Aivan kuin Rolls Royce olisi vilahtanut Moskovassa, eikö se ole selvä merkki luottamisesta länteen ja selänkääntäminen venäläiseen osaamiseen?
Huvittavaa kaksinaismoraalia, ruskijohtajat häpeävät omia tekniikan saavutuksiaan.
Huvittavaa kaksinaismoraalia, ruskijohtajat häpeävät omia tekniikan saavutuksiaan.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Kaikenlaista sukankuluttajaa tänne sepustelee?
Tyhjänpäiväistä juttua.
Kyllä puolustusvoimien komentaja seistä pönötti avo Rollsissa, avo Lada olisi pitänyt olla.
Avotankkejakin olisi Ukrainan pelloilla paljon tarjolla, ovat luopuneet tykkitorneistaan lähettämäälä ne taivasta kohti.
Tyhjänpäiväistä höpinää, tunnetko edes automerkkejä?
Olihan torilla pari avoautoa joiden perään lännessäkin kuolataan. Näihin ei vain persaukisilla ole mitään asiaa: vain ISOT OIKEAT JOHTAJAT ajelevat näillä. Nämä oli rekisteröity Moskovan kaupungin alueelle,
😂😂😂
Harvinaisen hölynpölyä, mitä muuta voi odottaa tyhmiltä tšuhoneilta.
Autot paraatissa venäläistä tuotantoa ZIL-41041 AMG.
Jaa. Tuoko on Aurus Senat Cabrioletin tyyppimerkintä?
Valehtelet, auto oli venäläinen Aurus.
Пожиратель дерьма !.
Финский учёный хвалит себя.
Valitettavasti Venäjällä autokanta on paljon uudempaa mitä on täällä meidän hölmölässämme ja muutenkin ihmisillä siellä on paremmin mitä meidän täällä hölmöläisillä.
Ottaako Igoria koville venäläinen kurjuus 🤣Siksikö Igorista tuli maailman onnellismpaan valtioon Suomeen mamu kun viduttaa ainainen köyhyys Euroopan pohjoiskoreassa venäjällä.
Tiltuhan oleskelisi nevan rannalla jos siellä ei haisisi paska ja kurjuus kukoistaisi eikä viettäisi aikaa täällä sivistyneessä maailmassa pyörimässä sivistyneiden ihmisten jaloissa ja notkuisi suomalaisilla palstoilla 😁
Kerrohan nyt tiltu miksi et asu siellä isä aurinkoisen luona ...me kyllä tiedämme syyn 😉
AI:
"Venäjän autokanta on selvästi Suomea vanhempi. Venäjällä henkilöautojen keskimääräinen ikä on noin 15,5 vuotta, ja 69 % autoista on yli 10‑vuotiaita. Suomessa henkilöautojen keskimääräinen ikä on hieman yli 13 vuotta, mutta polttomoottoriautot ovat vielä tätäkin vanhempia."
Valhe, emävalhe ja tilasto. Ei ole tekoäly sen kummempi.
Kerro siis pois lähteen kera, miksi kuvittelet Venäjän autokantaa nuoremmaksi kuin Suomen.
Kyllä Venäjän autokaluston on ikivanhaa, sen tietää jokainen siellä käynyt.
Siellä on liikenteessä sellaisia pommeja jotka ei länsimaissa kelpaa edes metallin kierrätykseen.
Пожиратель дерьма !.
AI-yhteenveto
Venäjän uusien autojen markkina on vuonna 2026 toipumassa vuoden 2022 romahduksesta, ja tammi-huhtikuussa 2026 myynti kasvoi 7 % (430 970 kpl). Markkinoita hallitsevat kiinalaiset merkit ja kotimainen tuotanto, kun länsimerkit ovat vetäytyneet. Sähköautojen myynti kasvoi alkuvuodesta 20 %.
Uusien autojen markkinatilanne Venäjällä 2026:
Kasvu: Uusien henkilöautojen markkinavolyymi kasvoi 11 % (384 700 kpl) tammi-huhtikuussa 2026.
Siinähän sitä on lähdettä jossa on niin isoja lukuja että merkonomillekin voi tehdä tiukkaa ymmärtää. Mutta näin maalaisjärjellä tuon ymmärtää että jos uusia myydään Venäjällä neljässä kuukaudessa 6 kertaa enemmän kuin Suomessa vuodessa niin kummalla on enemmän uusia autoja? Kysyn vaan. Ja kuinka monen kymmenen vuoden ajan tämä on toistunut. Eihän tähän kannata sotkea Saamelaisten Hiacen ikää eikä naapurin poroisäntien ZIL:ejä. Suomessa voisi olla parempi tilanne jos Hiacea vielä saisi, jota Proace ei korvaa, niin tämä lisää köyhempää kuvaa kansan autokalustosta.
" Mutta näin maalaisjärjellä tuon ymmärtää että jos uusia myydään Venäjällä neljässä kuukaudessa"
Kiinalaista paskatuotantoa joka ei kelpaa lännen myyntiin 🤣asiasta oli juttua jokin aika sitten että Kiina tumppaa venäjälle kaiken sekundan ja paskan polkuhintaan ja siksi venäläiset kuluttajat ja autotehtailijat ovat raivoissaan kun Kiina vei venäläisiltä automarkkinat ja tuo silkkaa paskaa ...mutta minkäs vasalli sille voi jos alkaa soittaan vaippahousu pekingiin suutaan venäjä loru loppuu Kiinalaisen isännän toimesta olemasta hyvin äkkiä 😁
Venäjä on ihan kusessa ja Kiina on tyly isäntä vasallilleen
😂😂😂
Tuossa vielä vahvistusta TM: jutusta. "Siksi onkin vaikea uskoa, että Kiinassa valmistettaisiin laadukkaampia autoja kuin Euroopassa. Mutta niin on asian laita, ainakin mikäli uskomme Volvon muotoilujohtaja Robin Pagea.
”Olemme huomanneet Kiinassa valmistettujen autojen olevan laadultaan Euroopassa valmistettuja parempia”, Page kertoo australialaiselle Go Auto -sivustolle.
Page toteaa monien olleen huolissaan Volvo-autojen laadusta sen jälkeen kun yhtiö alkoi siirtää tuotantoaan Kiinaan. Laatuhuolet kuitenkin hälvenivät välittömästi tuotannon alkamisen jälkeen". Ja kerrataan vielä että kyseessä on VOLVO jonka omistaa kiinalainen Zhejiang Geely Holding Company. Toki muitakin merkkejä Suomessa on mutta miksi ihmiset ostavat uusia autoja niin tolkuttoman vähän vuositasolla?
Hyviä autoja kiinalaiset tekee mutta kaiken paskan mikä ei läpäise länteen meneviä laatuvaatimuksia siis sekunda autot Kiina vie venäjälle asiasta oli jokin aika sitten juttua kuinka venäläiset kuluttajat vat raivoissaan paskalaadusta ja muuta kun ei ole tarjolla "venäläisten" ladojenkin osat tulee Kiinasta eli autot on kiinalaista tuotantoa niihibn lyödään ladan merkki venäjällä 😁👌
Kiinasta Venäjälle vietävien autojen laatu on herättänyt huolta. Venäjän markkinoille suuntautuvassa kiinalaisten autojen tulvassa on havaittu useita laatuongelmia:
Käyttöikä: Venäjän oloissa joidenkin kiinalaisautojen käyttöiäksi on arvioitu vain 2–5 vuotta, ja tapauksia on raportoitu, joissa autot ovat mädäntyneet puolen vuoden käytön jälkeen.
Markkinatilanne: Länsimaisten merkkien poistuttua Venäjältä, kiinalaiset valmistajat ovat valloittaneet yli 50 % markkinoista, ja niitä viedään Venäjälle yli miljardin dollarin arvosta kuukaudessa.Vaikka Kiinan autoteollisuus on kokonaisuudessaan kehittynyt, Venäjälle suuntautuvassa viennissä on nähtävissä laadullisia heikkouksia
Miksi lada ei kelpaa isänmaalliseen paraatiin ...koska se on samanlainen romu kuin koko venäjä
Helmikuussa 2026 myyntiin enää 19 000 uutta Ladaa, kun vuosi sitten uusia Ladoja kävi kaupaksi yli 25 000 kappaletta. Vuoden 2026 virallinen myyntitavoite merkille oli 400 000 uutta autoa, mutta se vaatisi kuukausittaista 33 000 myydyn auton määrää. Tästä tavoitteesta ollaan perässä tällä hetkellä -43 prosenttia.
AvtoVAZin toimitusjohtaja Maxim Sokolovin totesi, että yritys oli valmistautunut -15 % pudotukseen myyntimäärissä, mutta tällä kertaa suihku oli vieläkin kylmempi. Ladan myynti putosi -22,5 %.
Sokolovin mukaan AvtoVAZ ei pysty tällä hetkellä saavuttamaan edes 15 prosentilla alennettuja myyntitavoitteita.
Kaikkien Lada-mallien myynti on pudonnut rajusti, mutta pahimmin on hidastunut Lada Vestan myynti, josta on sulanut vuodessa peräti 60 prosenttia.
1989 Suomessa reisteröitiin 176 767 kpl uutta henkilöautoa. 2025 71 888 kpl. Aikamoinen pudotus vaikka mukana ei olekaan yhtään kotimaista merkkiä. Lada oli toki mukana mutta ei sen koko romahdusta pitäisi selittää. Mistä moinen johtuu? Kun autoista kertovia juttuja silmäilee niin ei montaa päivää kun jonkin länsimaisen laatumerkin omistajaa kehoitetaan lopettamaan ajot siihen saakka kun on korjattu. Ei kai huonommin voi mennä Venäjälläkään.
Venäläiset eivät ole olleet kovin tyytyväisiä Kiinalaisiin autoihin jotka ovat olleet heille valtava pettymys sen vuoksi että Kiina rahtaa sekunda autonsa sinne mitkä eivät kelpaa länsimaisille ihmisille .
Venäjän hallinto ei ole ottanut kantaa asiaan syystä että Kiina on isäntä venäjällä ja venäjä -Kiinan taloudellisena vasallina on täysin Kiinalaisten mielivallan alla
Vaan mitäpä me suomalaiset olemme Venäjän autoteollisuutta arvostelemaan kun itse emme osaa edes yhtä ha- merkkiä valmistaa. Kyllä venäläiset hoitavat itse omat asiansa kuntoon. Sama kannattaisi suomalaistenkin tehdä.
"Vaan mitäpä me suomalaiset olemme Venäjän autoteollisuutta arvostelemaan kun itse emme osaa edes yhtä ha- merkkiä valmistaa. "
Miksi venäläiset yrittää valmistaa autoja kun eivät osaa eikö olisi helpompaa jättää se homma niille jotka sen osaa ja ostaa niiltä sitten laatutuote 😉
" Kyllä venäläiset hoitavat itse omat asiansa kuntoon."
Aika heikolta näyttää kun maa on menossa lujaa vauhtia edeltäjänsä perässä täyteen tuhoon
Aivan varmasti osaavat ja pystyvät tekemään kelvollisia autoja ilman häiriövaloja ja takaisinkutsukampanjoita.
Venäjällä ei viallisia autoja kutsuta kutsuta takaisin ne kaikki ovat tyyppivikoja ja menee asiakkaan piikkiin siksi viallisten ladojen myynti on romahtanut kuten aikaisemmista teksteistä voi lukea
Eli vetoat AI:n venäläisiin tilastoihin samalla kun väität AI:n kertomia tilastotietoja epäluotettaviksi. Venäjällä rekisteröitiin tammi-huhtikuussa siis 384 700 uutta henkilöautoa ja Suomessa samana aikana 22907. Venäjän asukasluku on noin 27-kertainen Suomeen verrattuna, mutta uusia henkilöautoja rekisteröitiin vain noin 17-kertainen määrä Suomeen verrattuna. Tietenkään kaikilla venäläisillä ei ole autoa kuten ei suomalaisillakaan, mutta suhdeluku kertoo kyllä kaiken oleellisen. Venäjän autokanta on vanhempaa kuin Suomen eikä tilanne ole muuttumassa.
Sillä ei mitään merkitystä, tilastot ovat tilastoja ja Venäjä on niin valtavan kokoinen maa, että sitä on aika tyhmää verrata Suomeen.
Kaupunkinäkymät ovat hulppeita, näkyy rahaa riittävän kaikkialle.
"Sillä ei mitään merkitystä, tilastot ovat tilastoja ja Venäjä on niin valtavan kokoinen maa, että sitä on aika tyhmää verrata Suomeen."
No tässä nyt vain kumottiin tuo tiltun valhe, että Venäjän autokanta muka olisi uudempaa kuin Suomen, tietenkin tilastoilla. Tiltuille tilastot vain eivät tahdo millään kelvata, koska ne paljastavat totuuden.
"Kaupunkinäkymät ovat hulppeita, näkyy rahaa riittävän kaikkialle."
Muutamassa kaupungissa on hyvinvointia, suurin osa Venäjästä on pelkkää kurjalaa:
https://www.youtube.com/watch?v=4stBhbgM2t4&t=2s
Ne ovat führer putlerin z-nazzeleilla käytössä rintamalla.
Onko Anolla Lada Venäjällä vai eikö ole niin tärkeä henkilö että joutuu kulkemaan paskabusseissa?
Moskovassa on erittäin kiitettävä julkinen liikenne....toimiva.
Ano on niin tärkeä henkilö että hänelle on annettu oma kottikärry ja lapio.