Voi luoja tuota Virtaa! 🤣
A-studio tänään
Anonyymi-ap
68481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Onneksi Wille tietää ja puhuu asiaa! ❤️
Ville sai kyytiä ei joutanut ylimielisesti virnuilemaan niin kuin tavallisesti esiintyessään.
Wille joutui kaivamaan rautalangan esiin! Koitti saada virralle valot päälle! Vintti jäi edelleen pimeeksi! 🤣
Pysyi rauhallisena ja otti asiallisesti ,vieden asiat maaliin .Virta meni helppoon .
Osaa kyllä haastaa ja se on hyvä puolis virran toiminnassa, mutta syyttely suoraan henkilöön mennen ei kuulu asiaan ,eikä asialliseen käytökseen .Vaikka asiat riitelee ei ihmisten pidä. Ne voi tuoda julki muutoinkin.
Virran huutaminen ei ole kyllä ympäristöystävällistä! Tulee kauheat päästöt sitä itseään.
Vaadimme eroamaan päästösyistä!
Niin ... politiikkaan ja yleisesti keskusteluun kuuluu toisen kuunteleminen .Lähtökohtaisesti avoimuus asioille on tie ratkaisuun ,sillä uusien tulokulmien esittäminen avaa asioita ja silloin on mahdollisuus korjata näkemyksiä esitettyjen seikkojen perusteella. Jostain välimaastosta sitten löytyy se ratkaisu joka perustuu esiin tuotuihin faktoihin ja on realistinen jolloin ratkaisu luultavimmin tyydyttää sovinnollisesti osapuolia. Ja kaikki tuo perustuu kuuntelun jaloon taitoon, sekä vuoro keskusteluun jonka perus vaatimus on myös se että annetaan toiselle puheenvuoro ja rauha esittää asiansa kattavasti.
Onkohan tuo täti samanlainen ”keskustelija” parisuhteissakin?
Voi vain kuvitella?
Edes toimittaja ei puuttunut sen akan riehumiseen! No, se onkin yle!
Olihan Sirkkanen helisemässä. Ei mitään tasapuolisuutta toimittajana. Onneks Ville opasti ja jotenkin säily kasassa.
" mihinkä seepra raidoistaan pääsee "....
Tuommoinen vanha sanonta pätee, kysymykseesi ;O)
mahtaa olla ääntä sängyssä
Kuten myös Tytti ja Sanna .tavjan kasvattamia vassareita..!huutoa huuto.a.perrrrkele!
On huono sängyssä..kaljapieruja päästää.kesken ..sanoinko!
Meni ylen pikku kakkoseen tuo sofia.
Lapset pelkää - pois tv:stä!
Suurlähetteliääksi KABULIIN..! Ajamaan naisen tasa-arvoa.
Miksiköhän nämä nykyiset vasemmalta ja vihreistä tulevat nuoret naiset kuulostavat joltain mielipuolisilta hysteerikoilta...onkohan se jokin muoti-ilmiö?
Vapaa kasvatus?
Onko "sannamarininsilmät" sanaa vielä keksitty. Jotenkin tuli tuosta punapukuisesta vihreästä se toinen hullu median lemmikki mieleen.
Mitä tuo Sohvi on vetänyt, snif, snif..
Yle ja Virta yrittivät ujuttaa ministerin sanomaan yhden nimen jotta voisivat tehdä todellisen hyökkäyksen. Ministeri ei voi sitä tehdä. Minä voin. Vihreiden kaikkialla kiroileva ja meuhkaavat, vapaan kasvatuksen keulakuva Rosa Meriläinen ja Kulta ry. Ei ole ex-kansanedustajan toiminta millään muotoa hyväksyttävää valtion kustantamana.
Yle on erittäin puolueellinen
Sofia käytäytyy kuin hysteerikko joka jäi rysän päältä kiinni tietämättömyydestään ja poskettomista yhdistystukirakenteesta, jonka tytöt halukkaasti vain jakelivat ilman estoja viime hallituksessa.
Siitähän varoiteltiin jo 2023,että tuleva hallitus on kusessa, kun joutuu korjailemaan tyttöhallituksen järjettömän suurta rahojen tuhlausta!
Taitaa Sofialla olla nyt henkisiä ongelmia, pitäisiköhän vihreiden miettiä tätä vakavasti? Silmistä jo näkee, ettei kaikki ole ihan hyvin rouvalla.
Yksityselämäkin ihan sekaisin, tienneekö rouva, kenen vierestä aina aamulla herää..
Kyllä on Virta tuuliajolla.Ei todellakaan ole ymmärrystä siitä missä tilassa on Suomen talous tässä vaiheessa.Suomi on yhdistyksien luvattu maa .Jokainen yhdistys huutaa euroja.Joka yhdistyksellä on vielä.ala yhdistys.
Sofia nauttii riitelystä ja tappelusta.
Olisi kiva nähdä että tietääkö hän taloudesta. Toistaiseksi en ole huomannut sellaista.
Kertakaikkiaan tunsin naisena häpeää tuosta huutajasta🙈
Ei Virtaa voi ottaa asiaohjelmiin. Ei mitään käytöstapoja. Huusi, puhui päälle, keskeytti ja valehteli. Toimittaja antoi Sofian mellastaa. Agressio ja itsehillinnän puute on selkeästi vakava ongelma Virralla.
Lapsetkin pelkää! Miten on voinut tehdä nuorisotyötä?
Mutta kun tuo trumpp..nää virrat o n paljo pahempia!!!
Vihreä Virta on toden teolla sinisilmäinen ja tyhmä piipertäjä. Ei ymmärrä puhuttua tekstiä, kuulemaansa lausetta vaan on omassa vihreän aatteen kuplassa. Sos.terv.ministeri on täysin oikeassa Suomi on ollut yhdistysten ja järjestöjen luvattu maa. On jos jonkin sortin yhdistystä kädet pitkällä pyytämässä ja vaatimassa valtion kassasta avustusta näennäisin selityksin. NÄIHIN TURHAN PÄIVÄISIIN JA HYÖDYTTÖMIIN AVUSTUKSIIN PUUTUTAAN JA SE JOS MIKÄÄN ON OIKEIN!
Riikka Purra reagoi Rydmanin ja Virran yhteenottoon: ”Sanattomaksi vetää”
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011971514.html
"Pääministeri Virta" voiko tuota edes kuvitella. Silloin on loppu lähellä!
A-studiossa Ministeri totesi, että "Olemme vakavasti velkaantuva kansakunta ..".
Kun rahat ovat loppu, tekoja asian eteen on tehtävä .
No,
enää ei kukaan julista että olemme rikasvaltio joka voisi kylvää varallisuuttaan maailmalle.
Näin vanhan kuvan, jossa Lii Andersson sanoo, että "Meillä on tilaa."
Vieressä on kuva Afrikan mantereesta Suomen rinnalla.
Ja kun tiedetään, että Afrikasta ei tulijat lopu, vaan jokaista lähtevää kohti siellä syntyy satoja uusia tulevia lähtijöitä!
Ja sinne laitettu biljoonakaupalla kehitysapua eurooppalaisilta, niin miksi sitä maata ei ole saatu pystyyn? Afrikka tulisi itse toimeen valtavilla luonnonvaroillaan, mutta rahat on menneet korruptoituneille hallitsijoille aseisiin ja heimopäälliköiden elatukseen.
Niillä aseilla siellä soditaan keskenään.
Andersdon on sanonut olevansa marxilainen. Tähtää vallankumoukseen?
Ja kalja maistuu..kunhan ilmaseksi.
Oho😂😂😂😂😂
herää vasta kun ahmed ottaa väkisin?
Ossi Tiihonen kirjoittaa:
Meille väitetään vuosittain, että Suomi on vähiten korruptoitunut maa maailmassa, EU:ssa jne.
Pauli Vahtera avaa todellisuutta tästäkin hienosti. Itse olen tapellut samaa mädätystä vastaan mm. Länsiradan osalta. Mikään muu kuin silkka korruptio ei voi selittää näitä päätöksiä. Osa päättäjistä on toki vain tyhmiä ja muiden ohjattavissa.
Yhteisista asioista kannattaisi alkaa tavallisenkin ihmisen kiinnostua - ne ovat aivan retuperällä, eivätkä ne korjaannu itsestään.
KULTA ry on kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö. Työskentelemme alan yhteiskunnallisen arvostuksen ja taloudellisten toimintaedellytysten vahvistamiseksi.
Eikö olisi parempi, että tuollakin rahoitettaisiin taiteilijoita suoraan?
Esim kodittomien parissa on järjestöjä, jossa istuvat ja kahvittelevat, kodittomuus on vain lisääntynyt.
Ja Roosahan siellä häärää, eduskunnasta pudotettu rääväsuu, saanut suojatyöpaikan.
Nämä pitää lakkauttaa heti, rahaa vain oikeasti vaikuttaville tahoille, ei entisille poliitikoille!
Kirjailija ja kulttuurivaikuttaja Rosa Meriläisen ansiotulot olivat vuoden 2021 verotustietojen mukaan 92 732 euroa. Hän toimii tällä hetkellä Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö KULTA ry:n pääsihteerinä. Meriläinen on tunnettu myös urastaan kansanedustajana ja kirjailijana.
KULTA ry
KULTA ry
Eli palkkaa vain alemmalsi, kyllä silläkin pärjää ja on kerinnyt lypsää suomalaisia, tämä rouva muistetaan höpönhöpön tv-ohjelmista ja eduskunnassa ollessaan paidasta, jossa luki "v... u haisee hyvälle"
Antaahan hyvän kuvan Suomen eduskunnasta.
Lisäksi on vapaan kasvatuksen malliesimerkki.
Näitä riittää!
Hyvä Wille, kun tuot esiin veronmaksajien rahojen tuhlauksen älyttömyyksiin!🇫🇮
Willestä seuraava PM! 🇫🇮
Ei tänään ole A-studiota!
Eilen oli!
Niinpä! Tyyppi ei osaa päivämääriä, kun ei aloituksesta tajua, että milloin kirjoitettu.😂
Sofia ja muut vassarit! Meillä on tapana neuvotella..
Kuka tuonkin vassari sanonnan on keksinyt..
Sofian puheesta ei saa selvää erkkikään,,,yhtä kamala tyyli salkkarin Sallalla....hyi s t n a
Pitääkö olla huolissaan? Moni ihmettelee Virran käytöstä!
Lapset on hiekkalaatikkotasolla ja pitäisi hoitaa Suomen yhteisiäasioita....eivät pysty siihen. ULOS!!!
Kasvatustieteiden maisteri? Kyllä on huono taso ope-kouluissa!!!
Virta paahtaa mutu-tuntumalla, ei ole perehtynyt asioihin. Haukkuu Rydmania valehtelijaksi, itse syyllistyy siihen tavan takaa. Mutu- tuntumalta Virta laukoo asioita, mutta ei ole ottanut kuitenkaan selvää asioiden todenperäisyydestä. Sanoo, että jos hän on seuraavassa hallituksessa pääministeri, kovat on luulot itsestään.
Vihreä liike on ihmiskunnan suurin vihollinen ja vaaratekijä tällä hetkellä. Se on paljon vaarallisempi kuin stalinismi aikoinaan. Vihreä liike vaarantaa koko maapallon, ihmisen ja luonnon tulevaisuuden.
Liikkeen kannattajat eivät toimi vaarallisesti tarkoituksella, vaan ovat ymmärtämättömiä. Vihreän liikkeen esittämät ajatukset eivät perustu tietoon, vaan rajalliseen kykyyn ymmärtää nykyajan maailmaa.
Natsit perustivat Vihreän liikkeen.
Ihan on natsi-ainesta tuo!
Odotetaan, että oppositio rupreaa esittämään säästämistä puolueiden ja politiikkojen suurenmoisista eduista, niistä ei hallitus ole leikannut päinvastoin vain noita menoja kasvattanut. Hyvinvointialue Satakunnassa lisää johtajia, varallaolija nettoa 14 min. kokouspalkkiajasta täyden palkkion, niin tapahtuu mm. Pirhassa kuten hyvinvointialueen johtajan ISOA palkkaa nostetaan, kun kansalaisten hyvinvointi- terveyspalvelujen törkeistä leikkauksista on jäänyt säästöön, demarit sijoittavat mielestään hyvään sijoituskohteeseen omien ennestään suurien palkkojen korotuksiin. Kyllä demari osaa ahnehtia ja Kokkarit ovat aina juonessa mukana kun on omien palkkojen korotuksista kysymys. Silloin ei ole rahasta pulaa eikä valtio ole köyhä eikä kipee.
Jos te vihreän ja vasemman kannattajat viitsisitte vähän tutkia näitä järjestöjen tietoja siellä on ihan oikeita järjestöjä jotka ansaitsevat tuet mutta kymmeniä ellei satoja aivan samalla perusteella hakevia,esim monikultuuri järjestöjä.
Tässä sen näkee kun on pentuna saanut kaikki periksi ja sitten kun ei asiat menekkään niin kuin itse haluaa niin aletaan kiukuttelemaan ja raivoamaan kuin pikku kakara tämän takia ei pidä antaa pennuille periksi kun ne ovat pieniä..
Huumetesti ensin, ja jos sieltä ei löydy syytä tähän sekopäiseen käytökseen niin sitten mielentilatutkimuksiin.
Arvoisat vihreät älkää jättäkö kanssahenkilöä yksin kun avuntarve on näinkin ilmeinen.
Olen samaa mieltä auttakaa sofiaa ei kyllä ole normaalia käytöstä ilmoituksen voi joku vaikka kaveri nimettömänä.
Nyt syytä käydä ns. varhaisen tuen keskustelu matamin kanssa! Ei tuo ole normaalia käytöstä!
Onhan tuo eduskunta varsinainen työpaikka kun huume jäämiä löytyy vessasta eikä mitään tehdä ja tämäkin näin sekaisin.
Oliko tuo nousu spiikeissä.
Sen näkee naamasta kun lakkaa saamasta...
Huumetestit kaikille kansanedustajille! Veronmaksajat maksavat heidän palkan, joten on oikeus vaatia!
Uskaltaako sannu palata?
Lintermanni pelkää löysät housuissa !
Näistä organisaatioista ja ”hyvävelihärjestöistä” mm somaleilla on jos jonkinlaista järjestöä, johon tulee automaattisesti rahaa kuin manun illallinen. Onkohan kuitit tallessa? 45minuuttia aikoinaan tutki, siellä oli syöty pitsaa, eikä mitään kirjanpitoa ollut!
Vihervassarit puskee, että kaikki pitää pitää ennallaan ja veronmaksaja maksaa/rahoittaa monia miljoonia kukkaroistaan…
Sofia Virran mielestä toimiva kuvio. Onhan nuo vihreiden ja vasemmiston äänestäjiä. Ja sitten saa itkupotkuraivarit televisiossa kun kritisoidaan ja tuodaan faktoja pöytään. Kyllä nauratti A-studio ja Sofian äärettömän lapsellinen ja epäammattimainen kiukuttelu.
”Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.” Ymmärrettävä reaktio pikku Sohvilta, mahtaa äitiäkin hävettää, miten on kasvattanut vai onko ollut vapaa kasvatus..
Lapsiparka, kun tuollainen mami!