Aivan jäätävä raivo repesi, nyt vaaditaan antti lintmanin eroa

Anonyymi-ap

Aivan jäätävä – raivo repesi, nyt vaaditaan antti lintmanin eroa


lintmanin erosta kiihtyvät. ”Teidän kurssillanne sdp velkaa pitää ottaa vuosikymmenen lopulla jo 170 miljardia euroa vuodessa lisää”, hämmästeltiin hallituksesta velkaa velan päälle

Eduskunnan kyselytunnilla käytiin kiivasta sananvaihtoa hallituksen keskiviikkona päättyneen kehysriihen tuloksista ja uusista talousennusteista.



Orpon hallituksen velkaantumis- ja työllisyystavoitteet ovat hyviä tässä maailman tilanteessa. Hallituksen mukaan tämä johtuu paitsi ulkoisista shokeista (Ukraina, tullit, Iran), myös kasvavista sote-, puolustus- ja korkomenoista.



”Voisitteko rehellisesti tunnustaa, että tämä sdp keinot ovat loppu, eikä ole mitään syytä jatkaa tämän punahuulihallituksen aikaan saamaa syöksykierrettä?” kysyi SDP:n kansanedustaja Timo Harakka. ja poltto aineeesta tilille rahaa joskus lupasi harakka sdp.



Kun te nyt olette Euroopan unionin päättäväisintä talouspolitiikkaa harjoittanut valtiovarainministeri, niin miten te itse arvioitte edellytyksiänne jatkaa tehtävässänne?” vaati vastausta SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.

”Kaiken huipuksi, te ette saa tätä sdp punahuulihallituksen aikaan saamaa velkaantumista kuriin. sdp kurssilla velkaa pitää ottaa vuosikymmenen lopulla jo 200 miljardia euroa vuodessa lisää. Varapääministeri Purra, kun hallituksen politiikka on näin upeasti hoidettu , niin mitä te ajattelette, ettekö te voisi tehdä nyt sen ainoan oikean johtopäätöksen: tämän hallituksen johdolla näitä asioita ei saada Suomessa kuntoon. Aiotteko todella vielä jatkaa?” tiukkasi SDP:n kansanedustaja Aki Lindén.

Ja mikä oli varapääministeri Purran vastaus näihin vaatimuksiin?

”Aiomme todellakin jatkaa ja kantaa vastuuta tästä isänmaan tilanteesta”, Purra kuittasi.

Purra painotti, että menoja lisätään muun muassa puolustukseen, työhön ja yrittämiseen, liikenteeseen sekä julkisiin investointeihin. Tarkoituksena on hänen mukaansa vastata turvallisuustilanteeseen ja tukea talouden elpymistä.

24

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      sdp,,suomen tuho

      • Anonyymi00002

        Juuri näin. Menoon venäjälle


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Juuri näin. Menoon venäjälle

        Menolippu sDP:lle ryssälään!


    • Anonyymi00003

      vbvb

    • Anonyymi00004

      Eroa valehtelijoiden clubin johtaja!

      • Anonyymi00005

        Kyllä


    • Anonyymi00006

      ggf

    • Anonyymi00007

      HGGH

    • Anonyymi00008

      fdsfsd

    • Anonyymi00009

      vxccv

    • Anonyymi00010

      Tuppurainen, Räsänen ja moni muu vielä syyttää, että "teidän johtamanne hallitus, pääministeri Orpo romuttaa Suomen talouden ottamalla koko ajan uutta velkaa aiheuttamalla lapsiköyhyyttä ja pahentamalla työttömyyttä, ettekä te ole saavuttaneet yhtään hallitusohjelmanne tavoitetta" niin se vasta valhe onkin.

      Eilen Lindtman sanoi tv1:n uutisen insertissä, että "hallituksen talouspolitiikka pahentaa työttömyyttä, aiheuttaa lisää velkaantumista eikä talous kasva, niin pääministerin pitäisi pyytää ero eikä odotella enää vuotta ja uusia vaaleja, jotta politiikan suunta saadaan muutettua", niin tämäkö muka olisi totta?

      Minusta on erittäin huono asia, että media tyytyy vain raportoimaan poliitikkojen puheita eikä kyseenalaista ollenkaan niiden sisältöä

      • Anonyymi00012

        HS vassari?


    • Anonyymi00013

      Uunojen persujen keskinäinen iltaterapia meneillään.

      • Anonyymi00016

        Sulla näyttää olevan


      • Anonyymi00020

        Persut koettaa paskahallitustaan puolustella.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Persut koettaa paskahallitustaan puolustella.

        Sulla on ne hosuissa - löysät siis! :-D


    • Anonyymi00014

      dfsfd

    • Anonyymi00015

      sdffd

    • Anonyymi00017

      ghhggh

    • Anonyymi00018

      bnnbn

      • Anonyymi00019

        strnj


    • Anonyymi00021

      Sanna tulee ja vie Antin duunit!😂

    • Anonyymi00023

      sdaasd

    • Anonyymi00024

      dfdf

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      351
      2163
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1695
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1353
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1254
    5. 143
      1198
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1088
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      992
    Aihe