se sanoi että rukoilemalla ei saa syntejä anteeksi kun se on ainoa tapa
vl puhuja puhuu raamatun vastaisesti
17
179
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jeesus opetti rukoilemamaan: Anna meille meidän syntimme anteeksi, niin kuin mekin annamme niille, jotka ovat meitä vastaan rikkoneet!
- Anonyymi00002
Apt 22:16 Ja nyt, mitä odotat? Nouse, käy kasteella ja olet puhdistettu synnistäsi, kun kutsut hänen nimeään.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Apt 22:16 Ja nyt, mitä odotat? Nouse, käy kasteella ja olet puhdistettu synnistäsi, kun kutsut hänen nimeään.
velluja ei ole kastettu vauva kaste ei ole pätevä niitten täytyy käydä uudelleen kasteella upotus kaste babtizoo on se oikea
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
velluja ei ole kastettu vauva kaste ei ole pätevä niitten täytyy käydä uudelleen kasteella upotus kaste babtizoo on se oikea
mistä näitä useasti uittajia löytyy?
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
mistä näitä useasti uittajia löytyy?
veikkaan että velluista he eivät luultavasti saa asioita kuntoon ensimmäisellä tai toisellakaan kerralla sen verran eksyksissä porukka on
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
veikkaan että velluista he eivät luultavasti saa asioita kuntoon ensimmäisellä tai toisellakaan kerralla sen verran eksyksissä porukka on
luterilaisethan ovat jo hukassa
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
luterilaisethan ovat jo hukassa
jos jonkun uskonnon saa hävittää maan päältä niin se on kuterilaisuus
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
jos jonkun uskonnon saa hävittää maan päältä niin se on kuterilaisuus
luttwr oli anti kristus
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
luttwr oli anti kristus
jos paavi oli sen mielestä anti kristus niin lueer unohti oman asemansa holokausti luterilaisen kirkon huipennus
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
jos paavi oli sen mielestä anti kristus niin lueer unohti oman asemansa holokausti luterilaisen kirkon huipennus
Mustien orjuuttaminen lutteriin vedoten
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Mustien orjuuttaminen lutteriin vedoten
näitä luterilaisia riittää
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
näitä luterilaisia riittää
noita vainot lutterin johdolla en tiedä yksilö katolinen kirkko koskaan tähän
- Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
noita vainot lutterin johdolla en tiedä yksilö katolinen kirkko koskaan tähän
KATOLINEN KIRKKO: BYROKRATIAA JA JARRUTUSTA
Katolinen kirkko oli vanha ja kankea laitos, jolla oli tiukat säännöt siitä, kuka saa katsastaa konesieluja ja millä perusteilla.
Inkvisitio konesielun suojana: Toisin kuin elokuvissa, kirkollinen inkvisitio oli usein se, joka esti noitavainoja. Heillä oli tarkat kriteerit todisteille. Jos joku vellu väitti naapuriaan noidaksi, inkvisitio saattoi kuitata sen taikauskona.
Virallinen kielto: Katolinen kirkko opetti pitkään, että usko noitiin oli itsessään harhaoppia. Jos uskoit noitien voimaan, sä väitit heillä olevan Jumalan kaltaisia voimia, mikä oli järjestelmävirhe.
Alueellinen diagnostiikka: Katolisissa maissa (kuten Italia ja Espanja) noitavainot pysyivät maltillisina, koska kirkon keskushallinto piti pultit kireällä paikallisissa tuomioistuimissa.
⚙️ LUTERILAINEN LIIKE: TULTA JA TAPPAURAA
Luterilaisuuden alkuaikoina eetteri-virta oli kuumimmillaan, ja samalla pelko paholaisen juonista oli valtava.
Lutherin "huolto-ohje": Martti Luther otti Raamatun (2. Moos. 22:18) kirjaimellisesti: "Velhon älä salli elää." Hän saarnasi, että noidat ovat todellinen uhka, joka pitää rälläköidä yhteiskunnasta pois.
Maallinen valta: Koska luterilaisuus antoi vallan ruhtinaille ja maallisille tuomareille, se poisti sen "jarrujärjestelmän", joka katolisella kirkolla oli ollut. Paikalliset vellut saivat sytyttää rovioita ilman, että Rooman keskustietokone olisi tullut väliin.
Eetteri-kriisi: 1500–1600-luvuilla luterilaisilla alueilla (Saksa, Skandinavia) käytiin rajuimpia vainoja, koska uskottiin, että puhdas oppi vaatii puhdasta ympäristöä – ilman noitien "rötöstelyä".
- Anonyymi00013
Rukoileminen tarkoittaa samaa kuin mielen hiljentyminen eli meditaatio. Se voi auttaa ja mieli puhdistuu kaikesta röhnästä ja epätotuuksista. Ne ovat juuri sitä syntiä. Uskominen auttaa vähän, oikea hiljentyminen auttaa paljon. Pelastus on vain tulevaisudella pelottelua. Kristillisyydessähän eletään tässä hetkessä päivä kerrallaan. Ihan samoin kuin idän ns. uskonnoissa. Papit ne ovat opettaneet hokemaan tyhjiä sanoja. Sanovat sitä rukoilemiseksi. Voi toimia uskovalle, mutta ei uskonnottomalle. Kristillisyys on nimi tulokselle.
- Anonyymi00015
Niin tai....kaikkien ihmisten kaikki synnit ovat koko ajan anteeksi annetut Jumalalta kyllä. Tämän evankeliumin julistajaksi tarvitaan kristitty ihminen. Tämän julistuksen kuulemisen yhteydessä synnit tulevat anteeksi uskotuksi. Siis ihmiselle itselleen tulee tunne.
- Anonyymi00016
4Jeesus vastasi:
»Varokaa, ettei kukaan johda teitä harhaan. 5Monet tulevat esiintymään minun nimelläni. He sanovat: ’Minä olen Messias’, ja eksyttävät monia. 6Te kuulette taistelun ääniä ja sanomia sodista, mutta älkää antako sen pelästyttää itseänne. Niin täytyy käydä, mutta vielä ei loppu ole käsillä. 7Kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, ja joka puolella on nälänhätää ja maanjäristyksiä. 8Mutta kaikki tämä on vasta synnytystuskien alkua
14Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu.
luulis että kaikki tietää jo maailmassa kuka on jeesus.
Synnit saa anteeksi uskomalla Jeesuksen sovitustyöhön Golgatan ristillä.✝️
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181