Kuoleminen maksulliseksi?

Anonyymi-ap

Ihan ensin, olen työskennellyt ruumishuoneella ja terveydenhuollossa, joten tämä ei ole mitään "mutua".

Hallitus on antanut mahtikäskyn "maksun kuolemansyyn selvittämisestä". Nyt valmistelusta vastaava virkahenkilö kertoo, että maksu kattaisi "ruumiin ulkotarkastuksen, kuolinsyyn selvityksen, hautausluvan ja mahdollisen ruumiinavauksen. Maksu perittäisiin, vaikka lääketieteellistä ruumiinavausta ei tehtäisi." Poliisin määräämää oikeuslääketieteellistä kuolinsyynselvittämistä ja ruumiinavausta ei esitetä maksulliseksi. Siksi käsittelen vain ns normaalia kuolemaa.

Valmisteleva virkahenkilö aikoo siis esittää maksulliseksi lain määräämät, pakolliset toimet. Jokaiselle kuolleeksi oletetulle on tehtävä ulkotarkastaus, ennen kuin ruumis voidaan viedä säilytystiloihin. Ulkotarkastuksen voi tehdä virka-aikana kuka tahansa laillistettu lääkäri. Vainajaa viimeksi hoitaneen lääkärin on kirjoitettava kuolintodistus, jossa määritellään välitön kuolinsyy ja edesauttaneet tekijät. Sen jälkeen hän kirjoittaa hautausluvan ja tekee ilmoituksen DVVlle henkilön kuolemasta.

Otetaanpa esimerkki: sydämen vajaatoiminnasta kärsivän potilaan yleiskunto heikkenee ja hän päätyy sairaalahoitoon, jonka aikana hän menehtyy rytmihäiriöihin. Kuolinsyy on selvä, ei tarvita ruumiinavausta, eivätkä omaisetkaan sitä halua. Ei tarvita edes lääketieteellistä kuolinsyyn selvittelyä, koska se on jo tiedossa. Nyt lääkärin tehtäväksi jää vain lain määräämät paperihommat. Hva perii hoitomaksujen lisäksi "kuolemismaksun" 60,60 euroa kuolinpesältä.

Toinen esimerkki; vainaja on kotonaan elänyt, monisairas vanhus, jonka kotihoidon hoitaja löytää menehtyneenä. Kuolinpaikalla käy poliisi, joka toteaa, että kyseessä on kaikella todennäköisyydellä luonnollinen kuolema, eikä rikosepäilyä ole. Näin ollen päivystävä hautaustoimisto toimittaa ruumiin sairaalan päivystykseen, jossa päivystävä lääkäri tekee ulkotarkastuksen ja toteaa vainajan kuolleeksi. Vanhusta hoitanut lääkäri ei osaa arvella todennäköistä kuolinsyytä kaikkien mahdollisten syiden joukosta ja esittää omaisille lääketieteellisen ruumiinavauksen tekemistä, johon omaiset antavat luvan. Lääkäri tekee lähetteen ruumiinavaukseen, ruumis ehkä kuljetetaan lähimpään keskus-tai yliopistosairaalaan, joissa avauksia tehdään. Avaus toteutetaan obduktioteknikon ja obdusentin (patologi) toimesta, näytteitä otetaan ja löydösten, sekä näytteiden analysoinnin perusteella patologi esittää todennäköisen kuolinsyyn lähettävälle lääkärille. Heti ruumiinavauksen jälkeen patologi kirjoittaa ns ruumiinavausraportin, jossa hän toteaa ruumiinavauksessa silmin havaittavat löydökset ja antaa luvan hautausluvan myöntämiselle, jollei sille ole erityistä estettä (yleensä ei ole).

Kun ruumiinavausnäytteet on käsitelty, leikattu ja tutkittu prosessin mukaisesti, patologi ilmoittaa löydökset ja oman näkemyksensä kuolinsyystä lähettävälle lääkärille, joka sitten laatii kuolintodistuksen ja on yhteydessä omaisiin, jos näin on toivottu.
Hyvinvointialue lähettää kuolinpesälle laskun 60,60 euroa kuolinsyyn selvittämisestä.

Miksi ensimmäisen tapauksen kohdalla summa on sama 60,60 euroa, kun kuolinsyyssä ei ole ollut mitään selvitettävääkään? Kyse on kuitenkin asiasta ja tapahtumasta, jolta kukaan, ei valmisteleva virkahenkilö, ei ministerit, eivätkä kansanedustajat voi välttyä. Jokainen kuolee, halusipa tai ei.

Toinen asia, jolla HVAt nyt alkavat rahastaa, on ruumiiden säilytys. Valitettava tosiasia on se, että aina omaiset eivät voi vaikuttaa hautaus- tai tuhkausaikatauluihin, vaan ne ovat riippuvaisia seurakuntien aikatauluista. Maksaako seurakunta tuolloin säilytysmaksut? Tuskinpa.

Ainoat, joita "kuolemismaksu" ei kosketa, ovat ne, joiden kuolinsyyn selvittämisestä määrää poliisi. Hirtehisesti voisikin todeta, että "jos haluat säästyä maksulta, tapa itsesi", jolloin vähän raskaamman prosessin viulut maksaa yhteiskunta, eikä kuolinpesä. En nyt kuitenkaan yllytä moiseen, mutta tässä(kään) kansalaiset eivät ole samalla viivalla, vaikka kukaan ei voisi olla mitään enempää kuin tasa-arvoinen kuoleman edessä. Kukaan ei pääse siitä pälkähästä, mutta esim narkkarit säästyvät "kuolemismaksulta", koska yleensä heidän kuolemansyyn selvityksen määrää poliisi. Reilua, eikö?

Tässä kohtaa toivoisin, että kaikki suomalaiset olisivat yhteydessä niihin kansanedustajiin, joita kannattavat ja joiden "täyteen ymmärrykseen" luottavat. Suurin osa vainajista on syyttömiä omaaan kuolemaansa, miksi juuri heidän pitäisi maksaa lääkärin lain määräämistä, pakollisista tehtävistä, kun toiset siitä laistavat? Perustuslaki kun kuitenkin määrää, että kaikkia tulee kohdella tasa-arvoisesti.

9

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruumishuone, englanniksi bodybuilding.💪🇬🇧

      • Carcass room.


      • he-ma kirjoitti:

        Carcass room.

        Eipäs vaan bodybuilding.☠️⚰️💪🏢🇺🇸


    • Anonyymi00001

      Kuolleiden säilytys maksu on vissiin tarkoitettu lyhentämään valtiovelkaa ,on varmaan hallituksen poitti.

      • Anonyymi00002

        Se on käytännössä perintöveron kiristys.

        Kuolleet itse eivät asiasta ole kiinnostuneita eivätkä elä pitempään sen takia


      • Anonyymi00006

        No, silloinhan niistä tulisi jo muumioita säilytyksessä.


    • Anonyymi00004

      Tässähän nähdään miten kujalla on päättäjät kuolemasta.Jos henkilö kuolee virka ajan ulkopuolella niin hänet on kuljetettava viipymättä ruumisautolla päivystykseen että saadaan näyttää lääkärille että henkihän on lähtenyt.Henkilöä kuljetetaan satoja kilometrejä ruumisautolla vain sen takia että lääkäri näkee vainajan.Eikö voitaisiin todeta esim. päivystävä sairaanhoitaja kuoleman tapahtuneeksi ja kuljettaa vainaja lähimpään kylmiöön ja arjen tullen lääkäri kirjoittaisi todistuksen.Ei se ihminen henkiin herää vaikka lääkäri ei häntä heti näekkään. Tämä käytäntö on tullut uudistuksen myötä että kuolleet pääsevät päivystyksen kautta taivaseen.Luulisi että päivystyksessä olisi työtä elävien hoitamisassa ettei rahdattaisi turhaan vainajia sinne.Toimin hoitajana kaksikymmentä vuotta eikä yksikään vanhus herännyt henkiin kuoleman toteamisen jälkeen

      • Jospa helluntalaisia kokoaisi manaamaan vainaja henkiin? Ovat ennekin yrittäneet tuota.


      • Anonyymi00005

        Eli sinun mielestäsi puukkohippasilla olleille pitää antaa aikaa lähteä Ruotsiin?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe