Sanoisin että oikein hyvä juttu!
Hankkeessa yhdistyvät Puolan rahoitus ja Ukrainan sota-ajan kokemus.
Aloitteen esittelivät konferenssissa Rzeszówissa Puolan pääministeri Donald Tusk ja Ukrainan pääministeri Julia Svyrydenko. Myös EU:n puolustusrahasto on mukana hankkeessa, kertoo Defence24.
Tusk korosti, että nykyaikaisten miehittämättömien järjestelmien kehittäminen on ratkaisevan tärkeää Puolan ja koko Euroopan turvallisuudelle. Hän totesi, että Ukraina, joka on torjunut Venäjän hyökkäystä useiden kuukausien ajan, on kehittänyt ainutlaatuista kokemusta ilmapuolustuksesta ja ilmahyökkäysten torjunnasta.
– Tämän kokemuksen pitäisi tulla osaksi myös Puolan puolustusosaamista ja tehokkaita ilmatilan suojelukykyjä.
Hänen mielestään Ukrainan jälleenrakennus ja alueen vakauttaminen ovat mahdollisia vain varmistamalla kestävä rauha ja turvallisuus.
Pääministeri totesi myös, että Ukrainasta on tullut yksi tärkeimmistä kumppaneista ilmapuolustusjärjestelmiä kehittäville maille käytännön taistelukokemuksensa ja sodankäyntiteknologioiden nopean kehityksen ansiosta.
Tusk ilmoitti, että Puolan drooniarmada-projekti kehitetään yhteisen eurooppalaisen ja kotimaisen rahoituksen sekä ukrainalaisen teknologisen asiantuntemuksen pohjalta. Tuskin mukaan Puolan on rakennettava omat modernit droonikykynsä paitsi Ukrainan tukemiseksi myös omien kansalaistensa turvallisuuden varmistamiseksi.
Ukrainan Svyrydenko korosti maansa puolustusalan valtavaa muutosta, joka on kehittynyt merkittävästi sodan alusta lähtien, ja josta on tullut maan keskeinen osa.
– Maa, joka aluksi sai ulkomaista apua, pystyy nyt kehittämään edistyneitä sotilaallisia ratkaisuja itsenäisesti.
Hänen mukaansa Ukrainan teknologioilla on todellinen vaikutus sodankäyntiin, sillä ne mahdollistavat venäläisten erittäin kalliiksi ja edistyneiksi katsottujen laitteiden ja järjestelmien tehokkaan tuhoamisen.
Svyrydenko totesi, että Puola on yksi Ukrainan tärkeimmistä kumppaneista ja maa, joka on antanut sille eniten tukea sodan alusta lähtien.
Hän korosti myös, että ”molemmat maat seisovat samalla puolella vapauden ja rauhan puolustamisessa ja että puolustusyhteistyö on osa Ukrainan laajempaa jälleenrakennus- ja integraatioprosessia Euroopan unioniin”.
Puolalla ja Ukrainalla tekeillä yhteinen drooniarmada
Anonyymi-ap
1
52
Vastaukset
- Anonyymi00001
"Puolalla ja Ukrainalla tekeillä yhteinen drooniarmada."
Eli Kymenlaaksoon on odotettavissa siis Puolan droonien iskuja myös?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1281653Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.1991038- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48843Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29837