Vasin rikkailla sa olla hhenkiökötyiy,

Anonyymi-ap

Kun jonkinhenkilökortin uusi minenmaksaa yli 200eur srllaisia rahoja kellään ole.. kun ennaltapitäisdi olla lkäteinen ei ole kantasuomalqaisiller...

17

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Viinaan on varaa henkkareihin ei....

      • Anonyymi00009

        Äläpä ivaa. Kirjoitusvirheet on älypuhelimen perushuttua.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Äläpä ivaa. Kirjoitusvirheet on älypuhelimen perushuttua.

        Niin on oikolukukin.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Äläpä ivaa. Kirjoitusvirheet on älypuhelimen perushuttua.

        Ei ole kun ottaa ennakoivan tekstinsyötön pois päältä ja tarkistaa kirjoituksensa ennen lähettämistä. terv. 70v mummo jolla älykänny käytössä jo yli 15 vuotta


    • Anonyymi00002

      Kun minä tarvitsin henkilökorttia, niin se maksoi muutaman kympin+valokuvat.
      Minkä organisaation kautta sitä yritit hankkia sitä korttia.

      • Anonyymi00003

        Varmaan joltain rikollisliigalta🤭


      • Anonyymi00010

        Viime kesänä pulitin kuvineen kaikkineen yhteensä noin 70 euroa. Ei ole moista summaa jokasella, vaikkeivät yhtään käyttäis alkoholia.


      • Anonyymi00017

        Internetistä saa tilattua ns. fake ID tuotteita. Monet ovatkin jo tilanneet sellaisia esim. kadonneiden ajokorttien ja henkilökorttien tilalle, kun uudet ovat jo liian kalliit.
        Näiden fake ID tuotteiden kohdalla kysymys kuuluu, voivatko niitä myyvät organisaatiot käyttää muulla tavoin hyödyksi ihmisten toimittamaa henkilöllisyyttä, jos tiedot ovat oikein annettuja?
        Syy fake ID teollisuuteen on niiden liian kallis hinta mm. Suomen kaltaisissa maissa, joissa kansalaiset ovat rutiköyhiä liian kalliin ja laajan hallintonsa alla. Sekä tietenkin rikollisissa piireissä henkilöllisyyteen liittyvät ammatilliset kysymykset. Liian kallis ja laaja hallinto taas tuo esille ihmisten rikollisuutta, kun virallinen järjestelmä menettää kansalaisten luottamusta, eikä sitä ole edes osalla ihmisiä koskaan syntynytkään.
        Nämä ovat tietenkin tekosyitä petokseen, jota fake ID edustaa, mutta kokemusta köyhyydestä ja penkillä istumisesta ja nukkumisesta ei enää ole nykyajan ihmisillä. Vaan heidän pitäisi saada nukkua Family princess peitteiden alla ja olla tunteissa, joissa ei tule pahaa mieltä ja juoda keinosokureilla maustettuja teollisuuskemikaalikoktaileja.


    • Anonyymi00004

      Mieluummin 2 lavaa kaljaa kuin läpyskä

      Eläkeläinen

    • Anonyymi00005

      Henkilökortti alkaa olla nykyisin välttämätön jo jopa pankkiasioinnissa,

      • Anonyymi00006

        On ollut jo vuosia


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        On ollut jo vuosia

        Mutta eihän köyhä sitä tarvitse kun hän tuo vain kengissä hiekkaa pankin eteiseen.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Mutta eihän köyhä sitä tarvitse kun hän tuo vain kengissä hiekkaa pankin eteiseen.

        Ahneet kokoomuslaiset hankkivat kohta pääsykiellon kaltaiseltasi rupusakilta pankkeihin. Hoitakaa asianne verkossa!


    • Anonyymi00014

      Jos olisi sähköinen henkilökortti internetissä ja siihen sormenjälkitunnistus, niin ihmiset voisivat keskittyä olemiseen ja elämiseen, sekä siihen liittyvään ravinnon hankintaan. Ja, jos viranomaiset tahtoisivat olla ihmisen kanssa tekemisissä heille voisi antaa valtakirjan yhden tietyn asian hoitamiseksi, tietyn ajanjakson kestäväksi ajaksi.
      Siten ihmisten valmius pullojen ja tölkkien keräämiseen säästyisi, että jokapäiväinen ravintoannos voi olla edes unelmatasoinen mahdollisuus.

    • Anonyymi00016

      Kannattaa ottaa henkilökortin sijaan passi, niin pääsee köyhyyttä pakoon ulkomaille.

      • Anonyymi00018

        Siellähän niitä parveilee asunnottomia ja rahattomia suomalaisia aurinkorannoilla.
        Jetro niitä sitten haastattelee ja surkuttelee heidänkin tilannetta, kenen oli syy?


    • Anonyymi00019

      v''t' lortkao,oööemoem kpli kiyyi lso liom kpli mooom liom å'domå'' reöo öa,,as

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3554
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2526
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      15
      2448
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      70
      2306
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2191
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1242
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1107
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1015
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      979
    Aihe