Venäjä romahtaa tänä vuonna.

Anonyymi-ap

Putinin kohtalon hetket ovat käsillä. Totaalinen romahdus on nyt lähempänä kuin koskaan. Kannatus laskee koko ajan, talous täysin romahtanut eikä sota Ukrainaa vastaankaan ole tuottanut toivottua tulosta. Täydellinen katastrofi kohtaa venäjää muutaman vuoden sisällä mikäli Putinia ei syrjäytetä, onneksi kansakin sen jo alkaa hahmottamaan. Pitkä sortokausi alkaa olla päättymässä. Eläköön...

15

204

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Venäjä saattaa selvitäkin sodan "voittajana" eli jonkin verran maata valloittaneena. Sen sijaan Putinia ei pelasta enää mikään, KGB-eversti on lumiukko helvetissä.

      Helppoa ei tule olemaan "voittajallakaan". Rauhan tultua Ukrainan ja Venäjän välille Suomi normalisoi suhteensa naapuriinsa aika piankin, kansalaistasolla kontakteja palautuu. Vaikeampi on silti korjata vahinkoa luottamukselle, jota kaupallinen kanssakäynti vaatii.

      "Voittaja" on myös menettänyt miljoona kansalaistaan, raunioittanut taloutensa, eikä edelleenkään löytänyt ulospääsyä yksipuolisesta fossiiliriippuvaisesta elinkeinorakenteestaan. Väestön ikärakenne alkaa muistuttaa Länsi-Euroopan kehittyneiden maiden ja Japanin vastaavia. Rajojen auettua nuorta väkeä todennäköisimmin valuu maasta ulos kuin uusia tulee sisään. Nuorisoa houkuttelee enemmänkin mahdollisuus opiskella ja liikkua vapaasti Lännessä kuin elää uutta Pyhän Venäjän uuskonservatiivista imperiumia. Väestönkasvua on lähinnä islamilaisilla alueilla.

    • Anonyymi00002

      Erityisen surullinen olen siitä, että Eurooppa ja maailma taas sortuivat 1980-luvun kylmän sodan kilpavarustelun kuvioihin. Muistan, kuinka mielettömäksi asevarustelu tuolloin kävi, ja kuinka Neuvostoliiton talous lopulta sakkasi sen loputtomaan, mutta tuottamattomaan syöveriin. Samalla tiellä ollaan nytkin - jos asian tila on Euroopan Unionin maille taloudellisesti haastavaa, Venäjälle se tulee olemaan katastrofi.

      Oliko tälle tielle taas pakko lähteä? Voiko kelloa kääntää takaisin päin aikaan, jolloin itä-länsikauppa kävi ja ihmiset liikkuivat vapaasti?

      • Anonyymi00005

        "Oliko tälle tielle taas pakko lähteä? Voiko kelloa kääntää takaisin päin aikaan, jolloin itä-länsikauppa kävi ja ihmiset liikkuivat vapaasti?"

        Haaveilen samaa; yritykset saivat halvalla raaka-aineita ja työllisyys kukoisti. Ihmiset rikastuivat, nyt köyhtyvät kun ukrainalaiset ovat tärkeämpiä kuin suomalaiset, johdollemme.


    • Anonyymi00003

      Mietin, kumpi olisi meille suomalaisille parempi naapuri: kehitysmaasurkimus Venäjä vaiko kukoistava, vapaa ja vauras Venäjä, jonka kanssa kauppa kävisi ja turismi toimisi molempiin suuntiin?

      1990- ja 2000-luvuilla saimme vähän esimakua siitä.

      No, aina emme saa toivomaamme, eikä valinta ollut taaskaan meidän, vaan Venäjän itsensä.

    • Anonyymi00004

      Mihin se nyt romahtaisi. Eihän heillä ole velkaakaan ja hyvät suhteet Aasian maihin.

      • Anonyymi00006

        Kyse on vain siitä, että suomalaisilla on villi halu jotenkin tehdä paskaa Venäjälle. Ja samalla he typerästi uskovat, että sodan jälkeen venäläiset ryntäävät välittömästi kauppaan ylimielisen Suomen kanssa. Kyllä, te idiootit, poistakaa ainakin ensin pakotteet, jos teille annetaan siihen lupa.


    • Anonyymi00007

      Putin saattaa joutua sivuun sen takia, että hänen sotatoimensa ovat riittämättömiä joidenkin isojen venäläispäälliköitten mielestä. Jos näin on ja valta vaihtuu, niin Ukraina pannaan mustalle mullalle, baltit uitetaan Itämereen ja Suomen Natopaikkakunnat tuhkaksi. On harhaista kuvitella, että Putinin syrjäyttäminen tuo rauhan.

      • Anonyymi00009

        Meinaatko että tuohon natisevaan valtioon ei mikään tuho ohjus osu.


    • Anonyymi00008

      Putinin omat ovat suurin uhka, sillä joku voi vielä pelastautua.

    • Anonyymi00010

      Ans kattoo, kun tulee vaalit, niin kannatus tekaistaan 80% ja sama meno jatkuu. Se on diktatuuria se!

    • Anonyymi00011

      Parempi ennustus on että se tapahtuu ensivuonna.
      Silloinhan Suomenkin talous kääntyy kasvuun.
      Kyllä, ensivuonna...!

      • Anonyymi00012

        Jos ei silloin nii sitten seuraavana vuonna, hölmöt suomalaiset uskoo mitä valhemedia oksentaa


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Jos ei silloin nii sitten seuraavana vuonna, hölmöt suomalaiset uskoo mitä valhemedia oksentaa

        Siinäpä sen nokkeluus onkin.
        Se toimii aina - ei nyt, mutta ensi vuonna!


    • Anonyymi00014
      UUSI

      Sittenhän se huuto Suomessa vasta alkaisi, jos tuo suomalaisten rajoitus- ja sulku luottopakki poistuisi vallasta vallankumouksen seurauksena.

      • Anonyymi00015
        UUSI

        Nämä tyhmät määkijät jotka vaativat vuodesta toiseen Putinia syrjään eivät todellakaan pysty ajattelemaan sen pitemmälle. Putin paha, bähähä-hää!
        Tuskin tulisi Putinin tilalle toista yhtä pitkämielistä ja tyynen rauhallista johtajaa.
        Suomikin on nykyvaiheissaan saanut hyvin paljon ymmärrystä jota ei oikein parhaalla tahdollakaan voisi pitää ansaittuna.
        Venäjällä on myös yhtä jyrkkää kantaa edustavia kuin USAn sotahaukat.
        Ja esim. mahdollinen Putinin sijaan nouseva Medvedev tunnetaan huomattavasti jyrkempänä.
        Ja mitään uutta Jeltsiniä on turha kuvitella nousevan ja avaamaan ovet länsikapitalismille saalistelemaan.
        Suomikin on mukana räksyttämässä ja hakemassa konfliktia yhtä älyttömänä kuin Atlantin takaiset uhmaikäisen lapsen tasoiset mallinsa.
        Mikä on anteeksiantamatonta kun sentään tämä maa on saanut opetusta mihin se johtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      136
      3827
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      66
      2702
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      49
      2679
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      85
      2473
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2340
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1448
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      636
      1302
    8. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      81
      1266
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      160
      1136
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1066
    Aihe