somalithan voi mennä omaan maahansa

ja perustaa siellä vaikka mitä järjestöjä, Suomalaiset veronmaksajat eivät ole velvollisia kustantamaan somaleiden järjestöleikkejä.
20173
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Suomi on velvollinen maksamaan koko maailman kulut.

Äänestä

somalithan kutsuttiin jo ajat sitten kotiin rakentamaan omaa maataan.

Äänestä
  • ....eihän sitä voi lähteä kun joutuu töihin...suomessa saa ihanasti loisia ja raiskailla lapsia...

    Äänestä

  • Se on tosiaan jännä, nämä kutsuttiin kotiin jo ajat sitten. Siellä ei ole ollut mitään uhkaa kymmeniin vuosiin. Ja silti nämä istuvat täällä syyttelemässä suomalaisia milloin mistäkin ja kuppaamassa meidäb rahojamme. Oletteko huomanneet että joka kerta kun joku somali (erityiskohtelun avulla) saa jonkun tunnustuksen hän ei KOSKAAN kiitä suomalaisia ja meidän rahojamme siitä että pääsi eteenpäin. Ei koskaan. Ainoastaan niitä somalijärjestöjä.

    Äänestä

  • Niistä saisi hyvää asfaltin jatketta kun ovat saman värisiäkin.

    Äänestä

No ei todellakaan, mutta meillä vallitsee "itsetuhoisen valtion" hälläväliä asioiden hoito tyyli !

Etniset ryhmät saa tukia muutenkin jo yli hyvästä, joten kyllä nuo järjestötouhut voisivat rahoittaa jo keskenänsä ja sama pätee turhiin suomalaistenkin toimijoiden yhdistyksiin : (

Äänestä
  • Se on jännä miten "eniset ryhmät" saavat tukia ja erityisoikeuden joka ikisessä läntisessä maassa mutta silti vinkuvat syrjinnästä ja sob rässismistä. Suomalaiset ovat selvästi tuhoamislistalla ja olemme muutenkin oikeasti globaali vähemmistö, aina olleet. Mutta KETÄÄN ei kiinnosta miten meitä kohdellaan täällä ja vain sen takia että ihomme ja hiuksemme ovat vaaleat. Siinä sitä kunnon rasismia.

    Äänestä

Kai näihin somppujärjestöihin rahan lappaminen on jo lopetettu??

Äänestä
  • Meinaat kun vihreät saa istua eduskunnassa tuhoamassa suomen sivilisaatiota että loppuisi? Tuskin on lopetettu...

    Äänestä

  • Siinä käy niin, että nuo maahanmuuttajanuoriso alkaa ryöstelemään, jos eivät saa kyllin tukirahoja!

    Ovathan he jo muutenkin ilmeisesti tuota harrastaneet, jos lienevät omankin maan porukat tuohon syyllistyneet!

    Olen kyllä sitä mieltä, että hyvin paljon kaikille pili-palijärjestöille menee valtion tukirahaa! On aivan oikein, että tuota vähennetään rutkasti, varsinkin kun kaikesta hyödyllisemmistäkin rahoista on pitänyt vähentää huonon taloustilanteen aikana!

    Äänestä

  • Nyt tuli virhe!

    Piti olla n. *930 000 000 €, eli noin yhdeksänsataa kolmekymmentätuhatta euroa*, eli lähes/vajaa miljardi.

    Äänestä

En ymmärrä, miksi esim Helsingin peruskouluissa pitää olla iso joukko somalin kielen opettajia? Onko tarkoitus pitää yllä isoa tulkkiarmeijaa?

Äänestä

Ei ainakaan kiinnosta enemmin elättää niitä tukien, siellä ikuisessa kesänlämpönsä maassa.

Äänestä

Kyllä ja Ukrainalaiset saa lähteä myös

Äänestä
  • Ukrainalaiset sentään opettelevat Suomen kieltä.

    Äänestä

Kaikki olisi hyvä lahdata.

Äänestä

Nämä järjestöt ovat suurimpia "somaliosaajien" työllistäjiä joita on tuhansittain saatava tänne.
Eipä taida muuta kuin talousnegatiivista muuttoliikettä josta ei valtio sen paremmin kuin suomalaiset hyödy. On turha sanoa että näitä kyseisiä järjestöjä suomen valtio tarvitsisi, ne ovat olemassa vain rahankuppausta varten.

Äänestä

No nyt aloittaja olet just asian ytimessä hyvä !

Äänestä

kaikki menemme tuonne Lasten vankilaan asumaan Limingalle, kaikki eivät mahdu kerralla.

Äänestä

Somaliassa on liian kuuma, ilmasto muutoksen takia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ja perustaa siellä vaikka mitä järjestöjä, Suomalaiset veronmaksajat eivät ole velvollisia kustantamaan somaleiden järjestöleikkejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu