Mitä ajattelet USAsta nykyään?

Anonyymi-ap

Monta vuosikymmentä meille kerrottiin tarinaa, että USA on jonkinlainen ratsuväki joka pelastaa. " We are the good guys".

NL hajoamisen jälkeen USA on sitten muuttunut ja ilmeisesti USAn apuun Naton muodossa ei enää luoteta.

Luotatko sinä?

23

256

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En ole luottanut koskaan. Olisiko pitänyt? Edellisessä sodassakin olivat vihollisen puolella, niin varmaankin seuraavassakin, jos sellainen joskus tulee.

    • Anonyymi00002

      Viimeistään Vietnamin sota hävitti mielikuvan jenkkiarmeijan hyveellisyydestä.

    • Se, että USA olisi jokin yksi suuri monokulttuuri ei ole sen todempaa kuin että Eurooppaa pidettäisiin samana. Ainoa tapa jolla sitä voitaisiin katsoa yhdellä suurella nimittäjällä on sen hallitus.

      Kysymys kuuluukin että heijastaako hallitus ja Trump vain eliittiä vain todellista kansan enemmistön mielipidettä tai sen muutosta. Sama Venäjän ja Putinin suhteen.

    • Anonyymi00003

      jenkit eivät ole ikinä olleeet hyviä tyyppejä, tekaistu hymy edessä puukko takana ja kun tilaisuus tulee puukko on selässä, sitä ennen käytetään hyväksi, venäjä ainakin pitää sen puukon aina edessä ja suorasukaisempia, venäjä on myös arvattavissa ja helposti käsiteltävissä jos meillä olisi päättäjiä joiden älykkyysosamäärä olisi yli 100. jenkit ovat yhtä aitoja kuin heidän pepsodent hymy

    • Anonyymi00004

      Aikanaan oli hyvä valtio. Tai imago ainakin oli.

    • Anonyymi00005

      USA on maailman persereikä jota Suomen poliittinen eliitti sorkkii.

      • Anonyymi00006

        Trump on outo poikkeama USA:n presidenttien joukossa!


    • Anonyymi00007

      Suomen vasallipäättäjät saivat sellaisen isännän kuin ansaitsivat

    • Anonyymi00008

      Amerikkalaisille on yksi hailee mitä suomalaiset ajattelevat heistä, osa ei edes tiedä mitä sana Suomi tarkoittaa.

    • Anonyymi00009

      Yhdysvaltojen oli tämä Trumpinkin aika käytävä läpi, ennen kuin palaavat jälleen demokratian tielle. Kyllä Yhdysvalloista tulee vielä suunnannäyttäjä, ja Naton tukipilari, joka tulee tekemään Euroopan demokraattisten voimien kanssa hedelmällistä yhteistyötä.
      Demokratian, ja sananvapauden pohja on maassa vahva, ja maa tarvitsee nuoren johtajan jolla on aiempien nuorien johtajien karisma takanaan.

    • Anonyymi00010

      "Mitä ajattelet USAsta nykyään?" Aina pitänyt paskana maana.

    • Anonyymi00011

      Trumpin aikaa on enää 2,5 vuotta jäljellä! Jos tuo edes jaksaa sen loppuun!

      • Anonyymi00012

        Vance olisi hyvä mies ottamaan viestikapulan jo nyt käsiinsä.


    • Anonyymi00013

      Sinne suomalaisetkin ovat menneet kultaa vuolemaan, opiskelemaan, pelaamaa, asumaan, lomailenaan.....jne. Venäjälle ei niinkään, vaikka se on vieressä, ja iso maa.
      30-luvulla ja sitä ennen menivät, ja pettyivät katkerasti. Yhdysvallat jos olisi Venäjän paikalla, niin Suomi olisi rikas, kuin Norja.

      • Anonyymi00015

        Se oli silloin. Nyt on eri meininki. Vai mitä Grönlantilaiset?


    • Anonyymi00014

      ”Sota hyödytti Irania ainakin yhdeltä kannalta. Ilmeinen huomio, jota Iran on saanut osakseen viimeisten 50 päivän aikana on täysin pirstonut sen kuvan, jota siionisteihin sidottu media on rakentanut Iranista vuosikymmeniä.

      Useat ihmiset ovat nyt oivaltaneet että:

      1) Irania eivät johda mitkään apokalyptiset mullahit. Kuva, jota länsimaat aina esittelevät. Useat iranilaiset virkamiehet ovat sofistikoituneita teknokraatteja, täynnänsä poliittista tiedettä, kirjallisuutta, matematiikkaa, kansainvälisiä suhteita ja filosofiaa. Heillä on tohtorintutkinto ja vahvat akateemiset valtakirjat tunnetuista yliopistoista; he ovat itseasiassa kirjoittaneet kirjoja Immanuel Kantista, neuvottelutaidoista ja hallinnosta. Tosiasiassa he ovat paljon hienostuneempia kuin virkaveljensä lännessä. Eikä yksikään heistä ole esiintynyt Epstein-listoilla. Juuri sen takia heidän ei tarvitse taipua eikä kumartaa Israelin tai sen lobbausverkoston edessä.

    • Anonyymi00016

      Olisin hyvin tyytyväinen jos USA olisi venäjän paikalla saattaisin jopa asustaa siellä ainakin osan aikaa vuodesta.

      • Anonyymi00017

        Sitten tulee ICE tai kouluampuja ja ampuu sinut. Ole varovainen.


    • Anonyymi00018
    • Anonyymi00019

      Minäkin vaihtaisin USA:n tuo Venäjän tilalle. Siellä ainakin vaihtuu vaaleilla presidentti, ja Trumpin aika on poikkeus vuosisataisella demokratian tiellä.
      Venäjä on samaa Neuvostoliittoa, eikä muutosta näy.

      • Anonyymi00020

        Trump vain tuumaisi, et seuraavana listalla on Suomi.


      • Anonyymi00021
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Trump vain tuumaisi, et seuraavana listalla on Suomi.

        Putin ei kyennyt ilmoittamaan kun Ukraina torbedoi heti alkuunsa myrkky tsaarin naivit kuvitelmat itsestään valloittaja tsaarina 🤣


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00020 kirjoitti:

        Trump vain tuumaisi, et seuraavana listalla on Suomi.

        Niin. Ja mitä sitten. He saivat jo rahat F-35 hävittäjistä ja suunnitelman jäänmurtajista. Ja jätti Naton. Suomi käärmeissään.

        Tyylillä meni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      366
      1358
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1197
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      925
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      847
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      842
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      91
      826
    7. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      112
      808
    8. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      54
      805
    9. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      695
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      690
    Aihe