Mitä ajattelet USAsta nykyään?

Monta vuosikymmentä meille kerrottiin tarinaa, että USA on jonkinlainen ratsuväki joka pelastaa. " We are the good guys".

NL hajoamisen jälkeen USA on sitten muuttunut ja ilmeisesti USAn apuun Naton muodossa ei enää luoteta.

Luotatko sinä?
23257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

En ole luottanut koskaan. Olisiko pitänyt? Edellisessä sodassakin olivat vihollisen puolella, niin varmaankin seuraavassakin, jos sellainen joskus tulee.

1Äänestä

Viimeistään Vietnamin sota hävitti mielikuvan jenkkiarmeijan hyveellisyydestä.

1Äänestä

Se, että USA olisi jokin yksi suuri monokulttuuri ei ole sen todempaa kuin että Eurooppaa pidettäisiin samana. Ainoa tapa jolla sitä voitaisiin katsoa yhdellä suurella nimittäjällä on sen hallitus.

Kysymys kuuluukin että heijastaako hallitus ja Trump vain eliittiä vain todellista kansan enemmistön mielipidettä tai sen muutosta. Sama Venäjän ja Putinin suhteen.

Äänestä

jenkit eivät ole ikinä olleeet hyviä tyyppejä, tekaistu hymy edessä puukko takana ja kun tilaisuus tulee puukko on selässä, sitä ennen käytetään hyväksi, venäjä ainakin pitää sen puukon aina edessä ja suorasukaisempia, venäjä on myös arvattavissa ja helposti käsiteltävissä jos meillä olisi päättäjiä joiden älykkyysosamäärä olisi yli 100. jenkit ovat yhtä aitoja kuin heidän pepsodent hymy

1Äänestä

Aikanaan oli hyvä valtio. Tai imago ainakin oli.

Äänestä

USA on maailman persereikä jota Suomen poliittinen eliitti sorkkii.

Äänestä
  • Trump on outo poikkeama USA:n presidenttien joukossa!

    1Äänestä

Suomen vasallipäättäjät saivat sellaisen isännän kuin ansaitsivat

1Äänestä

Amerikkalaisille on yksi hailee mitä suomalaiset ajattelevat heistä, osa ei edes tiedä mitä sana Suomi tarkoittaa.

Äänestä

Yhdysvaltojen oli tämä Trumpinkin aika käytävä läpi, ennen kuin palaavat jälleen demokratian tielle. Kyllä Yhdysvalloista tulee vielä suunnannäyttäjä, ja Naton tukipilari, joka tulee tekemään Euroopan demokraattisten voimien kanssa hedelmällistä yhteistyötä.
Demokratian, ja sananvapauden pohja on maassa vahva, ja maa tarvitsee nuoren johtajan jolla on aiempien nuorien johtajien karisma takanaan.

1Äänestä

"Mitä ajattelet USAsta nykyään?" Aina pitänyt paskana maana.

Äänestä

Trumpin aikaa on enää 2,5 vuotta jäljellä! Jos tuo edes jaksaa sen loppuun!

1Äänestä
  • Vance olisi hyvä mies ottamaan viestikapulan jo nyt käsiinsä.

    Äänestä

Sinne suomalaisetkin ovat menneet kultaa vuolemaan, opiskelemaan, pelaamaa, asumaan, lomailenaan.....jne. Venäjälle ei niinkään, vaikka se on vieressä, ja iso maa.
30-luvulla ja sitä ennen menivät, ja pettyivät katkerasti. Yhdysvallat jos olisi Venäjän paikalla, niin Suomi olisi rikas, kuin Norja.

1Äänestä
  • Se oli silloin. Nyt on eri meininki. Vai mitä Grönlantilaiset?

    Äänestä

”Sota hyödytti Irania ainakin yhdeltä kannalta. Ilmeinen huomio, jota Iran on saanut osakseen viimeisten 50 päivän aikana on täysin pirstonut sen kuvan, jota siionisteihin sidottu media on rakentanut Iranista vuosikymmeniä.

Useat ihmiset ovat nyt oivaltaneet että:

1) Irania eivät johda mitkään apokalyptiset mullahit. Kuva, jota länsimaat aina esittelevät. Useat iranilaiset virkamiehet ovat sofistikoituneita teknokraatteja, täynnänsä poliittista tiedettä, kirjallisuutta, matematiikkaa, kansainvälisiä suhteita ja filosofiaa. Heillä on tohtorintutkinto ja vahvat akateemiset valtakirjat tunnetuista yliopistoista; he ovat itseasiassa kirjoittaneet kirjoja Immanuel Kantista, neuvottelutaidoista ja hallinnosta. Tosiasiassa he ovat paljon hienostuneempia kuin virkaveljensä lännessä. Eikä yksikään heistä ole esiintynyt Epstein-listoilla. Juuri sen takia heidän ei tarvitse taipua eikä kumartaa Israelin tai sen lobbausverkoston edessä.

Äänestä

Olisin hyvin tyytyväinen jos USA olisi venäjän paikalla saattaisin jopa asustaa siellä ainakin osan aikaa vuodesta.

Äänestä
  • Sitten tulee ICE tai kouluampuja ja ampuu sinut. Ole varovainen.

    Äänestä

Minäkin vaihtaisin USA:n tuo Venäjän tilalle. Siellä ainakin vaihtuu vaaleilla presidentti, ja Trumpin aika on poikkeus vuosisataisella demokratian tiellä.
Venäjä on samaa Neuvostoliittoa, eikä muutosta näy.

1Äänestä
  • Trump vain tuumaisi, et seuraavana listalla on Suomi.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Trump vain tuumaisi, et seuraavana listalla on Suomi.

    Putin ei kyennyt ilmoittamaan kun Ukraina torbedoi heti alkuunsa myrkky tsaarin naivit kuvitelmat itsestään valloittaja tsaarina 🤣

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Trump vain tuumaisi, et seuraavana listalla on Suomi.

    Niin. Ja mitä sitten. He saivat jo rahat F-35 hävittäjistä ja suunnitelman jäänmurtajista. Ja jätti Naton. Suomi käärmeissään.

    Tyylillä meni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monta vuosikymmentä meille kerrottiin tarinaa, että USA on jonkinlainen ratsuväki joka pelastaa. " We are the good guys".

NL hajoamisen jälkeen USA on sitten muuttunut ja ilmeisesti USAn apuun Naton muodossa ei enää luoteta.

Luotatko sinä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu