Työttömille uusi mahdollisuus Hallitus esittää muutoksia

Anonyymi-ap

Voi hallelujaa, kun saadaan taas uusi mahdollisuus, kyllä nyt ilostuttaa. Hieno vaalitemppu, kehen se nyt sit uppoaa, ainakin suurimpaan osaa kansaa, kuten on nähty ja siihen vielä kassakaappiäänet päälle, jotta hyvä tulee.
Onhan se kiva, kun köyhä kansanosa pääsee jälleen herran armosta opiskelemaan, uraa, uraa,uraa huutaa venakot.


https://www.talouselama.fi/uutiset/a/31da2340-5c8b-44e4-9830-d0110132e38f?ref=ampparit%3Adfee&_gl=1*1ypxl1m*_ga*MjY3NDQ5NTA1LjE3NzcyNjg1OTQ.*_ga_3L539PMN3X*czE3NzgzMzI1NjMkbzI2JGcwJHQxNzc4MzMyNTYzJGo2MCRsMCRoMA..

9

232

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Köyhä kansanosa on pitkälti köyhää juuri sen takia, ettei tajua opiskella.

      • Anonyymi00002

        Joo pelkkä opiskeluhan tuo työpaikan varmasti. Minulla on neljä ammattia ja silti olen työtön, missä vika. varmaan minussa, kun en vaan tajua mennä töihin, eikä työpaikka tajua maksaa palkkaa. olen mielelläni työtön, kun ilmapiiri on kuin juutalaisten kristalliyönä.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Joo pelkkä opiskeluhan tuo työpaikan varmasti. Minulla on neljä ammattia ja silti olen työtön, missä vika. varmaan minussa, kun en vaan tajua mennä töihin, eikä työpaikka tajua maksaa palkkaa. olen mielelläni työtön, kun ilmapiiri on kuin juutalaisten kristalliyönä.

        Ei se varmuudella työpaikkaa tuo, mutta parantaa mahdollisuuksia, Osaamisen ja työhalujen puute ovat suurimpia työttömyyden syitä.


    • Anonyymi00004

      Hyvä opiskella työttömänä. Tuet parempia kuin rupinen opintotuki.

    • Anonyymi00005

      Ensimmäisen työpaikan saaminen saattaa olla ongelmaista joten, varsinkaan sen suhteen ei kannata asettaa reunaehtoja vaan päästessään siihen on omalla panoksellaan osoitettava kelpoisuutensa. Tekee kaiken mikä tehtäväksi annetaan! Tekee sen joka suhteessa niin hyvin kuin pystyy!
      Intin jälkeen ei ollut hajuakaan työpaikasta. Parin päivän jälkeen oli jutuissa yhden tuttavani kanssa joka puuhasteli pienehkössä, tiettyä metallituotetta valmistavassa, pienehkössä yrityksessä. Heppu kertoi jatkuvasta paineesta ylitöiden tekemiseen.
      Hahmotin kokonaiskuvaa. Menin käymään paikassa epävirallisesti ja juttelin duunareiden kanssa heidän ruokatunnillaan. Tarinoin myös luottamusmiehen kanssa.
      Sain käsityksen pajan sen hetken ja lähitulevaisuuden tarpeista ja niillä eväillä kävin työnjohtajalta kysymässä mahdollisuuta työhön. Varsinaista metallialan koulutusta minulla ei ollut mutta perusvalmiudet olivat ja suuri osa ajan töistä oli sellaisia, etteivät ne vaatineet muuta kuin tervettä liikuntakoneistoa ja hieman tolkkua.
      Aloitin seuraavana aamuna. Palkka maksettiin alan sopimuksen taulukon alapään mukaan. Pari ensimmäistä kuukautta.
      Taulukkosijoitustani parannettiin kysymättäni ja puolen vuoden jälkeen olin jo sopimuspalkalla.

      • Anonyymi00006

        Erinomainen esismerkki siitä, miten todellisuuden tajuinen henkilö etenee työssä.
        Kannattaa siis tehdä aluksi vähäpalkkaistakin työtä sillä kaikki työ kerryttää
        sitä ansiota ja myöhemmin vielä eläkettäkin.
        Minullakin oli pari kaveria jota oli "niin ammattimiehiä" että eivät suostuneet
        mihinkään töihin kuin vähintään XXXX mk palkalla. Kukin valitsi tiensä.
        Mikä oli lopputulos ? No nyt he saa eläkettä 60 % mun eläkkeestä syystä että
        ei ole tarpeeksi sitä eläkekertymää pätkittäisistä työsuhteista.


    • Anonyymi00007

      Osaaminen rapistuu, jos työpaikkojen saaminen ja hakeminen on ritualistinen seremonia. Puhumattakaan erilaisten liikeideoiden jalalle saattamisesta. Ja perehdytys työtehtäviin, asioiden päämääriin ja menetelmiin on "parempien" viitseliäisyyden varassa, eikä tarpeelliselle uudistumiselle ole menetelmiä.
      Se on kuin sahaisi omaan jalkaansa, kun kansakunnan luontaisen lahjakkuuden jakautumista ei käytetä niiden asioiden hoitamiseksi, joka kullekin olisi luontaista.
      Silloin eivät pärjää muut kuin sosialistit, jotka yhdessä pohtivat, mikä olisi kivaa.

    • Anonyymi00008

      Opiskelua ja töihin pääsyä tuettava, mutta tukien vinkujat laitettava tiukoille.

    • Anonyymi00009

      Monella opiskelu on keino välttyä työllisyystoimilta ja sanktioilta. Tämä tiedetään. Samalla tuetaan oppilaitosten ja kurssikeskusten toimintaa. Rehellisyys puuttuu työllisyyspolitiikasta, koska kenenkään ei sallita olla jouten. Ei vaikka suurtyöttömyys on ollut tosiasia jo Kekkosen ajoista lähtien. Ei opiskelussa mitään vika ole, kunhan se vastaa työssä vaadittavaa osaamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1203
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      59
      655
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      571
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      540
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      538
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    9. 36
      494
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe