Suomessa ei ole mitään luontokatoa. Vassujen mielikuvissa korkeintaan. Se on täysin ideologinen asia.
Vassut ei toisaalta välitä luontokadosta sekä ilmastonmuutoksesta koska kannattavat rajatonta maahanmuuttoa.
Tulijan tullessa länteen kuluttamaan länsimaiseen tapaan hänen hiilijalanjälki jopa monikymmenkertaistuu.
Tämän vassut tietoisesti unohtaa
Ihmetyksen aihe on se, että kela-tuille halutaan enemmän jakajia. Ei mene jakeluun millään.
Onneksi Riikalla on vielä leikkausintoa.
"Tutkimuksen mukaan Suomessa ei ole mitään luontokatoa. Vassujen mielikuvissa korkeintaan. Se on täysin ideologinen asia"
Suomessa ei tosiaankaan ole luontokatoa, vaikka Suomesta on kadonnutkin jo ties kuinka monta lajia ja uhanalaisia on sitäkin enemmän.
Kysymyksessä on vain ideologinen harha.
Ongelma ei siis ole länsimainen kulutustaso vaan se, että siitä pääse osalliseksi joku muukin kuin länsimaalainen.
Maapallon väkiluku 1970-luvulla oli noin 3,7–4,4 miljardia. Vuonna 1970 väkiluku oli noin 3,7 miljardia ja vuosikymmenen lopussa, vuonna 1979, se oli noussut noin 4,3–4,4 miljardiin.
Hyvin sitä pärjättiin tuollakin väkiluvulla. Töitä oli ja kauppa kävi ja pystyi vielä matkustelemaankin ilman häpeänstigmaa otsassa. Aleksanterinkatu kuhisi ihmisiä mutta tänään se on aivan autio jos ei oteta huomioon niitä seksuaalisesti häiriintyneiden äänekkäitä kulkueita.
>>seksuaalisesti häiriintyneiden äänekkäitä kulkueita.
Eikös nuo porukat ole juuri ratkaisu, nehän eivät tee lapsia lainkaan !
Ja sekös porrrrrvaria ja jopa joitakin sopuleitakin vituttaa !
t haans
Tosin noilla ilmiöillä ei ole mitään tekoa väestömäärän kanssa.
Pitää tehdä "kannanhoidollinen metsästys" niin kuin muillekin lajeille. Vaikka sotimalla tai rokottamalla.
Tarkoitin siis rokottamatta jättämällä. USA jo hyvällä alulla asiassa ja Suomessakin luonnonvalinta alkaa toimia tyhmimmästä päästä.
https://rapsodia.info/vaeston-vahentaminen-tuhoamistyokalu-numero-10-rokotteet/
Rokottamalla!
Vihervasemmistolainen paradoksi puree loistavasti.
Maahan roudataan köyhien maiden kirjoitus ja lukutaidottomia ja kouluttamattomia ihmisiä ja tehdään niistä täysimääräisiä kuluttajia. Työtä tuo väki ei tule koskaan tekemään siten, että sillä olisi jonkinlainen positiivinen hyötysuhde. Kuten likemaailmassa sanotaan, tuotto € / sijoitettu pääoma on perseellään pahasti. Ei sellainen firma pysy pystyssä.
Suomi suvaitsevaisena maana tarttuu härkää sarvista. Tosin se tavoilleen uskollisena tekee sen vasta sitten kun peli on jo menetetty.
Linkolalaisuus kunniaan, rajat kiinni ja teräksiset polkupyörät alle. Jopa nykyvihreät ovat vain kermaperseitä. Kansanedustajia riittää 80 kpl.
Kehitusapu on osasyyllinen väen lisääntymiseen holtittomasti.
Kaikki nuo luetellut lieveilmiöt johtuvat ihan vaan poliittisista päätöksistä, joilla ei ole mitään tekemistä väestönkasvun kanssa. Tämä planeetta pystyy ruokkimaan yli 20 kertaa nykyisen kokoisen väestön aivan helposti. Suurin osa pinta-alastakin on tyhjää. Sitä ei vaan kaupunkien karsinoihin ajetut lampaat tiedä.
No sinulla on luonnontieteet ja matematiikka hallussa. Voi hyvät hyssykäiset sentään.
Miten ihmeessä joku voi olla noin väärällä ja huonolla tiedolla ladattu?
Tämän kommentin takana on pakko olla joku kouluttamaton vihervassari tai toisenpolven kumiveneen tuoma. Muuten ei noin sairas kommentti ole mahdollinen.
Jos se on Suomen nykysuuntauksen mukaisesti korkeakoulutettu niin sanotuksi perseenpyörittäjäksi vailla kykyä omaksua luonnontieteitä ja matematiikkaa vain kuluttamaan toisen kansalaisten työllään tähän maahan luomia nettoverovaroja.
Kai tuo piruuttansa tuollaisia päättömyyksiä suolsi...saa ärsytettyä.
Kun merien, aavikoiden ja karuimpen vuoristojen pinta-alat jätetään pois laskuista, niin elinkelpoinen asuinala pienenee huomattavasti
Kyse ei olekkaan asuinalasta vaan ruoantuotantoalasta.
Mitä ajattelit jäätiköillä, aavikoilla ja merillä kasvattaa noin isossa kuvassa senkin pösilö
Näiden väestönvähentäjien pitäisi muistaa aina aloittaa itsestään.
Väestön vähennys täytyy nimenomaan aloittaa siitä osasta jotka eivät ymmärrä mistään mitään. Ei suinkaan niistä jotka ymmärtävät asioista enemän. Maailma ei tarvitse turhaa sakkia.
Kuinka se testataan? Mensan pääsykokeilla vai miten? Ei se ymmärrys päällepäin näy mitenkään?
Maailman väestö lisääntyy n. 70-80 miljoonalla vuosittain...aika vähän on härmäläisillä osuutta moiseen...
On siinä varsinainen rodunjalostaja😂
Ymmärryksen pitäisi, paino sanalla PITÄISI näkyä mm. vaaliuurnilla. Nyt kyllä näyttää taas huonolta, joka puolestaan tietää lisää leikattavaa.
Jaa etteti näy päällepäin?
https://www.paivanlehti.fi/content/uploads/Ihmisjono-14052018-Fotolia-825x433.jpg
https://images.cdn.yle.fi/image/upload/ar_1.5001500150015001,c_fill,g_faces,h_799,w_1200/dpr_1.0/q_auto:eco/f_auto/fl_lossy/v1719348875/39-1308777667b2daed9ab1
Hiukka putsaamalla linkki aktivoituu. Pilkkujakaan ei saa olla;
https://images.cdn.yle.fi/image/upload//fl_lossy/v1719348875/39-1308777667b2daed9ab1
Jauhoista voisi alkaa vähän harventamaan.
Puhoksen ostari pitäisi räjäyttää taivaan tuuliin. Se on varsinainen syöpäpesäke.
Miksi syntyvyyden rajoittaminen ei koske muslimeja? Niiden tavoite on islamisoida sivistysmaat juuri järjettömällä sisäsiittoisella lisääntymisellä.
Eihän muslimeja ole koskaan liikaa. Ainoastaan kristittyjä valkolaisia.
Anna osoitteesi niin aloitan harvennuksen sinusta.
Uskonnolliset syyt vanhasta testamentista alkaen torpedoivat kehitysmaiden väestöjen lisääntymisen rajoitteet
Uskomatonta paskapuhetta ja ideologista valehtelua.. AP voisi ottaa asioista selvää.
Se on matemaattinen fakta. Se ei ole mitään ideologista valehtelua.
Kuitenkin maapallolla valmistetaan noin 100 miljoonaa henkilöautoa jokainen vuosi maapallon ihmisten tarpeisiin vuoden 2023 tilastojen mukaan, jotka vuosittaiset automäärät lienevät kasvaneet tästäkin. Vanhat saastuttavat autot siirtyvät länsimaista kehitysmaiden väestön käytöön saastuttamaan maapallon ilmastoa, koska ne autot eivät päädy romuttamolle ja kehitysmaiden hurjasti kasvava väestökin haluaa parannusta elintasoonsa kaikkien saasteiden kustannuksella.
Hieman factaa kasvissyönnistä ja ruoan riittävyydestä
Puhdas kasvissyönti on sinäänsä ihan ok ajatus mutta matemaattisen todellisuuden valossa se mahdollisuus ei ole avoinna kaikille maailman kansalaisille. Se selviää matematiikan kautta.
Jos ajatellaan omenaa maapallona ja leikataan siitä 6 asteen sektori irti ja irroitetaan siitä sektorista kuori niin se kuori vastaa maapallon viljelykelpoista pinta-alaa. Loput on merta, vuoristoa, autiomaata, suota yms. Kun tiedetään, että kuinka paljon maa-alaa yksi ihminen tarvitsee saadakseen kasvisravinnon niin tuo pinta-ala riittää vaivoin neljälle miljardille ihmiselle. On todella irvokasta hurskastelua esittää ajatuksia, että maailman ihmisten pitäisi alkaa kasvissyöjiksi kun siitä ravintoa ei riitä kuin valitulle joukolle. Vastaa samaa kuin Titanicin onnettomuus jossa pelastusveneissä oli tilaa vain tietylle ja valikoidulle matkustaja määrälle, parempiosaisille.
Ja sitäpaitsi ihminen on sekasyöjä ja tämä ominaisuus on kehittynyt meille (ihmistä edeltävät lajit huomioon ottaen) satojen tuhansien vuosien aikana ja meidän suolistomme, ruoansulatusjärjestelmämme ja genetiikkamme on sopeutettu tuohon tosiasiaan ja ei sitä voi jonkin trendin vuoksi vaihtaa kasvisravintoon. Ihmisen älykkyys on suorassa suhteessa syötyyn ravintoon ja ihmisestä tuli tuntemamme nykyihminen nimenomaan lihan syönnin seurauksena. Ei suinkaan kasvissyönnin seurauksena.
Poistettaisi mielummin jotain jolla on oikeasti merkitystä ilmakehään kuten rosvovaltioiden lipun alle liputetut rahtilaivat ja tankkilaivat. 17 vanhan rahtilaivan poistaminen liikenteestä vastaisi samaa kuin maailmassa ei olisi yhtään henkilöautoa. Sellainen määrä noita roistovaltioiden romulaivoja seilaa pelkästään Suomenlahdella joka päivä. En ole löytänyt vielä poliitikkoa joka olisi edes yrittänyt puuttua tähän asiaan.
Tämä oli tiukkaa tiedettä ja matematiikkaa eikä ideologista huttua kuten vihervassareiden järjenjuoksu on.
Tuossa on linkki siihen rahtilaivojen saastutukseen.
https://www.ksml.fi/teemat/2884678
Se on juuri näin. Lukaiskaapa tuosta.
https://www.ksml.fi/teemat/2884678#
Ne maat jotka ei kärsi ilmastomuutoksesta,joutuu vielä kokemaan oikean maahanmuuton tulvan.Sitä ei pitele kuin massaampuminen. Onko porukka siihen valmis?
Vaikka Suomessa väestönkasvu on pysähtynyt, niin maapallolla väestö on tänäkin vuonna 2026 kasvanut alkuvuoden muutaman kuukauden aikana noin 22 miljoonalla ihmisellä väestömäärän ollessa tällä hetkellä maapallolla noin 8,3 miljardia ihmistä. Tähän joukkoon ruokaa ja juomaa kuluu ja noin vuorokauden kuluttua ulostetta ja virtsaa syntyy ja kaikenlainen ihmisten toiminta synnyttää myös muuta saastetta.
Avaaja on melkoinen optimisti. Öljyn loppuminen palauttaa ihmiskunnan kestävälle pohjalle aikaan ennen öljyn löytämistä. Luonnonvarat säätelevät ihmistä kuin mitä tahansa eläinlajia. Ihminen ei kykene päättämään kohtaloaan.
Linkin mukaan miljardi on sopiva määrä. Karussa Suomessa vain 50 000.
Linkki. https://fi.wikipedia.org/wiki/Maailman_väkiluku
Sitten aletaan ajaa ja lammittaa biopolttoaineilla,sahkolla,biokaasulla,vedylla...maaoljy ja -kaasua ei tarvita enaa...ja syntyvyys pysyy entisellaan..tai ehka hidastuu 1/1 :teen..,kuinka paljon ihmisia tuolloin onkin..
Juuri tuolloin alkoi KEHITYSAPU!
Ratkaisu on siis lopettaa kaikki kehitysapu turhana ja maailman ylikansoitusta lisäävänä riesana.
Näinpä, kehitysavun seuraus on ollut väestömäärän räjähdysmäinen kasvu sen sijaan, että senhetkisen väestömäärän elintaso olisi pelkästään kasvanut ja väestömäärä olisi pysynyt samana.
Samaa tapahtuu eläinkunnassa. Näyttää noudattavan syntyneiden eläinten määrän suhteessa ruuan määrään kehitystä. Vaikkapa jos saaliseläimiä on pedoille suuria määriä, niin petojenkin määrä kasvaa saaliseläimien määrän suhteen.
Ihmisten määrän kasvulle ei kuitenkaan ole petojen kaltaisia rajoittavia tekijöitä maapallolla.
Makea vesi loppuu.
"Vain 2,5 % maapallon vedestä on makeaa, ja tästäkin pieni osa on helposti saatavilla."
Tässä on ihmiskunnan pahin uhka.
USA on esim "ostanut" kaikki Afrikan pohja vedet.
Ihmiset lentävät avaruuteen, tila vapautuu.
Mutta siella ei ole raaka-aineita,,kaikkea on palattava kuitenkin hakeen maapallolta...
Juu, väestöä on aivan liikaa, siitä syystä päästöjä syntyy paljon.
Max 500 miljoonaa ihmistä maapallolla, niin riittäisi hyvin ruoka, vesi ja luonnonvarat.
Myös työtä riittäisi kaikille.
Koko ajan puhutaan, että ongelma on ihmisen aiheuttamat päästöt ja ilmaston lämpeneminen.
Ei puhuta juuri syystä eli ihmisiä on aivan liian paljon ja huolestuttaa kuolleisuudesta ja syntyvyyden vähenemisestä.
Se on paras asia syntyvyyden väheneminen.
Jokainen syntymättä jäänyt on paras asia ilmastolle ja maapallolle.
Se on suurin ilmasto teko, kun ei tee lapsia.
Naimattomana tekevät suuren ilmastoteon, kun heiltä ei jää tänne päästöjen jatkajia, eivätkä tee uusia päästöjen aiheuttajia.
Toisaalta on harhaanjohtavaa laskea maapallon ongelmia ainoastaan väestön lukumäärän mukaan.
Pelkästään jo meidän taloyhtiössä on monia lähi-idästä ja afrikasta olevia perheitä jotka eivät ymmärrä eivätkä välitä pätkääkään kulutuksesta ja kierrätyksestä. Biojäteastiasta löytyy autonakuista ja nailon pakkausvanteista alkaen kaikkea mahdollista. Jäteöljyt kaadetaan suoraan sekajätteisiin ja roskis on pilalla.
Nuokin em, porukat aiheuttavat varmaan satakertaisen saasteenmäärän verrattuna kantaväestöön.
Raamattu on syyllinen imperialisminkiin.
Kaikenkattavaa jo vuodesta 500 j.a.a
Höppsistä Hermanni
Alottaja on liikaa.☠️👎
Mikäs sun hiilijalanjäljen on.
Oletko laskenut?
Haluat siis tuhota maapallon ja sen elinolosuhteet.
Vaikutat aivopestyltä.💦🧠
En jaksa.🥺
Olen vain laskutaitoinen ja tietoinen laskennan pohjalla olevista tosiasioista.
Vaikutat natsilta...☠️⚡️⚡️✋️
Ei maapalloa pelasta enää mitkään toimet. Vaikka ihmislaji häviäisi kokonaan niin siitä huolimatta maapallo tulee tuhoutumaan pelkän ilmaston lämpenemisen vuoksi. Maapallo tulee kuivumaan. Talvet eivät tuo enää lunta siinämäärn kuin ennen ja lumien sula vesi on pitänyt vedet järvissämme ja joissamme riittävän korkealla. Kun lunta ei tulevaisuudessa enää sada niin Suomi ja muukin pohjoisen pallonpuoliskon maa kuivuu ja menettää kassvillisuutensa ja eläinkuntansa. Tästä on tullut ihan asiantuntijalausuntoja joten kirjoitus ei ole minun pääni tuotosta.
Ilmasto muuttuu Siperian kaltaiseksi varmasti.
Aikanaan koulussa matsanopettaja sanoi, että kaikki maailman ihmiset mahtuisivat seisomaan Uudenmaan läänin kokoiselle alueella.
Nonni, tilaahan siis jää niin saamaristi.
Ei enää se Inarin järvi..
Taidat uskotella väärille ihmisille? Niille. ketkä kaikenmaailman "kulttien" orjamääräyksien noudattamisen seurauksena ylisikiävät pitäisi varmaan herätä väestönräjähdyksen seurauksiin. "Sitä saa mitä tilaa".
Hyvin monessa maassa syntyvyys on jo taittunut.
Saharan eteläpuolelle + Pakistan ja Bangla ainut tarvittava kehitysapu on pakkosterilointi.
Poliitikot ja armeijat ovat pahimpia resurssien kuluttajia. Niistä tulisi luopua.
Maapallon väestön kantavuus voi olla helposti vaikka useita kymmeniä miljardeja, tilaa on kyllä eikä tämä pallo vajoa tai uppoa mihinkään tai päädy pois kiertoradaltaan vaikka väkeä olisi 100 miljardia. Kyse on siitä, miten se yhteiskunta toteutuu, miten se tuottaa, miten se kuluttaa ja miten se toimii ympäristön kannalta.
Se on valitettavasti tuo yhteiskunta systeemi jonka mukaan ihmiskunta elää joka on väärä. Se miten talous toteutuu, miten tuotannot toteutuu, miten kaikki toiminta toteutuu. Niihin pitäisi se muutos saada, mutta kuten voimme huomata, ihmiskunnalla on ennemmin kiire sotia toisiaan vastaan kuin puhaltaa yhteen hiileen ja siirtyä alkukantaisesta haitallisesta tavasta elää, uudelle valaistuneemmalle tasolle.
Tuo kommenttisi paljastaa välittömästi korkean koulutustasosi. 😅🤣😂
Nostetaanko ravinto Inarinjärvestä vain pärjääkö ihminen tulevaisuudessa pyhällä hengellä?
Hyvä kirjoitus.
Olet hengenheimolainen. Näin olen aina itsekin ajatellut. Mutta mikä ihme siinä on, ettei ihmiset voi toimia omaksi hyödykseen.
Tosin jo suomalaiseen perinteeseen kuuluu yhteiseen nuotioon kuseminen. Eli aina joku varmistaa, että kaikilla on kylmä.
Mitä toista lajia on 8,5 miljardia jos hyttysiä ei lasketa?
Kuinkahan ihminen reagoisi jos maailmassa olisi esim, leijonia tai kirahveja tai hirviä tai karhuja 8,5 miljardia?
Ja sinivalaita, norsuja..
Elaimet on perustaltaan kommunisteja,siksi laumassa elaminen niilta yleensa onnistuu,toisin kuin ihmiselta...muutamaa poikkeusta ,,lihansyojapetoja ,lukuunottamatta..
"Kaikille": piuhat poikki, torvet tukkoon ja aborttipillerit maailmanlaajuisesti kehiin.
Tietty myös lapsilisät pois.
Kehitysapu on suuri syy tähän ja ehdottomasti lopetettava.
Väen lisääntyessä myös sodat lisääntyy.
Ilman muuta. Kaikki ongelmat ovat lopulta siitä kiinni, että ihmisiä on liikaa.
Tähän se kehitysapu on johtanut. Rahaa ja ruokaa on kuskattu kehitysmaihin, miksikään tilanne ei ole muuttunut elämisen kannalta siellä, ainoastaan väkimäärä on monikertaistunut. Ehkäisy välineitä sinne olisi pitänyt viedä. Euroopassa alkuperäinen väestö vähenee ja tilalle puskee kehitysmaista uutta väkeä, jotka yhteiskunnan avustuksen tuella ja hyvissä oloissa, lisääntyvät kahta kauheammin. Jarrua, jarrua tälle touhulle, muuten sopat on kohta syöty.
Aika jeesusmeininkiä, että ihmisen pitäisi säilyä loputtomasti. Rotat, torakat ja hait jatkaa.
MIKXI YDRITGGTÄÄ OTGGTAA RAHAA MISSÄ SIGÄ EI OLER GALOUSPOLITIIKKAKIN...
Suomen BKT/asukas on n. kuusinkertainen Intian vastaavaan. Suomessa olisi 30 miljoonaa ihmistä samoilla rahoilla.
Ihmisten täytyisi ensin purkaa kaikki ydinvoimalat ennen kuin poistuisi tältä planeetalta tai muuten ydinvoimalat räjähtäisivät ja saastuttaisivat koko maapallon. Niitä on sen verran paljon.
Sä et varmaan uskalla kuolla.
En tiedä onko liikaa, mutta yllättävän pieneen tilaan mahdutaan, jos tämä on oikein toteutettu. Ja sielut vasta pieneen tilaan mahtuisivatkin,
https://www.sciencealert.com/a-mathematician-calculated-the-size-of-a-giant-meatball-made-of-every-human
Hydraulisella puristimella asia ratkeaa helposti jos pelkästä mahtumisesta on kyse.