Kirkon määräaikainen rahoitusleikkaus muuttuu pysyväksi. Jatkossa evlut kirkko saa alle sata miljoonaa euroa vuodessa rahoitusta valtiolta mm. hautausmaiden hoitoon.
https://uskonnonvapaus.fi/2026/evlut-rahoitusleikkaus.html
Evlut kirkon rahoitusleikkaus pysyväksi
7
66
Vastaukset
- Anonyymi00001
Entä vaparien rahoituksen leikkaus. Haetaanko edelleen
- valtionavustusta ja pidetäänkö yhteen puolueeseen yhteyttä em avustuksen saamiseksi edes joululahjarahoina?
- lehtitukea?
- järjestöjen välityksellä valtion rahaa?
- työllistämistukea?
- muita yhteiskunnan tukia?Voin vakuuttaa että kaikissa tilanteissa ainakin puhutaan huomattavasti pienemmistä summista kuin sadasta miljoonasta eurosta.
- Anonyymi00002
Vaparit eivät enää koskaan saa suoraa tukea mutta ne saavat sijoitukset verovapaiksi
epäoikeudenmukaisen vanhanaikaisen verolain takia
on älytöntä etteivät sijoittajat ole samalla viivalla se tekee tehottomia lorvijasijoittajia
ja pääoman alikäyttöä kuten on valiiton tapauksessa
Mäntysalo ei tukenut Tampereella opiskelijaa joka yritettiin erottaa luennolta
nyt opiskelija on valmistunut ja kaikissa elimissä ja eduskunnassa ja oli tekemässä ritarihuoneella hallitusta joten hänestä ehkä tehdää puolueen puheenjohtaja
Hän ei tue himphamppuseuroille minkäänlaista tukea
Joakim Vigelius
kokosi listan 100 järjestöstä, jotka saivat sotealan tukia maahanmuuttaja-, kotouttamis- ja monikulttuuritoimintaan.
Miljoonia ja miljoonia veroeuroja. Onko yhtään varaa säästää?
Kaiken karvaisille päällekkäistä puuhaa harjoittaville
https://twitter.com/joakimvigelius/status/2049557876943781902- Anonyymi00004
Tasapuolisuuden vuoksi uskonnottomien järjestöjen suora voi tehdä ylösnousemuksen.
- Anonyymi00003
Katsoin ensin, että 8,5 miljoonaa euroa miinusta vuodessa aina edellisestä vuodesta laskien. Mutta tällainen "korkoa korolle" ei taidakaan olla kyseessä.
Itse asiassa jos summassa ei olisi automaattista indeksikorotusta, se automaattisesti pienenisi inflaation myötä. On aivan poikkeuksellinen tuo laki juurikin automaattikorotuksen vuoksi. Oletan, että siihen ei olla koskemassa.
- Anonyymi00005
Evlut kirkon rahoituksista ainoastaan 9 prosenttia menee avustuksiin esim. köyhille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708