Pappia epäillään lapsiin kajoamisesta.

Anonyymi-ap

Onko lapsilähetystyö karannut liian pitkälle, kun pappie epäillään kolmeen alaikäiseen kajoamisesta. Kertoi Yöe.

10

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten toisaalla kommentoin: Todettakoon kuitenkin seurakunnan ansioksi, että se vei asian heti poliisille ja poisti papin virasta ja sitten kumosi pappisoikeudet.

      • Anonyymi00002

        Mutta epäilyjä jo 2023.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Mutta epäilyjä jo 2023.

        Poisti jo silloin. Pornotempauksen jälkeen Ylikoski kutsui Paalasen luennoimaan vapareille. Hiukan eroa suhtautumisessa. Kirkon eduksi.


      • Anonyymi00003 kirjoitti:

        Poisti jo silloin. Pornotempauksen jälkeen Ylikoski kutsui Paalasen luennoimaan vapareille. Hiukan eroa suhtautumisessa. Kirkon eduksi.

        Hmm, YLEn mukaan "Rikosepäily tuli seurakunnan tietoon syksyllä 2023, jolloin seurakunta oli yhteydessä poliisiin ja teki rikosilmoituksen. - - Kyseinen työntekijä siirrettiin välittömästi pois nuorisotyöstä." ja toisaalta "kirkkoherra on tällä viikolla väliaikaisesti pidättänyt seksuaalirikoksesta epäillyn seurakuntapastorin virastaan - -".

        Eli jos oikein ymmärrän, siirrettiin toiseen työtehtävään kun tuli epäilyjä, pappisvirka lähti kun tuli syyte. Nyt odotetaan tuomiota, ja sehän voi sitten vielä mennä ylempiin oikeusasteisiinkn.

        Niin tai näin, selvästi toisenlainen linja kuin mitä Katolisesta kirkosta monissa maissa monilta vuosikymmeniltä on luettu.


    • Anonyymi00004

      Lapsilähetystyön monet muodot.

    • Anonyymi00005

      Jos joku vapaa-ajattelijain luottamushenkilö olisi syytteessä moisesta, kyllä antivapari riemastuisi ainakin 10 vuodeksi. Tai 16 vuodeksi.

      • Niinpä. Ihan jokaiselle tekee hyvää miettiä asioita tuosta näkökulmasta. Jos kannattamani/vastustamani puolueen aktiivitoimija tekee rikoksen tai jotain epäeettistä, olisiko suhtautumiseni sama, jos olisikin toisen puolueen aktiivista kyse?

        Tätä jos oikeasti pohtii, tulee kirjoitettua aika paljon pehmeämmin.


      • Anonyymi00007
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Niinpä. Ihan jokaiselle tekee hyvää miettiä asioita tuosta näkökulmasta. Jos kannattamani/vastustamani puolueen aktiivitoimija tekee rikoksen tai jotain epäeettistä, olisiko suhtautumiseni sama, jos olisikin toisen puolueen aktiivista kyse?

        Tätä jos oikeasti pohtii, tulee kirjoitettua aika paljon pehmeämmin.

        Joo mutta tuo Mäntysalon woketus johtaa siihen, että puolivillainen mulkkutoimittajien
        joukko nälvii taviksia
        ja suojee tosipreseilijöitä kuten eliitin kakaroita

        On ihan turha lässyttää pehmeydestä kun toimittajatörkyturvat hyökkäävät tavisten
        kimppuun tietenkin ja taas eliittiporukka saa olla rauhassa


    • Anonyymi00008

      Nooh, tällaista sattuu. Auto.

    • Anonyymi00009

      Nooh, se oli vsi yksittäistapaus.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      137
      3142
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2981
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1398
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      137
      1111
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1067
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      987
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      969
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      797
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      773
    Aihe