Jo kolmannen kerran tällä hallituskaudella. Ja miettikääpä: Ensi töikseen hallitus muutti vanhojen valtionlainojen matalat kiinteät korot vaihtuvakorkoisiksi ja ne ovat olleet edellisen 3 vuotta koko ajan nousussa. Ja velkaa on otettu entistä enemmän. Ja kun luottoluokitukset laskevat, velka on koko ajan kalliimpaa. Tiedän etteivät persut tajua tällaisesta hevovvittua, mutta että Kokoomuskin seilaa samoilla vesillä?
https://yle.fi/a/74-20222644
https://yle.fi/a/74-20222644
Vastaukset 24
Vanhimmat
Maan kaikkien aikojen ylivoimaisesti huonoin ja kallein hallitus.
Loispummilauman hyysäys lopetettava.
Verovarat jaetaan julkisen sektorin valetyöntekijöille, sossupummeille, matuille ja huijarijärjestöille. Eli paskasakille.
Näiden loispummien tuet poikki, niin suomalaisten asia tulevat kerralla kuntoon.
Leikkaukset eivät ole olleet tasapuolisia eivätkä järkeviä. Leikkausten virallinen tarkoitus oli uusien työpaikkojen luominen, velanoton lopettaminen ja EU:n tarkkailuluokan välttäminen. Hallitus epäonnistui näissä kaikissa tavoitteissa. Sikäli kuin ne edes olivat sen oikeita tavoitteita eikä tosiasiallisesti hyvinvointivaltion romuttaminen.
Hallituksen todellisia saavutuksia ovat köyhien kyykyttäminen ja rikkaille rahan lappaminen. Tärkeä onnistuminen oli myös työehtojen huonontaminen työntekijöille. Sen näkee kuinka ek johtaa hallitusta. Oikea nimitys tämmöiselle on plutokratia.
Ideologinen valinta tehdä leikkaukset kaikkein heikommassa asemassa olevilta. Häpeä Orpon oikeistohallitus!
Kerro joku konkreettinen esimerkki miten tämä hallituksen yritysten toimintaedellytysten paraneminen näkyy nyt tai tulevaisuudessa? Ja mitä hyötyä se tuo suomen kansantalouteen?
Joo, yritykset rikastuu kun verot ja palkkakulut pienevät kun työehdot ja ammattiliitot heikkenevät, mutta miten tämä hyödyttää suomen valtiontaloutta ja suomen kansaa?
Ennen kaikkea haluaisin nähdä listan siitä, millä tavoilla suomalaisuusaatteella ratsastavat persut ovat nyt toisen hallituskautensa aikana parantaneet tavallisten suomalaisten elinoloja: työntekijöiden, työttömien, opiskelijoiden, sairaiden, köyhien...
Ennustan, että tulevassa vaalikampanjassa valtionvarainministeri tekee saman kuin viime kesän puoluekokouksessa eli esittelee kyllä tilastoja mutta koskien somalien ja irakilaisten määrää. Yksinkertaisimmat lentävät taas kerran lankaan.
Ollut monena kautetan, että nyt on kyllä paskin hallitus ikinä, mutta näin se vaan seuraava pistää joka kerta paremmaksi ja Orpo ja Purra pistänyt sen verta hyvin paremmaksi, että en usko, että seuraava voi mitenkään olla yhtä surkea.
No katso lukuja ja tilastoja ja kerro yksikin joka mennyt parempaan suuntaan nykyhallituksen aikana?
Ei kai edes oikestolainen pörssiyritys sanoma voi alkaa niitä kaunistelemaan, ettei oikeistolaisille tule paha mieli? Tai yle.
Kirjoitat asiaa.
Totta kai luottolukitus putoaa kun on eletty kohta 20 vuotta yli varojen
Äänestä jotain haisevaa populistia ja ihmettele kun kaikki ympärilläsi luhistuu.
Kokoomus on muutamassa vuosikymmenessä tuhonnut koko maan.
Luokitus ei kylläkään laskenut, vaan pelkkä oletus huonommasta.
Jospa saisimme EU,a 80 miljardia avustusta ja 80 miljardia lainaa pienellä korolla 👍👌
Asia, jota hallituksen olisi suojella ihan viimeiseenn hengenvetoon saakka, on luottoluokitus. Kun se menetetään, menetetään kaikki.
Sama koskee muuten itse hallitustaklin: Kun luottamus menetetään, se menetetään lopullisesti.
Eu:n jälkeen pelkkää alamäkeä maa mennyt , toiset pelaavat paremmin omaan pussiinsa , ei meidän poliitikot saa kuin sulkia sieltä omaan hattuunsa . kalliiksi ovat tulleet .
Niin tarvitaan yrityksiä, mutta tämä hallitus on tehnyt kaikkensa, jotta mahdollisimman moni yritys saadaan konkurssiin ja työntekijät kortistoon.
Orpopurra jää historiaan surkeimpana hallituksena.
Taitaa tulla persuille taas jytky. Tämä jytky on sitten käänteinen ja tuo pettäjä paskapuolue häviää vihreille ja vasemmistolle.
Eläminen on kallistunut. Ruuan hinta on noussut ja välillisiä veroja on nostettu.
IMPPERIALISTI, joka itse on jo konkurssissa , pyörittää muiden maiden nk. "luottoluokitusta":
"Yhdysvaltalainen luottoluokituslaitos S&P Global Ratings on muuttanut Suomen luottoluokituksen näkymät vakaista negatiivisiksi, kertoo valtiovarainministeriö tiedotteessa."
IMPPERIALISTI on kuulemma itse parhaassa luokituksessa, vaikka on maailman toiseksi velkaantunein maa. Tämä kertoo Haansille vain sen, että kyse on poliittisesta pelistä, eikä mistään muusta.
Toki roistovaltiolla on tässä mukana myös voimaa, kaatoivathan "liittolais"-rosvomme myös Nokian aikanaan, juuri tällä luottoluokituspelillä !
t. haans.sea
Tässä esimerkit tehokkuudesta ja tehottomuudesta kansantaloudessa !
Pieni vertailu !
Suomi ja Yhdysvallat
1. Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Suomi 57%, Yhdysvallat 39%
2. Keskim varallisuus aikuista kohti
Suomi 186000 USD, Yhdysvallat 579000 USD
3. Julkisen velan tausta
Suomi 80-90% ulkomailta, Yhdysvallat 75-78% kotimaasta
4. Terveydenhoito-kulujen kuormitus julkiseen talouteen
Suomi 85%, Yhdysvallat 45%
5. Keskuspankin kultavaranto
Suomi 44 tonnia, Yhdysvallat 8100 tonnia
6. Nobel palkinnot
Suomi 5kpl, Yhdysvallat 428kpl
Kts erityisesti kohdat 1-3. Niistä näkyy että Suomen talous on halvaantunut !!
Tässä näkyy syy miksi Suomen talous ei kasva !?
Julkisen talouden menot suhteessa BKT:hen
Esimerkkejä !
Suomi 57-58% (maailman korkein luku) ?
Itävalta 55%
Ruotsi 50%
Saksa 49%
Norja 49%
Tanska 47%
Islanti 46%
Espanja 45%
Israel 45%
UK 44%
Japani 39%
USA 39%
Sveitsi 32%