Kissaani ei ole kastettu, joten se on ateisti ja ainoa ystäväni, mutta saako ateisti hakea lohtua yksinäisyyteen kissalta?
Vastaukset 14
- Anonyymi00001
Jos tahdot lukea enemmän ateismin ja eläinoikeusliikehdinnän rajapinnoista voi tehdä sen mm. ao. artikkeleista. Tietenkin on niin, että ateismi itsessään ei koskaan ole aatteellisessa vakuumissa, vaan ympäröivä yhteiskunta tuo esim. näkemyksiä eläinten oikeuksista ja veganismista esille, joihin ateistikin joutuu jossain muodossa ottamaan kantaa.
https://www.coreyleewrenn.com/atheism-in-american-veganism/
https://europeanacademyofreligionandsociety.com/news/between-religious-conviction-and-atheism-animal-welfare-in-europe/
https://www.wellbeingintlstudiesrepository.org/divsmov/3/ - Anonyymi00002
Minulla on kaksi kissaa, jotka ovat fiksumpia kuin Jumala. Ehkä juuri siksi ne ovat ateisteja. Mistä tiedän, että kissani ovat fiksumpia kuin Jumala? Ne menevät kesäkuumalla varjoon lepäämään. Jumala ei tiennyt, että lämpö tulee auringosta. Jumala luuli, että on auringosta erillinen sininen päivänvalo ja itätuulen aiheuttama kuumuus. Aurinko oli Jumalalle vain merkkivalo taivaankannessa. Minun pitkäkarvaisille kissoille aurinko aiheuttaa epämukavaa kuumuutta kesällä ja ne tajuavat mennä varjoon.
- Anonyymi00003
Onko tämä uskovaisen aloitus, jossa vihjataan, että ateistin elämä on yksinäistä. Ja siksi tyhjää? Kun ei ole Jumalaakaan lohdutuksena.
- Anonyymi00004
Todennäköisesti.
Ties mistä tulikin mieleeni Samuli Parosen aforismikirjan otsikko:
Joukkohaudassa et ole yksin.
- Anonyymi00005
Minulla on olohuoneen nurkassa metrin pätkä kelohonkaa, jonka päässä lukee Jeesus. Sen kanssa juttelen aina niitä ja näitä, vaikka se ei ikinä vastaakaan. Se on siis samanlaista kuin täällä suomi24:ssä.
- Anonyymi00006
Sehän on todellinen Jumalan kuva, ei vastaa koskaan mitään...
- Anonyymi00011
Kaikille jumalille on yhteistä se, että jos niiltä kysyy jotain, ne ovat hiljaa.
- Anonyymi00007
😻😻😻 eläinten pajaus on jotain sellaista , joka ateistilta sujuu luonnostaan
- Anonyymi00008
Ateistit saattavat pajauttaa höpöheinää, mutta tuskin lemmikkejä kukaan ateisti pajauttaa.
- Anonyymi00009
Kissa on loistava ystävä
Kaveri - tulee lähelle
Nukkuu liki
Istui parvekkeella
Katseli lintuja
Koirien kanssa hyvä
Mutta kun tuli sairaus
Jähmettyi kuin patsas
Lääkäri lopetti voi voi
Turkkilainen Van
Eli ui. Meni uimaan.
Tykkäsi vedestä. Rotu
Syntymä veden äärellä.
Eläimestä luopuminen on
Hiton raskasta.
Suru aika vapaata
Myös toimitusjohtajilla - Anonyymi00010
Joo
- Anonyymi00012
- Kissojen taivas on hiirien helvetti ja päinvastoin.
Sun Miauzu - Anonyymi00013
Raamatun Jumala tykkää eläinuhrien palavasta tuoksusta.
- Anonyymi00014
Jumala tykkää sikana grillatusta kasslerista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791269
- 751083
- 96957
- 48793
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72747Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko81698Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40693IS Viikonloppu 25.-26.7.2026
Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin68636- 28635
Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46609