mediassa ovat nyt nousseet esiin islamistiset oppimateriaalit ja opetuskäytännöt

Anonyymi-ap

Iltalehden tuoreet paljastukset islamin opetuksen tunnustuksellisista sisällöistä suomalaisissa kouluissa herättävät vakavan ja perustellun huolen siitä, valvotaanko uskonnonopetusta Suomessa yhdenvertaisesti ja lain edellyttämällä tavalla. Perussuomalaisten kansanedustaja Mira Niemisen mielestä näyttää siltä, että kyseessä ei ole yksittäisen ongelman esiintulo, vaan rakenteellinen ja pitkäaikainen ongelma.

Vuodesta 2004 lähtien uskonnonopetuksen on pitänyt olla ei‑tunnustuksellista. Koulun tehtävä ei ole ohjata uskonnon harjoittamiseen aktiivisesti, vaan tarjota yleissivistävää ja sitouttamatonta opetusta. Tästä huolimatta mediassa ovat nyt nousseet esiin islamistiset oppimateriaalit ja opetuskäytännöt, joissa opetetaan rukoilemaan, puhutaan ”me muslimeista” ja vahvistetaan voimakkaasti uskonnollista identiteettiä.

– Nämä ylittävät selvästi lain ja opetussuunnitelman rajat. Tällöin ei ole enää kyse siitä uskonnonopetuksesta, johon muita uskontoja koskeva sääntely on tiukasti sidottu. Siksi oppikirjojen sisältöön, opetuksen järjestäjiin, opetusta antaviin tahoihin sekä opetuksen toteutuspaikkoihin on kiinnitettävä aidosti ja johdonmukaisesti huomiota, Mira Nieminen painottaa.

– Erityisen vakavaa on se, että nämä ongelmat eivät näyttäisi olevan uusia. Ne ovat olleet tiedossa jo vuosia, ja silti Opetushallitus ei ole puuttunut tilanteeseen ajoissa eikä riittävän selkeästi. Valvonnan laiminlyönti heikentää vanhempien luottamusta järjestelmään ja asettaa huoltajat tilanteeseen, jossa he eivät voi tehdä tietoon perustuvia päätöksiä lastensa uskonnonopetuksesta.

kertoo suomen uutiset

8

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Onko ne vassuja siellä opetushallituksessa? Se selittää kaiken

      • Anonyymi00002

        Jos ovat vassuja siis


    • Anonyymi00003

      Moktar .Gubta ryhmä vastaa SDP nimissä asiaan mitä?

    • Anonyymi00004

      Ihmeellistä ettei opetushallitus noudata lakia vaan median pitää aina paljastaa rikollisuus ja korruptio.
      Opetushallitus kannattaa terrorismin opetusta kouluissa.

      • Anonyymi00005

        MOT


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        MOT

        Tämän näkee koulussa työtätekevät ilman mottiakin mutta eivät voi siitä kertoa koska voi mennä työpaikka.
        Terrorismia ja terroristeja täytyy suomessa suojella.


    • Anonyymi00007

      kun koulu on laitos jossa tulee oppia niin miten aku ankka kuuluu vielä opetusmateriaaliin 2026 ???

    • Anonyymi00008

      Islam on hengellistä saastaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      431
      3131
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      105
      2206
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      2
      2045
    4. 177
      1923
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1894
    6. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      105
      1659
    7. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1288
    8. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      149
      1260
    9. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      55
      1180
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      1032
    Aihe