Pappia epäillään lapsiin kajoamisesta.

Anonyymi-ap

Onko lapsilähetystyö karannut liian pitkälle, kun pappie epäillään kolmeen alaikäiseen kajoamisesta. Kertoi Yöe.

10

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten toisaalla kommentoin: Todettakoon kuitenkin seurakunnan ansioksi, että se vei asian heti poliisille ja poisti papin virasta ja sitten kumosi pappisoikeudet.

      • Anonyymi00002

        Mutta epäilyjä jo 2023.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Mutta epäilyjä jo 2023.

        Poisti jo silloin. Pornotempauksen jälkeen Ylikoski kutsui Paalasen luennoimaan vapareille. Hiukan eroa suhtautumisessa. Kirkon eduksi.


      • Anonyymi00003 kirjoitti:

        Poisti jo silloin. Pornotempauksen jälkeen Ylikoski kutsui Paalasen luennoimaan vapareille. Hiukan eroa suhtautumisessa. Kirkon eduksi.

        Hmm, YLEn mukaan "Rikosepäily tuli seurakunnan tietoon syksyllä 2023, jolloin seurakunta oli yhteydessä poliisiin ja teki rikosilmoituksen. - - Kyseinen työntekijä siirrettiin välittömästi pois nuorisotyöstä." ja toisaalta "kirkkoherra on tällä viikolla väliaikaisesti pidättänyt seksuaalirikoksesta epäillyn seurakuntapastorin virastaan - -".

        Eli jos oikein ymmärrän, siirrettiin toiseen työtehtävään kun tuli epäilyjä, pappisvirka lähti kun tuli syyte. Nyt odotetaan tuomiota, ja sehän voi sitten vielä mennä ylempiin oikeusasteisiinkn.

        Niin tai näin, selvästi toisenlainen linja kuin mitä Katolisesta kirkosta monissa maissa monilta vuosikymmeniltä on luettu.


    • Anonyymi00004

      Lapsilähetystyön monet muodot.

    • Anonyymi00005

      Jos joku vapaa-ajattelijain luottamushenkilö olisi syytteessä moisesta, kyllä antivapari riemastuisi ainakin 10 vuodeksi. Tai 16 vuodeksi.

      • Niinpä. Ihan jokaiselle tekee hyvää miettiä asioita tuosta näkökulmasta. Jos kannattamani/vastustamani puolueen aktiivitoimija tekee rikoksen tai jotain epäeettistä, olisiko suhtautumiseni sama, jos olisikin toisen puolueen aktiivista kyse?

        Tätä jos oikeasti pohtii, tulee kirjoitettua aika paljon pehmeämmin.


      • Anonyymi00007
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Niinpä. Ihan jokaiselle tekee hyvää miettiä asioita tuosta näkökulmasta. Jos kannattamani/vastustamani puolueen aktiivitoimija tekee rikoksen tai jotain epäeettistä, olisiko suhtautumiseni sama, jos olisikin toisen puolueen aktiivista kyse?

        Tätä jos oikeasti pohtii, tulee kirjoitettua aika paljon pehmeämmin.

        Joo mutta tuo Mäntysalon woketus johtaa siihen, että puolivillainen mulkkutoimittajien
        joukko nälvii taviksia
        ja suojee tosipreseilijöitä kuten eliitin kakaroita

        On ihan turha lässyttää pehmeydestä kun toimittajatörkyturvat hyökkäävät tavisten
        kimppuun tietenkin ja taas eliittiporukka saa olla rauhassa


    • Anonyymi00008

      Nooh, tällaista sattuu. Auto.

    • Anonyymi00009

      Nooh, se oli vsi yksittäistapaus.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe