EU on tuonut Suomelle vain ongelmia

Anonyymi-ap

EU on tuonut Suomelle kaikkien aikojen suurimmista haitoista eikä ne ole lopussa jos se passin hakeminen on niin vaikeaa muuta hyötyä ei ole Kreikka, Italia sinne rahaa ilman takaisin saamista

28

379

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ratkaisu on poistua EUsta heti

      • Anonyymi00022

        Olisi tullut tehdä tuo aikoja sitten. Luvattiin tietty kymmenen hyvää ja kaunista liityttäessä, liikkumavapautta ja tullivapautta mutta paperisota ja valvonta se vain lisääntyi ja laskut jotka tekevät tullittomuuden tyhjänpäiväiseksi ,kuten myös pitkälti kehitys jonka internet toi tullessaan.

        Tuppaa olemaan Suomessa tapana että mitä on päätetty ei peruuteta vaikka lyötäisiin päätä seinään kuinka kovaa tahansa ja tulisi otta kipeeksi. Niin on käynyt. Kiltisti maksetaan ja lapetaan rahaa Eu taholle kun vain hiukkakin joku hihkaisee. Oma maantalous tulisi turvata politiikot ovat siinä oleellisessa asemassa ja tuosta myös vastuussa, mutta Eu sidokkeiden ,kuten pakotepolitiikan kautta on niin maan talous kuin turvallisuus vaarannettu Eu:n myötä ja politikkojen myötävaikutuksella lähtemällä ,rahoittamaan toisten sotaa vedoten Eurooppalaiseen yhtenäisyyteen. Minne katosi itsenäisyys?


    • Anonyymi00002

      Ainoa ja paras ratkaisu on erota eurosta liitosta t.Talollinen eu vastustaja

    • Anonyymi00004

      Pikaero? Mistä muusta haluat eroon? Miten kaupankäynti jos valuutta ei käy yhteen. Miten kauppa sujuvoitetaan helpoksi kaikille?

      • Anonyymi00005

        Natosta ihan yhtä typerä kuin eu, paitsi ettei ei ole mikään sotilasliitto vain talous liitto siis byrokraattinen ja korruptoitunut joka haluaa kieroutuneesti valvoa ja hallita jäsenmaidensa kansalaisia


    • Britit erosivat pyccän rahoittaman kampanjan vuoksi ja nyt hinkuvat takaisin, tosin huonommat ehdot odottavat.

      Vain brittien kaltainen typerä kansa asettaa taloudellisia pakotteita itselleen.

      • Anonyymi00006

        Kerron sinulle poika totuuksia eu sta,Euroopan unioni oli alusta asti valetta se on korruptiota ja salailua ja pienten jäsenmaiden hyväksikäyttöä t Eurofighter


    • Anonyymi00007

      Entinen keskustan pääministeri surullisen kuuluisa eu mieltymyksistä kuuluisa Esko Aho on kirjassaan kertonut, että ei hän uskaltanut kertoa kansalle totuuksia Euroopan unionista sen korruptiosta hintojen noususta sekä järjestämistä direktiiveistä.Nyt on siis korkea aika erota Euroopan unionista ja nähdä totuus t:Talollinen pää eu vastustaja

    • Anonyymi00008

      Suomelle tuottaa ongelmia vai islam, Venäjä, Kiina ja Trump, ei EU.

      • Anonyymi00009

        Euroopan bullshit union ei ole edes sotilasliitto vain ainoastaan korruptoitunut ja byrokraatti en talous liitto,joka sortaa pienempiä jäsenmaitaan typerillä direktiiveillään.Sen takia on perusteltua erota Euroopan bullshit unionista t; Talollinen pää eu vastustaja


    • Anonyymi00010

      Niin, affektiivisia, epärelevantteja ja totuudenvastaisia kommentteja Euroopan Unionista.
      Ei näytä kirjoittajilla olevan mitään todellista ymmärrystä EU:n hyödyistä. EU:n ulkopuolella Suomi olisi paljon suuremmissa vaikeuksissa kuin nyt.
      EU-jäsenyyden takia Suomi pääsee sisämarkkinoille ilman erilaisia esteitä ja lisämaksuja. Suomen oma vika, jos ei käytä tilaisuutta hyväkseen.
      EU kohtelee jäseniään tasapuolisesti suhteutettuna maan kokoon, talouteen jne. Olisi epäreilua muuten.
      Euron ansiosta inflaatio ja valuutan arvon muutos suhteessa muihin valuuttoihin on huomattavasti lievempää kuin markka-aikana. Onko unohtunut markan devalvaatiot 1990-luvulla? Nykyiset velkamme olisivat valtavan paljon suurempia, koska markan arvo suhteessa euroon, dollariin, jeniin ja juaniin erittäin todennäköisesti heikkenisi. Eurovaluutta suojaa näiltä rajuilta muutoksilta valuuttakursseissa.
      Suomi voi saada apua, jos talous ajautuu syöksykierteeseen kuten näyttää yhä vahvemmin. Kreikan pilkkaaminen on pelkurin puhetta ja Suomi joutuu samojen toimenpiteiden kohteeksi silkkaa omaa kyvyttömyyttään. Kreikassa jo pilkataan Suomea!
      On turhaa ja valheellista syyttää EU:ta talousongelmista - Suomalaiset ovat sen itse aiheuttaneet - sinäkin joka luet tätä tekstiä - koska olette äänestäneet vuosikymmenestä toiseen lyhytnäköisesti ajattelevia poliitikkoja eduskuntaan ja hallitukseen. Kaikki Suomen puolueet ovat syyllisiä katastrofaaliseen taloustilanteeseen - Ei EU.
      Suomi ei ole enää Pohjoismaiden ryhmässä vaan neljäs Baltian maa, joka pelkää kuollakseen Venäjää.
      Olette pilkanneet Venäjää heti NATO-hakemuksen jälkeen aivan irrationaalisesti ja infantiilisti. Ei USA tule apuun vaikka kuinka uskotte siihen. EU:a pilkkamalla työnnätte sen ainoan ystävän pois...ja Suomi on taas yksin Venäjän armoilla. Voi, että suomalaiset olette tyhmiä, sivistymättömiä, pelkureita ja eristäytyneitä muusta Euroopasta!!

      • Anonyymi00011

        Kyllä EU:sta on jättihyöty liike-elämälle - sellaiseksi se on tarkoitettukin - yhtenä yönä tuhotaan Ukrainan taivaalla 80 miljoonaa euroa, mitkä tuotot sijoittajille! Ja me maksamme!

        Eikä asefirmat tarvitse edes vakuutuksia vahinkojen varalle! Huippuhuijausta ihmishengillä - ai niin muistitehan ottaa hengenvaaran varalle koronarokotukset?


      • Anonyymi00012

        Millä Venäjän armoilla, kun pari vuotta sitten kokoomus hehkutti Yhtenäistä Venäjää Putinin puoluetta sisarpuolueekseen, maat myyty venäläisille, sisäministeriössä valmiina venäläisten tulon organisointi, eikä yhteisen ydinvoimalan rantamisestakaan vain muutama vuosi sitten olkut niin mitään haittaa hallituksen mielestä!

        Ja tiedoksi Suomen valtioalueen muuttamisesta on jo pykälä uudessa perustuslaissa, jolla annettiin diktatuuri EU komissiolle - on selvää, että Suomi luovutetaan Venäjälle.

        Kyllä olemme valitettavasti olleet vain kähmineiden Suomen poliitikkojen armoilla ja kohta nähdään seuraukset.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Millä Venäjän armoilla, kun pari vuotta sitten kokoomus hehkutti Yhtenäistä Venäjää Putinin puoluetta sisarpuolueekseen, maat myyty venäläisille, sisäministeriössä valmiina venäläisten tulon organisointi, eikä yhteisen ydinvoimalan rantamisestakaan vain muutama vuosi sitten olkut niin mitään haittaa hallituksen mielestä!

        Ja tiedoksi Suomen valtioalueen muuttamisesta on jo pykälä uudessa perustuslaissa, jolla annettiin diktatuuri EU komissiolle - on selvää, että Suomi luovutetaan Venäjälle.

        Kyllä olemme valitettavasti olleet vain kähmineiden Suomen poliitikkojen armoilla ja kohta nähdään seuraukset.

        Tai todellisuudessa nähdään jo.


      • Anonyymi00014

        Norja ja Sveitsi pärjää paremmin nyt kuin eu:n jäsenenä.


      • Anonyymi00020

        Olet eu boy väärässä hehheh Suomi ei venäjää pelkää,ennemmin byrokraa toisen ja korruptoituneen eu n direktiivejä oli virhe liittyä eu hun t:Eurofigter


    • Anonyymi00015

      Katsokaa mitä Sebastian Tynkkynen puhuu Suomen Uutisten kanavalla eu:sta. Karvat nousee pystyyn. Tubesta löytyy

      • Anonyymi00016

        Olipas huikea puhe.


      • Anonyymi00017

        Anteeksi. Kanava on psverkkomedia


      • Anonyymi00018
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        Anteeksi. Kanava on psverkkomedia

        Olkoon mikä on mutta Suomen uutisten juttu se on. Löytyy hakusanoilla Suomen Uutiset.

        Ellei kansa älyä alkaa vaatimaan eroa eurostoliitosta, tämä kansa ansaitse mitään parempaa.


      • Anonyymi00019
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Olkoon mikä on mutta Suomen uutisten juttu se on. Löytyy hakusanoilla Suomen Uutiset.

        Ellei kansa älyä alkaa vaatimaan eroa eurostoliitosta, tämä kansa ansaitse mitään parempaa.

        Tynkkynen puhuu että eu on Suomelle kuoleman suudelma.


      • Anonyymi00021

        Sebastian Tynkkynen puhuu viisaita sanoja euro bullshit unionista, hänet pitää palkita kultamitalein jonka hänelle antaa bullshit Saksan Angela angstia merkelssonnhahhaa


    • Anonyymi00023

      kaikki kansalis valtiot ovat vain maksu miehiä, eu loiseen.

    • Anonyymi00024

      Ukrainan mfian drooneja on Virossa ja Itä-Suomessa ammuttu alas omatekoisilla emv-radioraketeilla. Ja mitä mielenkiintoisinta hylyistä on löytynyt jopa 2 kilon kokaiini pakuja. Kiitos Zelenski, keep on the good work :)

      • Anonyymi00025

        Tämä selittää tämän turhalta tuntuvan droonitehtailun. Ukrainan rooli Venäjän ja itä-Euroopan huume- ja asesalakuljetuskeskuksena jatkuu ilmateitse ja EUn rahoittamana.


    • Anonyymi00026

      ihmiset ovat köyhyneet, koska tuli 6 kerto taulu, elämiseen.

    • Anonyymi00027

      ainut hyöty tuli politikoille jossa tuli uusia virkoja, tuli uudestaan eusta,

    • Anonyymi00028

      Entistä Suomea ei enää ole. Meiltä on identiteetti kadonnut. Jos EU hajoaisi, osaisimmeko nostaa oman kansallisuutemme sellaiseksi mitä Suomi ole joskus ennen EU:ta? Voisi yhtä hyvin käyttää sanaa itsenäisyys. Kykenisimmekö enää samaan itsenäisyyteen? Itsenäisen valtion perusteet lueteltiin joskus koulussa. Niitä olivat mm. maan rajat, oma valuutta, postilaitos, itsenäinen parlamentti ja vaalit, lait ja Puolustusvoimat. Olisiko meillä enää kykyä palauttaa ne puhtaina takaisin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      770
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      558
    6. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      67
      541
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe