http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001291&posting=22000000009103693
Tämäkin juttu on tainnut jäädä monelta ymmärtämättä...
Tämäkin juttu on tainnut jäädä monelta ymmärtämättä...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirjoittajan kanssa, siis tämä ihminen ei ole muita eläimiä kummoisempi, pahempi vain...pahin..ehdottomasti. Muita kommentteja en lähtenyt availemaan auki. Ensimmäinen oli niin asian ytimeen menevä.
..ei.
Älkää te murehtiko moisilla pikkuyksityiskohdilla kasvavaa päätänne.
Ette te mitään voi muuttaa ;)
Kerrohan sitten miten se muka menee käytännössä.
Ja esim. sellaiset asiat kuin "Ihminen on pelastanut monia lajeja sukupuuttoon kuolemiselta" on kaikkee muuta kuin kelvollisia perusteluita, sillä ihminen on itse ensin ne tappanut miltei sukupuuttoon tai jos jonkun kohdalla ei asia olisikaan niin, ihminen on silti tappanut huomattavasti enemmän kuin pelastanut.
koko eläinsuojeluaate kompastuu omaan nurinkurisuuteensa kun se pohjautuu valheelliseen evoluutioteoriaan,joka juuri " perustuu"siihen että vahvemmat tuhoavat heikot.
Ihminen tulee nähdä Luojan luomana luomakunnan hallitsijana ,joka on käyttänyt asemaansa pöyristyttävän väärin.En kiistä vegaanien perusteesejä sinänsä,kyllä he varmaan ovat pääosin oikeassa.Lähtökohdat meillä vain tahtovat poiketa toisistaan.Kyllä valitettavasti kristityt ovat olleet tekemässä pahinta tuhoa planeetallamme.Häpeällistä.
Jep! Ihminen on aikamoinen Himotappajatautinen, joka ei muuta osaa tehdä kuin tappaa toisia vain sen erilaisuuden tai uskonnon takia (mikä huomattiin vuosina 39-45), mikä on aika naurettavaa, kun sen sijaan ihmisen pitäis osata hoitaa laittaa oma kotiplaneettansa kuntoon. Oonpahan tässä miettinyt, et sit ku meitä on tääl maapallol 10 miljardii ihmistä niin silloin viimeistään sitä ruvetaan rajoittamaan synnyttämistä tai taas uudelleen tappamaan tyyliin, et kuka tääl saa elää ja kuka ei. Onx muuten kukaan tullu aatelleex et silloin kun oli ne juutalaisvainot ni ku joku oli ilmiantanut toisen juutalaisen tai jehovan tai kehitysvammasen... ni sillo ilmiantaja tappoi ilmiannetun sielullisesti?Ihmisen tyhmyys on suuri!