Vainajatkaan ei saa rauhaa

Anonyymi-ap

Kylmää kyytiä tuli hallitusriihestä. Enää ei pienituloisilla perheillä ja vanhuksilla,työttömillä ole vara sairastua. Nyt viedään ne kuuluisat viimeisetkin tuhkat pesästä. Pienellä eläkkeillä olevat vanhukset saavat kuolla pois taloutta kurjistamasta. Siksi kallista on asuminen ja hoito. Samaa ilmeisesti toivotaan työttömiltä ja mielenterveyspotilailta ymta. Hallitus on niin kylmä ja raha ahne että vainjatkin laitetaan kerryttämään valtion rahakirstua. Mikään ei ole tälle Purra Orpo hallitukselle pyhää. Jokainen köyhä kuolleita myöten laitetaan maksuhenkilöiksi. Suomessa rikkaat rikastuu. On vero helpotuksia ,yritystukija ymta.kivaa. Kansanedustajat ja ministerit eivät suostu pienentämään hillotolppa rahoistaan. Ex kansanedustajien saama työttömyysurvaeläke poistoon kaikilta entisiltä kansanedustsjilta ja ministireiltä. Ja ei kun muiden työttömien tavoin hakeutumaan työttömäksi työnhakijaksi ilman noita " monen vuoden kultaisia kädenpuristuksia". On vaadittu Orpon eroa pääministerin tittelistä. Ei eroa on vastaus. Totuus on kuitenkin tämä että yksi vuosi vielä tätä hallituksen politikkaa ei paranna Suomen asemmaa missään muodossa. Suomen talous taantuu joka sektorilla. Seuraava hallitus joutuu todella koville korjatakseen Suomi neidon kurssin menestykseempään suuntaan.

1

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Arvon demukka alkaa kansanedustajaksi ja näyttää nykyisessä maailmantalouden tilanteessa mistä rahaa ja työpaikkoja löytyy,, sikäli kun touhu on noin helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2140
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1342
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      962
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      909
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      845
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      782
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe