Miten niin turvallinen seurakunta?

Mitä mieltä tuosta kirjasta? Kirjassa useat henkilöt paljastavat mm. Sen että lasten seksuaalista hyväksikäyttöä tapahtuu seurakuntien ja kirkkojen piireissä. Ei katso aatetta. Niitä hyväksikäyttöjen "hallintoalueita "tuntuu olevan, niin kristityissä piireissä, kuin katolilaisissa.
184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sen tiedän että ongelma on maanlaajuinen, hyvin laaja. Olen jututtanut mm. Keskipohjanmaslaisia, virolaista, Helsingin seudun väkeä ja Tampereen väkeä. Kaikilla on ollut hyväksikäyttökokemuksua ja juurikin uskonnollisista syistä. Näistä, ikävä kyllä vaietaan, tapahtumia hävetään ja joitakin koskee rippisalaisuus ja Pelko että jos kertoo joutuu erotetuksi ja vähätellään lisäksi mm. Oikeuskomiteaa. Painostus liikkeissä on erittäin suuri ja hyväksikäytettyjä , enemmän naisia, mutta myös miehiä on satoja ja satoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä mieltä tuosta kirjasta? Kirjassa useat henkilöt paljastavat mm. Sen että lasten seksuaalista hyväksikäyttöä tapahtuu seurakuntien ja kirkkojen piireissä. Ei katso aatetta. Niitä hyväksikäyttöjen "hallintoalueita "tuntuu olevan, niin kristityissä piireissä, kuin katolilaisissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu