Koska se olisi mahdotonta. Joten eu mahdollistaa ulkomaanvelan kasvun.
Ellei euta olisi Suomi ei velkaantuisi
Anonyymi-ap
27184
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei vaikuttaa sen että Suomi velkaantuu. Eu on vasemmistoaatteen pulju. Eihän vassujen aate kannusta töihin. Juuri työllä talous nousisi.
Eu vaikuttaa siis
Menisit Persu hoitoon.
Onko eu sitten oikeistolainen pulju?
Junkerin muistelen kerran sanoneen että eu on sininen kommunismi
Todista että vassujen aate kannustaisi töihin?
Vaikka en ole vassu, näköjään tiedän aatteestanne enemmän kuin te.
Juuri näin, Kiinakin kommunistisena valtiona on ymmärtänyt tämän, kansakunta nousee työn varassa ja senpä vuoksi Kiina uhkaakin Yhdysvaltain asemaa maailman suurimpana taloudellisena mahtina.
Se aate lupaa ihmiselle kaikki etuisuudet automaattisesti eikä tällainen kannusta töihin.
Sitten kun vassut eivät saakaan näitä etuisuuksia koska raha ei kasva puussa, he katkeroituu. Alkavat kadehtia niitä joilla on omaisuutta.
Ja kuitenkin vasemmistohallituksen aikaan meillä oli ennätystyöllisyys ja oikeistohallituksen aikaan ennätystyöttömyys.
Näytät olevan siis aivan kuutamolla siitä, mikä aate kannustaa töihin ja mikä ei.
Johtuuko se siitä, että olet laiska luonteeltasi ja arvelet, että muutkin ovat?
Suomalaiset antaa sen tapahtua vai onko se tavoite.
Suomalaiset huutaa '' antaa tapahtua!''
Juurikin niin.
.
Velallahan keinottelijat elävät. Koska ei olisi keinottelijoita?
Karjalasta halpaa ölyä autoihin 1e bensa.
Meillä ei tarvittaisi maataloudessa bensaa. Hevosille riittäisi heinät.
Kirjoita oikein se EU.
Eikä mikä euta.
Ei ymmärrä otsikosta, mitä edes tarkoitat?
Kiitos jälleen totuudesta
Suurin syy velkaantumiseen on eurovaluutta.
Syy velkaantumiseen on äärioikeistolainen veroparatiisirikkaiden verokeitaisiin elättämis-politiikka, ei EU-valuutta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19378169/valtio-velkaa-otettu-veroparatiisirikollisuuteen-usan-ym-verokeitaiden-kansalaisille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19378032/kukaan-ei-ota-vakavasti-aarioikeistokristillista-essayahia-
Uskonnolla verokeitaisiin harhauttavien, äärifasismista on päästävä eroon, kansalaisille taattava perustuslaissa säädetty taloudellinen, aitoja ajanmukaisia, todellisia elinkustannuksia vastaava oikeusturva, kaikkina aikoina, kuten perustuslakiin viisaammat päättäjät ja lakienvalvojat ovat aikoinaan kirjanneet.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19378200/palkatonta-tyota-sukujen-yritysten-tilojen-valtion-eteen-tehneille-2-500ekk-elakkeet
TUPLAELÄKKEILLÄ varakkaiden korkeakoulutettujen perintö- ja verosuunnittelija-sijoittajien elättäminen verokeitaisiin, yhdet eläkkeet yksityisiltä eläkerahastoilta, toiset valtiolta eli verojenmaksajilta ei ole käytäntönä missään toisessa oikeusvaltiossa, sekin kertoo Suomen pienten piirien kuppikunnista ja korruptiosta valtionjohdossa ja muissa korkeissa viroissa, kavereille eläkkeitä tuplana, ja sutena köyhimpien eläkeläisten kimppuun, joilla on riittämättömät eläkkeet jo EU:nkin useiden varoitusten mukaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19378021/vasemmiston-irtisanouduttava-ex-pj-siimeksen-aarifasistisista-elakemielipiteista#comment-142136884
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18575789/nykyaikainen-sveitsi-toteutti-jo-2-500ekk-minimielakkeet#comment-142137643
Pelkästään eläkkeiden kuntoon nostamisella, Suomi säästäisi, saisi tuloja valtion talouteen ja työpaikkoja työttömille runsaasti, eläkeläisten asuessa pidempään kotona, poissa kalliista sote-laitoksista kuluttamassa heille välttämättömään tärkeään kulutukseen. Yrityksetkin hyötyisivät.
Markkaaikana ei valtio oli voinut näin velkaantua.
Eroon siitä olisi päästävä.