En sitten suosinut

Anonyymi-ap

En sitten suosinut suomalaista.
Ostin sukat. Kalliit kotimaiset. Valmistaja Sidoste Tampereella. Pelisukka, materiaali 100 % polyamidi (eli nailon). Näitähän ei tarvitse pestä, koska kuluvat puhki ennen likaantumista. 1960 -luvulla ostamani 100 % polyamidisukat kestivät 50 vuotta, loppuvuosina ympärivuotista käyttöä; nämä uudet noin viikon! Eli kartelli pilasi laadun. Kiinalainen lumppusukka (luettelossa useita eri materiaaleja eli selvästi lumpusta tehty) on yhtä kelvoton, mutta maksaa vain murto-osan. Muita ei kaupoissa olekaan.
Luin jostakin aiheesta parsintasieni ja päätin kokeilla. Netistä löytyi kotimaista hintaan noin 23 euroa ja ulkomaalaista hintaan 4,95 €. Ja jälkimmäiselle Oulusta yhden kaupankin, missä oli hyllyssä - muualla tilaustuote.
Ostin tämän netissä olevasta kaupasta netissä kerrotulta hyllyltä hintaan 4,95 €. Näkyi olevan Made in China. Ja oli siinä mainittu saksalainenkin, lienee välittäjä. Ja kaikki tämä kaikkine rahteineen Kiinasta ja monen firman voitot ja arvonlisät hintaan 4,95 €.
Kotimainen ainakin 10 000 km lyhyemmällä rahdilla olisi maksanut noin 23 €.
Tässä syy, miksi en suosinut suomalaista.
Enkä suosi enää suomalaista sukkatehdastakaan. Samaa yhtä kelvotonta roskaa saa muualta alle 10 %:n hinnalla. Menköön konkurssiin minun puolestani Sidostekin niinkuin meni Kymen Sukkakin, kun ei tehnyt kunnollista tuotetta. On turha yrittää kilpailla roskatuotteilla, ne kiinalaiset kuitenkin tekee sen saman kelvottoman tuotteen paljon halvemmalla. Toimiva kilpailuvaltti olisi kunnollinen tuote, vaan kun ei sitä haluta tehdä. Kartelliko kieltää? Sama koskee suomalaisten sukkien lisäksi suomalaisia kenkiä, vaatteita ja todennäköisesti kaikkea muutakin paitsi ehkä jäänsärkijöitä.
Suomen teollisuus on tuhonnut itsensä kelvottomilla tuotteillaan. Hyvää et saa rahallakaan!
Jenkkiohje kuuluu: seuraa Rahaa. Seuraisin, mutta osaan vain kaupan hyllyltä, en laajemmalla perspektiivillä. Rahaa seuraamalla varmaan selviäisi, kuka tästäkin tilanteesta käärii ne isot rahat.

1960 -luvulla naurettiin, että Amerikassa tehdään tahallaan lyhytikäisiä tuotteita, että niitä voitaisiin myydä enemmän.
Ei naurata enää. Täällä on nyt sama ideologia vakiona, poikkeuksetta, joka alalla.

Muuten, 1960 -luvulla naurettiin amerikkalisille autoista. Niitten ideologian mukaan painavampi auto on turvallisempi, koska se pysähtyy kolarissa hitaammin kuin se kevyempi osapuoli. Mitään ei panostettu siihen, ettei sitä kolaria tulisi. Ja muutenkin siihen aikaan kolarissa kuski lähes poikkeuksetta kuoli ohjauspyörän akselin lävistäessä kuskin rintakehän. Minä muistan, näin se oli.
Ei naurata sekään enää. Nyt tarvitaa yhden 70 kiloisen ihmisen kuljettamiseen 1,5 - 3,5 tonnia painava auto. 1980 -luvulla se onnistui keskimäärin 800 kiloisellakin eurooppalaisella (jolla itse yhä ajan!), sitä ennen jopa allekin. Koskee siis 5 hengen perheautoa.
Ja tätäkinmuutosta valehdellaan kehitykseksi ja edistykseksi!

0

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        17
        2404
      2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

        Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
        Ikävä
        67
        1589
      3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        109
        1518
      4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

        Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
        Kotimaiset julkkisjuorut
        6
        1472
      5. Toivoisitko Rakas vielä?

        Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
        Ikävä
        68
        1315
      6. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

        Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
        Puolanka
        42
        1304
      7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

        Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
        Kotimaiset julkkisjuorut
        80
        1281
      8. Keskustelua kasteesta

        You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
        Kaste
        400
        1194
      9. Ihan pieni näkeminen vaan

        👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
        Ikävä
        31
        1097
      10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

        ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
        Ikävä
        52
        1066
      Aihe