Upea innovaatio: vainajien säilytysmaksu

Valmistelussa lähtökohtana on, että maksu olisi enintään 10 euroa vuorokaudelta. Hyvinvointialueet päättäisivät itse lopulta maksun suuruudesta. Jos vainajaa säilytetään esimerkiksi kaksi viikkoa, maksu voisi nousta 140 euroon.

Suomessa ei ole aiemmin ollut laissa säädettyä maksua vainajien säilytyksestä.

Tämä on suorastaan nerokasta veron kantoa pohjattomaan kassaan. Vainajat tuskin lähtevät eduskuntatalon eteen mielenosoitukseen uuden säilytysmaksun vuoksi. Mitä muita veroja vainajilta voisi periä?
22220
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Suomi nousuun tällä hallituksen kasvuidealla ?

3Äänestä
  • TÄMÄ OLI ISO VOITTO!

    2Äänestä

  • KYLLÄ.

    VARMISTETTAAN TÄMÄ LAKISÄÄTEISELLÄ SAATTOHOIDOLLA!

    2Äänestä

Tämä on häpeällisin hallituksen päätös.

5Äänestä

Mä kieltäydyn maksamasta tätä kun kuolen!

5Äänestä

Vainajakaan ei saa olla rauhassa hallituksen "sopeutuksilta".
Lepää rauhassa ? Kympillä päivä. Makaaberein hallituksen päätös,
joka kuvastaa hallituksen henkistä tasoa.

3Äänestä

Raha menee vainajan kunnioituksen edelle.

3Äänestä

Voihan olla että vainajat asuu enempi kylmiössä...ennen kuin luovutetaan

2Äänestä

Ei ihme miksi kansalaiset eroavat Kirkosta kiityvään tahtiin!?
Kirkollisvero 1---2% on kova ja Evlut omistaa lisäksi erilaisia sijoituksia: osakkeet, kiinteistöt, liiketoiminta, maa/metsä ym ym tulon lähteet.
Kirkon tulot / menot / omaisuudet on taitavasti onnistuttu piilottamaan kuntalaisilta/kansalaisila??
Kirkon tehtävä on Valtion poliittinen jatke rahastaa jäseniä?????
Uskoo ken tahtoo, usko mennyt tähän laitokseen ja poliittiseen ohjaukseen jo kauan sitten.

2Äänestä
  • Kirkko on rikas.

    1Äänestä

  • Valtio maksaa kaikki hautajaiset ja omaiset toisen kerran,ja kolmas on kirkollisvero..

    1Äänestä

Ryöstävät ruumiltakin.

2Äänestä

Omaisille pitäisi myöntää lupa saada ottaa vainajansa kotisäilytykseen.

3Äänestä
  • Tartteko sitä ,suurin osa on kohta kotihoidossa...siirto vaan varastoon ja jokaisen pitää laittaa sinne kylmiö...varmaan seuraava eu määräys..

    1Äänestä

Repiikö hallituksen edustaja lisäksi kultahampaat suusta ennen hautausta ?

2Äänestä

SYKSYN BUDJETTIRIIHESSÄ JATKAMME: BALSAMOINTIMAKSU KAIKILLE

2Äänestä

MAHDOLLISUUDESTA ON MAKSETTAVA

2Äänestä

Hallituksen makaaberein talouskasvuidea.

1Äänestä
  • Kuka mahtoi tämän rahastuskeinon keksi? Epäilen, että se valopää on Rydman, sillä häneltä voi odottaa jotain tällaista.

    1Äänestä

Hallitus käärii rahat vielä ruumiiltakin.Minut voi heittää kompostiin.Hallitus on jo tehnyt minusta kävelevän luurangon.En perkele maksa porvareille vuokraa kun makaan ruumishuoneella.Mitä ne seuraavaksi vaatii.Persettä?

1Äänestä

Hallitus voisi vielä viime töinään määrätä vainajille lisää veroja. Ne eivät lähde barrikadeille veronkiristysten vuoksi.

1Äänestä

Ehkä hallitus korottaa ruumisarkkujen alvin 50 prosenttiin ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valmistelussa lähtökohtana on, että maksu olisi enintään 10 euroa vuorokaudelta. Hyvinvointialueet päättäisivät itse lopulta maksun suuruudesta. Jos vainajaa säilytetään esimerkiksi kaksi viikkoa, maksu voisi nousta 140 euroon.

Suomessa ei ole aiemmin ollut laissa säädettyä maksua vainajien säilytyksestä.

Tämä on suorastaan nerokasta veron kantoa pohjattomaan kassaan. Vainajat tuskin lähtevät eduskuntatalon eteen mielenosoitukseen uuden säilytysmaksun vuoksi. Mitä muita veroja vainajilta voisi periä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu